Senatvė neaplenkia ne tik mūsų, žmonių, bet ir mūsų mylimų gyvūnų. Katės – ne išimtis. Lėtinė sąnarių liga, osteoartritas, sukelianti sąnarių degeneraciją ir skaumą, yra viena iš dažniausių kačių sąnarių ligų, ypač vyresniame amžiuje, nors ji gali pasireikšti ir jaunesnėms katėms dėl traumų ar genetinių veiksnių. Osteoartritu visame pasaulyje serga daugiau kaip 25% suaugusių kačių. Šiuo metu gydymo būdai, išskyrus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, arba NVNU, yra riboti.
Kūrybiškos mokslininkų paieškos
Norint išanalizuoti, kas neurologiškai vyksta katėms, sergančioms šia liga, mokslininkai naudoja EEG tyrimus, kuriais matuojamas smegenų elektrinis aktyvumas. Problema yra ta, kad EEG reikia prijungti laidus prie galvos, o tai itin nelengva užduotis, nes katės arba nusikrato laidų, arba dar blogiau, juos sukramto.
Norėdami išspręsti šią problemą, mokslininkai nusprendė pasidairyti po interneto platybes ir atradę, kad megztos kepurės katėms dedamos dėl pačių įvairiausių, mielą šypseną išspaudžiančių, priežasčių, nusprendė jas pasitelkti ir savo tyrime.
Monrealio universiteto mokslininkai sukūrė mažas megztas kepuraites katėms, į kurias įmontuoti elektrodai smegenų aktyvumui matuoti. To pasekoje, mokslininkai gali nauju būdu tirti kačių elgesį. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale „Journal of Neuroscience Methods“. Šis tyrimas – tai pirmas kartas, kai EEG smegenų skenavimas buvo atliktas katėms būnant budrioms.
Ką atskleidė tyrimas ir jame dalyvavusios katės?
Tyrimo metu dalyvavo 11 kačių, kurios buvo išmokytos sėdėti arba gulėti ir per keturias 15 min. trukmės sesijas per dvi savaites aklimatizuotos prie kambario ir tyrime dalyvavusių žmonių. Katės sėkmingai išlaikė elektrodus ant galvų, todėl komanda galėjo daryti EEG įrašus, kai jos reagavo į kvapus ir šviesos pokyčius.
Skirtingiems dirgikliams komanda katėms pateikė greipfrutų eterinį aliejų, kuris buvo kitoje laikiklio pusėje, todėl jo nebuvo galima matyti. Talpykla buvo atidaryta 20 sekundžių, po to buvo daroma dviejų minučių pertrauka. Katės taip pat buvo veikiamos skirtingų bangų ilgių šviesa – raudona, mėlyna, žalia – atsitiktine tvarka, tarp kiekvieno poveikio darant dviejų minučių pertrauką. Visas vertinimas truko apie 45 min.
Nors kai kurie rezultatai buvo atmesti dėl per didelio triukšmo signaluose, kuriuos sukėlė judančios katės, rezultatai leido tyrėjams pažvelgti į smegenų bangas kaip į reakciją į dirgiklius.
Katės paklojo pamatą ateities tyrimams
Mokslininkė A. Delsart apie tyrimą sakė: „Tai kitas žingsnis siekiant geriau pažinti lėtinį kačių skausmą. Ir tikiuosi, kad tai padės geriau apibūdinti lėtinį skausmą ir tinkamai jį valdyti <…>, nes juos sunku diagnozuoti ir tinkamai gydyti.“
Mokslininkai mano, kad tai pirmas pranešimas apie budrių kačių EEG tyrimą naudojant paviršinius elektrodus, ir tikisi, kad tai padės geriau suprasti lėtinį skausmą ir ateityje išplėsti galimą terapinį gydymą. Galbūt jie net išbandys šį metodą su kitų rūšių gyvūnais.
Šaltiniai:
https://www.iflscience.com/cats-wearing-adorable-crochet-hats-teach-researchers
https://nicenews.com/science/cats-wear-adorable-crocheted-hats-for-science/
Autorė Germantė Gedvilė
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.