Minėdamas 610-ąjį Žalgirio mūšio pergalės jubiliejų, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai 2020 m. liepos 15 d., trečiadienį, kviečia visus į šiai progai skirtą istorinio fechtavimo vakarą.
„Norėdami prisiminti vieną didingiausių karo pergalių Lietuvos istorijoje, kuri anuomet atvėrė kelią taikiai šalies ateičiai bei ūkiniam, socialiniam, kultūriniam stiprėjimui, šiais metais rengiame draugišką riterių turnyrą. Vilniečiai ir miesto svečiai galės tiesiogiai jame dalyvauti: susipažinti su gausybe įvairių ginklų, juos išbandyti ir išmokti valdyti“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus renginių koordinatorė Iveta Jaugaitė.
Šią dieną į Valdovų rūmus atvykę ir muziejaus bilietą įsigiję žmonės galės aplankyti nuolatines ekspozicijas, pasakojančias apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos paveldą, riterystės kultūrą ir pergales įvairiuose mūšiuose.
Pasivaikščioję po ekspozicijas, lankytojai 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 ir 21.00 val. bus kviečiami į muziejaus Didįjį kiemą, kuriame vyks ilgojo kalavijo bei kalavijo ir skydo pamokos. Jas ves istorinių Europos kovos menų klubai – Kalavijo meistrystės mokykla (Vilnius), „Plieno taktas“ (Vilnius), Renesanso kalavijo mokykla (Kaunas) ir „Husaras“ (Vilnius). Šios pamokos bus nemokamos, tačiau į jas būtina iš anksto registruotis.
Žalgirio mūšio dienos minėjimas Valdovų rūmų muziejuje jau tapo tęstine tradicija. 2010 m. Valdovų rūmų muziejus kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir kitais partneriais surengė Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui skirtą tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“, o dabar muziejus kasmet organizuoja įvairius renginius, padedančius aktualinti Žalgirio pergalės atminimo fenomeną.
Šiais metais tai ne paskutinė Valdovų rūmų muziejaus staigmena, susijusi su karyba. Jei situacija šalyje bus palanki, vėlyvą rudenį planuojama lankytojus pakviesti į tarptautinę parodą, kurioje kultūrinei visuomenei, jaunuomenei ir užsienio svečiams bus pristatytas itin reikšmingas lietuvių karinės kultūros paveldas ir karinis elitas, tiesiogiai prisidėjęs prie Lietuvos valstybės kūrimosi ir stiprėjimo.