Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) iki sausio 18 dienos veikia šventinė paroda „Senoviniai Kalėdų eglutės žaisliukai“.
Parodoje eksponuojama net 1 000 eglutės žaisliukų iš stiklo, vatos, popieriaus ir kitų medžiagų. Žaisliukų amžius siekia XX a. pradžią – 9 dešimtmetį, o pagaminti jie įvairiose šalyse – Vokietijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Ukrainoje, tuometinėje Čekoslovakijoje ir kitur.
Žaisliukai papuošė dvaro eglutes, sutvisko vitrinose, elegantiškai įsikomponavo šventinėse erdvėse. Kiekvienas žaisliukas – savita istorija, praeities liudijimas ir šventinis džiaugsmas. Žaisliukų formos – įvairiausios: vaisiai, daržovės, paukščiai, gyvūnai, varpeliai, burbulai, įvairiausios figūros – visi savaip gražūs ir puošnūs.
Žaisliukai į parodą atkeliavo iš privačių kolekcijų. Parodoje galima pamatyti 423 žaisliukus iš gausios kolekcininkės Eglės Litvinaitės-Mogulevičienės kolekcijos, 484 Lauros Prascevičiūtės kolekcijos žaisliukus, 93 mados istoriko Aleksandro Vasiljevo eglutės puošmenas. Ekspoziciją papildė muziejaus fonduose saugomi kalėdiniai eksponatai, XIX a. pabaigos – XX a. 4 deš. karnavaliniai kostiumai iš Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos bei ikonografinė medžiaga.
„Kalėdinės parodos jau yra tapusios gražia Burbiškio dvaro žiemos tradicija. Šiose parodose atskleidžiama ir dvarų įtaka Kalėdų eglutės paplitimui Lietuvoje, ir tolimesnė šios tradicijos raida. Mat Europoje Kalėdų eglutė paplito XVIII–XIX a. Per dvarus ir turtingus miestiečius ji atėjo ir į Lietuvą. Gana sparčiai eglutės puošimo tradicija plito antrame XX a. dešimtmetyje, ypač 1914–1920 metais“, – sako Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorė dr. Laura Prascevičiūtė.
Tarpukariu Kalėdų eglutės jau puoštos mokyklose, įstaigose, miestiečių, turtingesnių valstiečių namuose. Šis paprotys ėmė plisti ir kaimuose. XX a. ketvirtame dešimtmetyje Lietuvos parduotuvėse jau būdavo galima įsigyti labai gražių kalėdinių stiklinių eglutės papuošalų – žaisliukų: angelų, paukštelių, kankorėžių, varpelių, burbulų, karolių ir kitų. Po Antrojo pasaulinio karo Kalėdų eglučių savadarbius žaisliukus pamažu keitė pirktiniai. Kurį laiką dar gyvavo paprotys kartu su pirktiniais žaisliukais kabinti obuolius, saldumynus, ne iš karto nunyko ir rankų darbo puošmenos.
Parodoje Burbiškio dvare galima išvysti, kaip keitėsi žaisliukų mados, kas džiugindavo per šventes žmones daugiau nei prieš šimtą metų.
Išsamiau apie žaisliukų istoriją, Kalėdų dvaruose tradicijas galima sužinoti muziejaus organizuojamose ekskursijose, kurios pratęsia misiją populiarinti dvarų kultūrą. Ekskursijos parodoje „Senoviniai Kalėdų eglutės žaisliukai“, o taip pat ir lietuviškų kalėdinių ir naujametinių atvirukų parodoje „Linksmų švenčių!“ vyks gruodžio 21, 28 dienomis ir kitų metų sausio 4, 11 dienomis. Daugiau informacijos www.daugyvenesmuziejus.lt
Šventiškai papuoštos ne tik dvaro vidaus erdvės – lemputėmis tviska Burbiškio dvaro parkas, dvaro rūmai. Kiekvienas išpuoselėtas kampelis sufleruoja, kad artėja itin ypatingas laikas, kuriuo taip gera mėgautis.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija
Kalėdos Burbiškio dvare: tūkstantis žaisliukų, šimtai atvirukų ir šventinis paštas