Tarptautinės Vilniaus knygų mugės rengėjai vieną po kito gauna užsienio svečių patvirtinimus apie kelionę į Vilnių ir būsimus susitikimus su skaitytojais. Nei vienas užsienio svečias kol kas neatšaukė vizito, o rašytojai ir moderatoriai laukia vasario 24-osios, kai Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO prasidės ir keturias dienas truks 22-oji Vilniaus knygų mugė.
„Vilniaus knygų mugė yra ne tik didelė šventė jos kūrėjams, dalyviams ir lankytojams, bet ir vienas reikšmingiausių Lietuvos vardą garsinančių kultūrinių renginių. Tikrai sveikintinas organizatorių įsipareigojimas užtikrinti saugumo priemones mugės dalyviams ir į LITEXPO parodų centrą atvyksiantiems lankytojams. Visiems knygos žmonėms labai svarbu, kad Vilniaus knygų mugės tęstinumas nenutrūktų. Linkime, kad po pertraukos ji vėl sėkmingai sugrįžtų į įprastas vėžes ir įrodytų, kad net tokio masto renginius galima organizuoti atsakingai ir saugiai“, – sako kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius.
Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO vadovas Justinas Bortkevičius teigia, kad mugės dalyviams ir lankytojams bus taikomi visi saugumo ir renginių reguliavimo reikalavimai. Mugės rengėjai valdys lankytojų srautus, salėse bus įrengti srautų matuokliai, kurie leis riboti momentinį žmonių skaičių, visos erdvės bus vėdinamos – oras jose per valandą pasikeis 100 procentų.
„Sekame ir atidžiai stebime informaciją apie besikeičiančią epidemiologinę situaciją bei LR Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamus reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus lovų užimtumo rodiklius. Manome, kad svarbiausias dalykas yra laikytis rekomenduojamų saugumo reikalavimų renginiams. Pasaulyje renginiai vyksta, gyvenimas nesustojo, o pastarieji metai įrodė, kaip galima sėkmingai prisitaikyti prie įvestų ribojimų ir sąmoningai gyventi tokioje situacijoje, kokioje esame“, – sako Vilniaus knygų mugę organizuojančio Lietuvos parodų ir kongresų centro vadovas.
Viena iš Knygų mugės organizatorių Lietuvos kultūros instituto vadovė Aušrinė Žilinskienė teigia per pandemijos metus patyrusi įvairiausių situacijų, kai renginius teko atšaukti, perkelti, perplanuoti, adaptuoti atskirų šalių skirtingiems pandeminiams reikalavimams ir ribojimams. „Mums tai padėjo suprasti, kad kultūros žmonės yra be galo kūrybiški ir nenuleidžia rankų. Nerimo šiek tiek yra, tačiau esame maksimaliai pasirengę reaguoti į besikeičiančią situaciją ir tikime, kad mugę pavyks padaryti maksimaliai saugią ir dalyviams, ir lankytojams“, – sako viena iš mugės organizatorių.
Anot A. Žilinskienės, pandemija išmokė maksimaliai pasitelkti technologijas, išnaudoti visas galimybes, sujungti rašytojus ir skaitytojus abiejose ekranų pusėse, bet kartu ir patvirtino, kad, nepaisant įvairių formatų, renginių ir susitikimų kokybė išlieka svarbiausiu gero renginio kriterijumi. Turiningi susitikimai, įdomūs pašnekovai, kokybiški pokalbiai yra nekintantis tarptautinės Vilniaus knygų mugės atributai, kurį organizatoriai išlaikys ir šiemet.
Pas skaitytojus ir literatūrinių susitikimų išsiilgusius lankytojus mugė grįžta su įdomiausiomis ir aktualiausiomis diskusijomis apie knygas vaizdų kultūroje ar kaip distopija virsta realybe. Mugėje bus nagrinėjamas knygos menas, gilinamasi į krizės reiškinį. Vilniaus knygų mugėje vėl vyks literatūrinės dvikovos – 2019 metais išpopuliarėję „Šortai“, kuriuose knygos aptarti susitinka jos autorius ir kritikas. Lankytojus mugė kvies prisidėti prie „Audiolaiško“ – ateinančioms kartoms palikti žinutę apie jų gyvenimą pakeitusią knygą.
Mugės atidarymo svečias – į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykstantis rašytojas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Saulius Tomas Kondrotas. Į susitikimus skaitytojus kvies Lietuvos rašytojai – Donaldas Kajokas, Kristina Sabaliauskaitė, Sigitas Parulskis ir kiti. Pagal seną tradiciją mugėje bus teikiami literatūriniai apdovanojimai.
