Naujienos Vilnius

500 dienų iki moksleivių Dainų šventės: organizatoriai atskleidžia pirmąsias detales

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Lietuvai dar nepamiršus šią vasarą Dainų šventės šimtmečio sukeltų emocijų, jau organizuojamas kitas šios tradicijos įvykis – Moksleivių dainų šventė. Po dešimtmečio pertraukos į didžiąsias Vilniaus scenas sugrįšiantis renginys žada ypatingą energiją – dainuoti, šokti ir groti sostinėje susirinks tūkstančiai mokyklinio amžiaus vaikų ir jaunimo.

„Likus 500 dienų iki šventės, vyksiančios 2026-ųjų liepos 3-6 d., jau aktyviai rengiamasi. Ji aprėps visą Lietuvą, dalyvaus tūkstančiai mokinių ir mokytojų – visi bendromis jėgomis sukursime abejingų nepaliekančią šventę“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė. 

Lietuvos moksleivių dainų šventę organizuojančios Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos direktorius Dainius Numgaudis pasakojo, kad programą sudarys didžiausi dainų švenčių tradicijos renginiai: Ansamblių vakaras, Šokių diena ir Dainų diena. „Šių renginių konkursus laimėjusios kūrybinės grupės jau baigia formuoti repertuarą, skaičiuoja dalyvius ir ruošia medžiagą kolektyvų repeticijoms. Nekantraujame surengti šventę, kuria mėgausis ir dalyviai, ir žiūrovai,“ – sakė D. Numgaudis.

Kūrybinėse grupėse – profesionalai iš visos Lietuvos

Moksleivių dainų šventės renginių kūrybinių grupių konkursus laimėjo žinomi savo sričių profesionalai. Ansamblių vakaro meno vadovu tapo kolektyvo „Vilniaus pynimėlis“ vadovas, ilgametis dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ šokėjas ir choreografas Edgaras Suprunas, Šokių dienos meno vadove – šokio studijos „Ratilėlis“ vadovė, choreografė, ne vienos Dainų šventės vyriausioji baletmeisterė Živilė Adomaitienė, o Dainų dienos meno vadovu – berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Vytautas Miškinis.

„Kūrybinė grupė dirba vivo tempu. Ją sudaro iškiliausi, labiausiai patyrę chorvedžiai, dirbantys su vaikais, – pasakojo V. Miškinis, – Labiausiai norime, kad Dainų diena būtų įsimintina atlikėjams. Jei jiems patiks repertuaras, savo dainavimu jie uždegs ir klausytojus. Ieškome kūrinių, kurie būtų simpatiški vaikams savo tematika, faktūra, skambesiu. Svarbu paminėti ir tai, kad kūrybinėje grupėje dirba visus Lietuvos regionus atstovaujantys chorvedžiai.“

Šokių dienos kūrėjai dėl oro nesijaudina

Šokių dienos kūrybinei grupei vadovaujanti Ž. Adomaitienė teigė, kad moksleiviams ypatingai svarbus tęstinumas: „Visi labai laukia šventės, vos buvo paskelbta preliminari registracija, ji tuoj pat ėmė pildytis. Praeitų metų šventėje dalyvavę vaikai jau žino, ko tikėtis, kaip ruoštis. Ir vis dėlto svarbu pabrėžti, kad Moksleivių dainų šventės negali būti Lietuvos dainų švenčių klonai – jos yra savitos. Šokių dienoje įtrauksime ir šiuolaikinio bei klasikinio šokio grupes, daug daugiau dėmesio skirsime vizualizacijoms, koncerto nuotaikai, teatro elementams. Jau dabar galiu pasakyti, kad Šokių diena vyks uždaroje arenoje, tad galėsime pasitelkti meninius sprendimus, kurie būtų sunkiai įgyvendinami lauke. Be to, ir oras po stogu nebaisus.“ 

Tęstinumo klausimas sprendžiamas ir Šokių dienos kūrybinėje grupėje. „Stengėmės įtraukti kaip įmanoma daugiau jaunų choreografų, nes jie bus tie, kurie tęs tradiciją ateityje, – sakė Ž. Adomaitienė. – Šioje šventėje didžiąją dalį kūrybinės grupės sudarys jaunoji profesionalų karta, ateinanti su dideliu entuziazmu.“

Laukiama daugiau kaip 20 tūkst. dalyvių

Pasirengimo Moksleivių dainų šventei procesas, pasak Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus D. Numgaudžio, prasidėjo dar nenutilus paskutiniams praėjusių metų Lietuvos dainų šventės akordams. Jo teigimu, tam, kad būtų pasirengta kokybiškai, reikia laiko, tad darbai pradėti praėjusiais metais. Jis sako, kad didelį vaidmenį pasiruošimo darbuose atliks Lietuvos savivaldybės.

