Norint suprasti, kaip vyksta muilo gamyba namuose, turite suvokti, kad tai ne tik kūrybiškas ir naudingas užsiėmimas, leidžiantis išreiškti save. Kartu tai procesas, susidedantis iš kelių etapų, kurių išmanymas garantuos sėkmingą muilo gaminimo procesą. Rankų darbo muilas yra ypatingas tuo, kad galite kontroliuoti jo sudėtį, praturtinti jį natūraliais ingredientais bei suteikti unikalią formą ar aromatą. Šiame straipsnyje sužinosite, nuo ko pradėti muilo gamybą, kokius įrankius ir medžiagas pasirinkti, bei kaip naudojant liejamąją muilo bazę sukurti ne tik kokybišką, bet ir išskirtinai gražų gaminį. Muilo gamyba – tai ne tik hobis, bet ir galimybė sukurti tikrą namų SPA patirtį!
Kas yra liejamasis muilas?
Liejamasis muilas – tai muilas, pagamintas iš specialios muilo bazės, kurią galima ištirpdyti, papildyti įvairiais priedais (spalvomis, kvapais, aliejais, žolelėmis ar kitais ingredientais) ir vėl supilti į formas. Šis metodas vadinamas „Melt and Pour“ (išlydyk ir supilk), nes procesas yra paprastas: bazė ištirpinama, patobulinama pagal norus ir pilama į formas, kur ji sustingsta į galutinį produktą.
Tai itin mėgstama pradedančiųjų, nes liejamasis muilas nereikalauja dirbti su sudėtingais ingredientais, kaip, pavyzdžiui, šarmais, ir leidžia greitai pasigaminti kokybišką, gražiai atrodantį muilą.

Muilo gamyba: ingredientai
Norint perprasti muilo gamybos procesą, svarbu susipažinti su pagrindiniais ingredientais. Liejamojo muilo bazė yra viena populiariausių bazių, kurią lengva naudoti ir pritaikyti. Jei pirmenybę skiriate ekologijai ir natūralumui, taip pat galite rinktis iš šių variantų savo muilo bazei:
- ožkų pieno muilo pagrindas
- medaus muilo pagrindas
- taukmedžio sviesto muilo pagrindas
- avižų muilo pagrindas
- natūralaus glicerino muilo pagrindas.
Į liejamojo muilo bazę galite pridėti ir priedų, kurie suteiks jūsų muilui ne tik išskirtinį kvapą ar išvaizdą, bet ir praturtins jį išskirtinėmis savybėmis.
Populiariausi pasirinkimai būtų šie:
- druska, avižos, kavos tirščiai ir pan.
- gydomosios žolelės, pvz. medetkos, levandos, dilgėlės ir pan.
- natūralūs eteriniai aliejai, kurie suteikia kvapą
- natūralūs pigmentai arba dažikliai, pvz.: natūralus molis, mineralai, augaliniai dažikliai.
Muilo gamyba: formų pasirinkimas
Muilo gamybai ne ką svarbesnės ir formos, jų galite rasti įvairių – nuo klasikinių kvadratų iki įdomesnių formų, primenančių širdeles, medaus korius ar gėlių formas. Visgi, liejamojo muilo gamybai geriausias ir saugiausias pasirinkimas būtų formos, pagamintos iš silikono.
Silikononės formos ne tik lanksčios ir patogios, jos atsparios ir karščiui, todėl puikiai atlaikys karštą išlydyto muilo bazę. Dauguma silikoninių formų atitinka maisto saugumo reikalavimus, todėl jos yra saugios naudoti ir su kosmetiniais gaminiais, tokiais, kaip muilas.
Galite naudoti ir kitas alternatyvas, pagamintas iš plastiko ar metalo, tačiau jos nebus tokios patogios ir muilą iš jų iššimti bus sunkiau.

