Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso
Įdomu sužinoti Sveikata

Ar žinote, kad gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso? Sužinokite, kokiame maiste jų gausu?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Gerosios bakterijos, dar vadinamos probiotikais, yra gyvi mikroorganizmai, kurie teigiamai veikia mūsų sveikatą, ypač žarnyno veiklą. Šios bakterijos padeda palaikyti mikrobiomos – bendros mikroorganizmų ekosistemos organizme – pusiausvyrą. Dėl jų naudos daugelis žmonių vis dažniau ieško būdų, kaip natūraliai ar su papildais pagerinti žarnyno mikroflorą. Straipsnyje aptarsime, kodėl gerosios bakterijos yra tokios svarbios, iš kur jas gauti ir ką reikėtų žinoti norint išlaikyti optimalią jų pusiausvyrą.

Kas yra gerosios bakterijos?

Gerosios bakterijos, arba probiotikai, yra naudingos žarnyno bakterijos, kurios gyvena mūsų virškinimo trakte. Jos padeda virškinti maistą, sintetinti tam tikrus vitaminus ir saugoti nuo kenksmingų bakterijų bei virusų. Sveikas žarnynas yra būtinas ne tik gerai virškinimo sistemos veiklai, bet ir visam organizmui, nes maždaug 70% imuninės sistemos ląstelių yra būtent žarnyne. Dėl šios priežasties gerosios bakterijos atlieka esminį vaidmenį palaikant mūsų sveikatą.

Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso
Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso

Gerųjų bakterijų nauda sveikatai

  1. Virškinimo sistemos palaikymas. Gerosios bakterijos padeda skaidyti ir virškinti maistą, palengvina maistinių medžiagų pasisavinimą bei skatina reguliarią žarnyno veiklą. Jos padeda mažinti tokius virškinimo sutrikimus kaip pilvo pūtimas, viduriavimas ir vidurių užkietėjimas.
  2. Imuninės sistemos stiprinimas. Probiotikai skatina antikūnų gamybą ir gerina imuninės sistemos gebėjimą kovoti su infekcijomis. Jie taip pat padeda apsaugoti žarnyną nuo kenksmingų mikroorganizmų, kurie gali sukelti ligas.
  3. Žarnyno mikrofloros pusiausvyros palaikymas. Gerosios bakterijos kontroliuoja kenksmingų bakterijų dauginimąsi žarnyne, todėl mažėja uždegimo ir kitų su sveikata susijusių problemų rizika, įskaitant ir lėtines ligas, tokias kaip dirgliosios žarnos sindromas (DŽS).
  4. Psichologinė sveikata. Naujausi tyrimai rodo, kad egzistuoja „žarnyno ir smegenų“ ryšys. Žarnyno mikroflora gali turėti įtakos smegenų funkcijoms ir nuotaikai. Gerosios bakterijos padeda palaikyti sveiką nervų sistemos veiklą ir gali sumažinti depresijos bei nerimo simptomus.

Iš kur gauti gerųjų bakterijų?

Panašiai kaip vitaminų ar mineralų, taip ir gerųjų bakterijų galime gauti tiesiogiai su maistu arba iš įvairių maisto papildų. Be abejo, pirmenybė turėtų būti teikiama maiste randamoms gerosioms bakterijoms, nes organizmui visada lengviau pasisavinti tai, kas yra natūralu, ką vartojame kasdien.

Natūralūs maisto produktai. Gerosios bakterijos natūraliai randamos fermentuotuose maisto produktuose. Tai yra:

  • Šviežias, natūralus jogurtas be pridėtinio cukraus ar dirbtinių priedų yra vienas iš pagrindinių probiotikų šaltinių.
  • Šis fermentuotas pieno gėrimas yra turtingas probiotikais, kurie padeda palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą.
  • Raugintos daržovės. Rauginti kopūstai, agurkai, kimčiai ir kiti rauginti produktai yra puikūs natūralių gerųjų bakterijų šaltiniai.
  • Kombučia. Fermentuota arbata, kuri yra pripildyta naudingųjų bakterijų.

Probiotiniai papildai. Tačiau jeigu mityboje trūksta fermentuotų produktų arba reikia didesnės probiotikų dozės (pvz., po antibiotikų kurso), galima vartoti gerųjų bakterijų papildus. Jie būna įvairių formų: kapsulės, milteliai, skysčiai. Renkantis papildus, svarbu atkreipti dėmesį į juose esančių bakterijų rūšis ir kiekį. Geriausia, jei produktas turi įvairių bakterijų štamų, pavyzdžiui, „Lactobacillus“ ir „Bifidobacterium“ rūšis. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kokiam amžiui skirtos konkretaus gamintojo gerosios bakterijos.

Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso
Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso

Kaip užtikrinti gerųjų bakterijų pusiausvyrą?

Norint, kad gerųjų bakterijų mūsų organizme netrūktų ir blogosios neužimtų jų vietos, būtina palaikyti tinkamą pusiausvyrą. Tam nepakanka tik vartoti probiotikų turinčių maisto produktų. Taip pat svarbu laikytis ir kitų mitybos bei gyvenimo būdo taisyklių:

  • Subalansuota mityba. Venkite perdirbto maisto, gausaus cukraus ir dirbtinių priedų, kurie gali pakenkti gerųjų bakterijų pusiausvyrai. Įtraukite į savo racioną daug ląstelienos turinčius maisto produktus, nes jie skatina gerųjų bakterijų augimą.
  • Prebiotikai. Tai nevirškinamos maistinės skaidulos, kurios maitina gerąsias bakterijas. Prebiotikus rasite tokiuose produktuose kaip česnakai, svogūnai, bananai, avižos, porai ir šparagai.
  • Vengti streso. Stresas gali pakenkti žarnyno mikroflorai, todėl būtina praktikuoti streso valdymo technikas, tokias kaip meditacija, joga ar reguliari fizinė veikla.
  • Saikingas antibiotikų vartojimas. Antibiotikai gali sunaikinti ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas, todėl juos reikėtų vartoti tik pagal gydytojo nurodymus.

    Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso
    Gerosios bakterijos svarbios ne tik po antibiotikų kurso

Kada kreiptis į specialistą?

Jei jaučiate virškinimo problemų, tokių kaip pilvo pūtimas, dažnas viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, arba po antibiotikų kurso jaučiate mikrofloros disbalanso simptomus, verta pasikonsultuoti su gydytoju ar mitybos specialistu dėl gerųjų bakterijų vartojimo. Specialistas gali patarti, kokio tipo ir kiek probiotikų jums reikėtų, atsižvelgiant į jūsų sveikatos būklę.

Subalansuota mityba, sveikas gyvenimo būdas ir streso valdymas padeda palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą. Rūpinantis gerųjų bakterijų pusiausvyra, stiprinama ne tik virškinimo sistema, bet ir viso organizmo sveikata.

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kas yra SPA: kelionė į poilsio ir malonumų pasaulį

Interneto platybės

Mokslo metų iššūkiai: kaip motyvuoti vaiką mokytis?

Ar žinote, kaip atsirado prietarai ir kokie populiariausi Lietuvoje?

Įdomu sužinoti

Kalio jodidas – svarbus jodo šaltinis, vartojamas tik išimtiniais atvejais. Kokiais?

Tinkanti tiek imperatoriams, tiek karalienėms – purpurinė spalva. Kuo ji istoriškai išskirtinė?

Nuotykių kupinas sero Artūro Konano Doilio gyvenimas

Prie kavos
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"