Ekskursijos po Ukmergės senamiestį „Senamiesčio architektūra“ bei „Žydų istorija ir paveldas“
Ar kada pagalvojote, kad Ukmergė – tai vienas seniausių Lietuvos miestų, turinčių sudėtingą, bet kartu ir įdomią istoriją. Apie miesto senamiestį ir jo unikalumą galite sužinoti teminių ekskursijų „Senamiesčio architektūra“ bei „Žydų istorija ir paveldas“ metu, kurias organizuoja Ukmergės kraštotyros muziejus. Pasivaikščiosite su gidu po miestą, aplankysite svarbiausius objektus bei išskirtines senamiesčio vietas. Sužinosite ne tik apie miesto architektūrą, žydų istoriją, bet, pasigrožėsite panorama, atsiveriančia nuo Ukmergės piliakalnio ir pilies parko. Ekskursijos „Žydų istorija ir paveldas“ pabaigai kviečiame užsukti į senamiestyje esantį restoraną „BIG STONE“ ir paragauti išskirtinių žydų kulinarinio paveldo patiekalų.
Ukmergės senamiestis. Ukmergė pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose – Hermano Vartbergės Livonijos kronikoje, paminėta 1333 m. Tai vienas iš septynių Lietuvos miestų, turintis išlikusį senamiestį, žavintį įvairių stilių mūriniais pastatais, daugiakultūriškumą menančiomis akmenimis grįstomis gatvėmis, maldos namais ir kitais istoriniais objektais, taip pat viena iš dviejų Lietuvos vietų miesto centre turinti piliakalnį. Ukmergės raidai didelę įtaką turėjo XIX a. per miesto centrą nutiesti keliai į didžiuosius Lietuvos miestus bei senasis traktas Varšuva – Sankt Peterburgas. Būtent ši kelių sankirta ir aplink ją susiformavusi aplinka šiandien yra laikoma archeologijos ir urbanistikos paminklu.
Žydai Ukmergėje. Ukmergės istorija – tai daugiataučio miesto: lietuvių, lenkų, rusų ir žydų bendruomenių istorija, susiklosčiusi praeities amžių ir įvykių sūkuryje. Nūdien mes naudojamės ir lietuvių, ir žydų, ir kitų tautinių mažumų, gyvenusių Ukmergėje, sukurtu kultūriniu – dvasiniu paveldu, jaučiamės atsakingi už nepamatuojamą skriaudą, suteiktą žydų tautos bendruomenei karo metais, mes kiekvieną dieną vaikštome gatvėmis, kurių ištisi kvartalai užstatyti žydų materialinę kultūrą primenančiais pastatais. Ukmergėje žydų bendruomenė pradėjo plėstis nuo XVII a. vidurio ir, II-ojo Pasaulinio karo pradžios siekė pusę miesto gyventojų skaičiaus. Ukmergės žydai buvo labai aktyvūs miesto bendruomenės nariai, besivertę prekyba, amatais, gėrimų ir kitų produktų gamyba.
Interaktyvus pažintinis maršrutas „Miestas kalba Tau“
Į ekskursiją apie Ukmergę kviečia interaktyvūs gidai – skulptūros! Jos prabilo ukmergiškių balsais tam, kad papasakotų Jums įdomių istorijų. Praleiskite laisvalaikį mieste aktyviai ir turiningai. Mobiliuoju telefonu ar kitu išmaniuoju įrenginiu nuskaitę šalia skulptūrų esančius QR kodus, išgirsite įrašus, kuriuose kiekviena skulptūra trumpai prisistato ir papasakoja istoriją apie save, o galiausiai nukreipia kryptimi, kuri miestiečiui ar miesto svečiui padeda rasti sekančią skulptūrą. Ekskursijos metu Jūs nuosekliai keliausite nuo vienos skulptūros prie kitos ir sužinosite, kodėl pasirinkta būtent tokia seka, apie kiekvieną skulptūrą išgirsite daug įdomių bei šmaikščių detalių ir puikiai praleisite laiką!
Senamiesčio maršrutas „Dainuojantys balandžiai“
Ar žinojote, kad vaikščiojantiems po Ukmergės senamiestį lietuviškas dainas dainuoja … balandžiai! Kokių tik jų čia nėra! Didelių ir mažų, stiklinių, metalinių, medinių, akmeninių…
Eilutė iš Legendinės grupės „Antis“ „Balandžių daug Ukmergėj…“ iš vienos jų dainos, sukurtos prieš tris dešimtmečius, Ukmergės mieste virto tikrove. Visą pulką balandžių miestui sukūrė 2016 m. vykusio tarptautinio menininkų plenero dalyviai. Jų balandžiai nutūpė įvairiausiose miesto vietose.
Kiekvienas balandis šalia savęs turi lentelę su QR kodu, kurį nuskenavus, balandis „uždainuoja“ visiems gerai žinomą dainą. Be muzikinių linkėjimų, balandžiai turi ir magiškų galių, todėl atlikus trumpus ritualus galite prisitraukti sėkmę bei gerovę įvairiose gyvenimo srityse.
Maršrutas regos negalią turintiems lankytojams „Paliesk Ukmergės senamiestį”
Ukmergės senamiestyje įrengtos liečiamos bronzinės lankomų objektų skulptūrėlės ir žemėlapiai, skirtos regos negalią turintiems lankytojams.
Vilniaus g. ir Kęstučio a. sankryžos pėsčiųjų zonoje, ant akmeninės pakylos įrengtas bronzinis Ukmergės senamiesčio maketas. Šis taktilinis (liečiamas) žemėlapis apima beveik visą istorinio senamiesčio teritoriją. Ukmergė senamiestis – puikiai išlikęs XIX-XX a. pr. valstybės saugomas urbanistikos paminklas.
Bronziniai mažosios architektūros elementai (taktilinės pastatų kopijos) Ukmergės mieste ir rajone įrengti ir šalia šių istorinių pastatų: Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios, Ukmergės Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios, buvusios Ukmergės Didžiosios žydų sinagogos, Ukmergės kraštotyros muziejaus, Ukmergės senosios gaisrinės bokšto, Siesikų (Daugailių) pilies, Prezidento Antano Smetonos vasaros rezidencijos ir Užugirio mokyklos-muziejaus.
Lankytinų objektų taktilinės kopijos sukurtos pasitelkus 3D skenavimo ir spausdinimo technologiją, siekiant, kad būtų juntamas eksponuojamų pastatų architektūros bruožai, mastelis bei išraiškingumas.
Plačiau skaitykite ir maršrutų žemėlapių ieškokite Ukmergės turizmo informacijos svetainėje
https://ukmergeinfo.lt/?ka_veikti_dir_cat=turistiniai-marsrutai