Kurti šių metų mugės turinį ir jai ruoštis nebuvo lengva. Pasak Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentės Lolitos Varanavičienės, būtų neteisinga kalbėti, kad nerimo nėra: „Mes visi nerimaujame, bet yra dėl ko: mugė grįžta. Ir tai – didžiulis mechanizmas: autoriai, moderatoriai, leidyklos žmonės, kurie keturioms dienoms išeina į mugę. Šiemet ypatingai sunku, nes pasirengimo darbai renginio išvakarėse gali virsti niekuo. Ir vis dėlto, per 21-erius mugės rengimo metus įpratome dorotis su įtampa ir stojiškai pasitikti nesėkmes. Tad ramiai triūsėme ir šiandien turime anaiptol ne karantininę paliegusią mugės programą, o visavertį kultūros renginį, išlaikantį visas įprastas ir lankytojų pamiltas formas.“
Leidėjų asociacijos prezidentė džiaugiasi, kad per pandemiją knygų populiarumas ir reikalingumas stipriai išaugo. „Sugrįžimas prie popierinės knygos akivaizdus, ir tam yra bent kelios priežastys. Man svarbiausia – ekrano nuovargis. Paskaičiuokite, kiek valandų į jį spoksome per dieną? Tiesa, pandemija kuria ir naujus įpročius. Dėl pasikeitusios kasdienybės populiarėja audioknygos, nes žmonės turi daug laiko ruošdami maistą, sportuodami ar bėgiodami. Tai džiugina“, – pastebi L.Varanavičienė.
Šių metų Vilniaus knygų mugės tema – „Vaizdas kaip tekstas“. Ją atspindės ir du bene svarbiausi mugės svečiai – Lietuvos kultūros institutas į mugę pakvietė pasaulines literatūros bei meno lauko žvaigždes Norą Krug ir Steveną Guarnaccia.
Vokiečių kilmės Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenanti rašytoja ir iliustruotoja Nora Krug Lietuvos skaitytojams žinoma iš grafinės memuarų knygos „Heimat. Vokietė apmąsto istoriją ir kilmę“, išleistos Lietuvoje 2020 metais. Šis tarptautinis bestseleris įtrauktas į „New York Times“ ir „The Guardian“ geriausių metų knygų sąrašus, o 2021 metais pasirodžiusią jos iliustruotą Timothy Snyderio knygą „Apie tironiją“ „New York Times“ pripažino geriausiu 2021 metų grafiniu romanu. Stevenas Guarnaccia yra pripažintas iliustruotojas ir dizaineris, kuris dirba su didžiausiais laikraščiais ir žurnalais, tarp jų „New York Times“, „Abitare“, „Rolling Stone“ ir „Domus“, kuria knygas dizaino ir populiariosios kultūros temomis, yra vaikiškų knygų „The Three Little Pigs: an Architectural Tale“ ir „Cinderella: a Fashionable Tale“ autorius.
Nuo ekranų Vilniaus knygų mugė tikisi atitraukti ir jaunuosius skaitytojus, kuriems Jaunųjų skaitytojų salėje žadamos naujos bei įdomios patirtys. Mugės rengėjai pasiūlys giliau pažinti ir pavartyti bežodes knygas iš viso pasaulio, pagal jas vyks specialūs užsiėmimai. Mugėje bus įrengtas „Knygų starto“ kampelis patiems mažiausiems skaitytojams, o šį projektą globoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Bus eksponuojama tarptautinių knygiukų paroda, vyks daugybė dirbtuvių ir kūrybinių užsiėmimų su Lietuvos ir užsienio knygų kūrėjais.
Melomanus, kūrėjus bei muzikos mylėtojus Vilniaus knygų mugėje suburianti AGATA Muzikos salė šiemet sukvietė daugiau nei 200 dalyvių. Muzikos salės erdvėse vyks daugiau nei 50 koncertų ir pokalbių, įsikurs 70 stendų, kuriuose bus galima sutikti gerai pažįstamus Lietuvos atlikėjus ir grupes – Andrių Mamontovą, Jurgą Šeduikytę, „FC Baseball“, Donatą Montvydą, „jauti“, Free Fingą, Justiną Jarutį ir daugelį kitų.
Muzikos salės organizatoriai lieka ištikimi tradicijoms. „Visas keturias dienas bus galima išgirsti gyvo garso pasirodymus, o pokalbių scenoje vyks susitikimai su atlikėjais, diskusijos, naujausių muzikinių temų aptarimas. Stenduose lankytojų lauks ne tik autografus dalijantys autoriai, bet ir išskirtinai šiam renginiui sukurtų leidinių, plokštelių pristatymai“, – žada AGATA atstovas Justas Prascevičius ir išduoda didžiąją mugės naujieną – pirmą kartą Muzikos salė vyks ne vienoje, bet jau dviejose erdvėse – 2-ojoje LITEXPO salėje irgi įsikurs koncertų scena.
Tarptautinė, 22-oji Vilniaus knygų mugė „Vaizdas kaip tekstas“ vyks šių metų vasario 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Mugės organizatoriai – Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO.
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.