Muilo gamyba namų sąlygomis: instrukcija žingsnis po žingsnio
Muilo gamybai jums prireiks:
- silikoninės mentelės
- pjaustymo lentelės (padengtos pergamentiniu popieriumi arba plastikine plėvele)
- nedidelės stiklinės talpyklos, kuri nebūtų naudojama pakartotinai maistui gaminti
- spirito, supilto į buteliuką su purkštuvo antgaliu
- plastikinės plėvelės
- termometro (pasirinktinai)
- mikrobangų krosnelės
- latekso pirštinių
- priedų, kuriuos naudosite muilui (pasirinktinai)
Gamybos eiga:
- Pasiruoškite darbo vietą. Šiltu muiluotu vandeniu nuplaukite ir nusausinkite formeles, mentelę, plastikinius / stiklinius indus ir leiskite jiems visiškai išdžiūti. Kad išvengtumėte kryžminio užteršimo, prieš pradėdami darbą, dezinfekuokite darbo vietą, ypač jei dirbate virtuvėje.
- Pasverkite naudojamus priedus. Nedidelį stiklinį indą padėkite ant svarstyklių ir nutarinkite jo svorį. Tuomet pasverkite apie 14 g kvapiųjų medžiagų, pvz. eterinių aliejų. Svarbu iš anksto pasiruošti jas, kad dirbant muilas nepradėtų kietėti, taip pat svarbu, kad šiam veiksmui naudotumėte tik stiklą. Kvapiosios medžiagos gali pažeisti tam tikrų rūšių plastiką, jei ilgai tas medžiagas jame laikysite.
- Paruoškite muilo pagrindą. Išimkite muilo pagrindą iš pakuotės ir padėkite ant pjaustymo lentelės. Kad būtų lengviau valyti, pjaustymo lentelę galite uždengti plastikine plėvele arba pergamentiniu popieriumi. Supjaustykite muilo pagrindą mažais, vienodo dydžio kubeliais, maždaug 2,5 cm dydžio. Pasirinktą indą padėkite ant svarstyklių ir nutarinkite jo svorį. Indas turėtų būti karščiui atsparus. Muilo bazės turėtų būti apie 454 g.
- Išlydikite muilo bazę. Įdėkite indą su muilo pagrindu į mikrobangų krosnelę ir kaitinkite 1 min. Švelniai pamaišykite, kad ištirptų visi gumulėliai. Jei 1 min. nepakako, kaitinkite dar 20 s, kol didžioji dalis muilo taps visiškai skysta. Būkite labai atsargūs – ištirpusi muilo bazė bus labai karšta, naudokite karščiui atsparias virtuvines pirštines, kai trauksite indą iš mikrobangės. Muilo bazės temperatūra neturėtų viršyti 71,1 °C, kad paruošti muilo gabaliukai neatrodytų, kaip guminiai. Jei jūsų muilo bazė mikrobangų krosnelėje pradeda putoti, ji yra per karšta. Sustabdykite mikrobangų krosnelę ir toliau nebekaitinkite. Švelniai pamaišykite, kad tęstumėte lydymosi procesą.
- Pridėkite dažų. Kai muilo bazė bus visiškai skysta ir visi gabalėliai ištirps, galite sudėti dažus, jei juos naudojate. Gerai išmaišykite, kad jie visiškai susigertų. Pradėkite nuo 3-4 lašų ir lašinkite daugiau, kol pasieksite norimą spalvą. Galite pastebėti, kad muilo paviršiuje susidaro plona plėvelė. Tai normalu, todėl tiesiog įmaišykite ją atgal į skystą muilą. Jei šiuo metu gamybos proceso metu muilo bazė pradėjo tirštėti, galite dar kartą muilo bazė pašildyti mikrobangėje, kaitindami 5-10 s intervalais, kol bazė taps skysta.
- Prieš supildami pasirinktas kvapiąsia medžiagas, pasitikrinkite muilo bazės temperatūrą ir įsitikinkite, kad ji yra 60-65,6°C. Tuomet supilkite kvapiąsias medžiagas ir gerai išmaišykite.
- Įdėjus kvapiąsias medžiagas, pagamintą muilą supilkite į formeles. Pilkite lėtai, kad susidarytų kuo mažiau burbuliukų. Užpildykite iki formelės krašto ir greitai apipurkškite paviršių spiritu, kad išsklaidytumėte paviršiuje susidariusius burbuliukus. Galite purkšti kelis kartus, kad pašalintumėte kuo daugiau burbuliukų, tačiau per daug purškiant, jūsų muilas ims putoti.
- Leiskite muilui atvėsti. Supylus muilą į fomeles, pastebėsite, kad po 30 min. susiformuos stora odelė. Tuomet laisvai uždenkite formeles plastikine plėvele ir palikite netrukdomai atvėsti 24 valandas.
- Metas išpakuoti. Po 24 valandų muilas turėtų lengvai išsiimti iš formelių. Švelniai patraukite formos šonus, kad muilas atsilaisvintų nuo kraštų, apverskite formą ir lengvai paspauskite ertmės centrą. Šiukštu nespauskite muilo jėga. Jei muilas sunkiau atsiskiria nuo formelės, galite įdėti formą į šaldytuvą iki 30 min. ir pabandyti dar kartą.

Kaip tinkamai laikyti namų gamybos muilą?
Tam, kad liejamosios muilo bazės muilas išliktų tinkamos būklės ir reprezentatyvios išvaizdos, pateikiame keletą patarimų, kaip taisyklingai jį laikyti.
- Laikykite muilą sausoje ir vėsioje vietoje, kur nėra tiesioginės saulės šviesos ir drėgmės. Per didelė drėgmė gali sugadinti muilą, o tiesioginė saulės šviesa gali išblukinti spalvą ir sutrumpinti jo naudojimą.
- Venkite drėgnų paviršių. Naudojant muilą, naudokite ir muilinę su ventiliacijos grotelėmis arba specialų muilo indą, kad muilas galėtų kvėpuoti ir nesugertų drėgmės. Geriausia, kad muilas būtų laikomas ant ventiliuojamos vonios lentynos, kad galėtų išdžiūti po kiekvieno naudojimo.
- Jei ketinate laikyti muilą ilgą laiką, rekomenduojama jį supakuoti į popierių arba plastikinę plėvelę kad apsaugotumėte nuo išdžiūvimo ir aplinkos poveikio. Taip pat, jei muilas turi eterinių aliejų, jie gali išgaruoti, tad svarbu laikyti muilą tinkamai uždengtą.

Lengvi ir originalūs naminio muilo receptai pagal jūsų odos poreikius
Šaltiniai:
https://www.candlescience.com/learning/melt-and-pour-soap-making-for-beginners/
https://www.soapguild.org/tools-and-resources/resource-center/100/intro-to-melt-and-pour-soaps/
Autorė Germantė Gedvilė