Pirmuoju pasiruošimo etapu atlikta preliminari registracija – moksleivių kolektyvų vadovai prašyti pranešti apie savo ketinimą ruoštis šventei. Tokių kolektyvų fiksuota 896, juose dainuoja, šoka, groja apie 20 170 dalyvių. Tuomet skelbti kūrybinių grupių konkursai, kuriuose savo žanrų profesionalai pakviesti siūlyti renginių koncepcijas ir scenarijų idėjas.

Antrasis etapas prasideda jau dabar – būsimiems dalyviams skelbiama medžiaga, kurią chorų, šokių grupių ir ansamblių vadovai turės paruošti iki kitų metų pavasario. Šokių grupės jau repetuoja, jau įvyko pirmasis jų vadovų seminaras. Pasiruošimo laikotarpiu kolektyvų repeticijas lydės konsultacijos, regioniniai renginiai, repertuarų pristatymai – priemonės, padėsiančios kaip įmanoma geriau pasiruošti ir stipriems, ir mažiau patirties turintiems kolektyvams.

Galiausiai visi norintieji dalyvaus perklausose, kurių metu komisijoms atliks paruoštas programas, gaus patarimų, ką iki šventės dar patobulinti, ir 2026-ųjų liepą susitiks Vilniuje, didžiuosiuose Moksleivių dainų šventės koncertuose.

Šventė, skirta vaikams ir paaugliams

Moksleivių dainų šventės komunikacijos vadovė Ieva Krivickaitė sakė, kad ši šventė atsigręš į dalyvius – vaikus ir paauglius. „Nesinori, kad šventės dalyviai būtų tik vykdytojai, gaunantys instrukcijas iš suaugusiųjų. Vaikus ir paauglius įtrauksime į pasirengimo procesą, jų balsai lems kai kuriuos esminius sprendimus. Ši šventė skirta jiems – jauniems žmonėms, užtikrinsiantiems dainų švenčių tradicijos ateitį,“ – sakė ji. 

Pirmasis sprendimas, kuriame aktyviai dalyvaus būsimųjų dalyvių atstovai – šventės vizualinė tapatybė. Patariamasis vaikų komitetas rinksis į specialią sesiją, kurios metu diskutuos su šventės organizatoriais ir vertins jų pasiūlytas vizualinės tapatybės kryptis. Visuomenei kartu su vaikais priimtas sprendimas bus pristatytas pavasarį.

Kalbės apie jaunimo psichologinę sveikatą

Šventės organizatorius, Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla, renginyje žada paliesti ir iššūkius, su kuriais gyvena Lietuvos moksleiviai. „Moksleivių dainų šventėje dalyvaus pandemijoje užaugusi karta, patyrusi kraštutinę socialinę izoliaciją, vienatvę, kovojanti su priklausomybėmis nuo ekranų ir augančiomis psichologinės sveikatos problemomis, – kalbėjo mokyklos direktorius D. Numgaudis. – Mokykloje kasdien dirbame su vaikais, todėl matome, kad net patiems talentingiausiems šie iššūkiai trukdo išpildyti visą savo potencialą. Dainų šventės tradicija siūlo būdą šiems iššūkiams palengvinti – buvimą kartu, bendraminčių rate.“

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

„Vilniaus festivaliai“ pristato koncertus į namus

We love Lithuania

Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje atidaryta unikalaus dizaino fotografijų paroda

We love Lithuania

Šiaulių rajono pramogos: ką veikti ir kur leisti laiką?

We love Lithuania

Ignalina šventė vasarą

Rudeninis Vilnius

Liuda Mickutė

Klaipėdos paplūdimiuose vėl plevėsuos Mėlynoji vėliava

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Vilniaus orų prognozę
x