Vilniaus miesto centre, šalia Neries upės, oficialiai atverta nauja erdvė – Paralimpiečių krantinė. Čia įamžintos Lietuvos sportininkų pergalės paralimpinėse žaidynėse, jos vilniečiams ir miesto svečiams pasakoja šalies sporto istoriją, įkvepiančią gyventi aktyviau ir atkakliai siekti tikslų tiek sveikuosius, tiek žmones su negalia.
Paralimpiečių krantinės atidarymo renginys trečiadienį Neries pakrantėje subūrė paralimpinius atletus, šalies sporto bendruomenę, sostinės ir šalies vadovus.
Renovuotą erdvę ties Olimpiečių gatve papuošė paralimpiečių simbolio gilės skulptūra „Sugautas vėjas“ ir atminimo lentelės, skirtos šalies atletams, laimėjusiems paralimpinių žaidynių medalius.
2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių čempionas ir Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius pabrėžė, kad tai – istorinė akimirka.
„Paralimpiečių pergalės yra visos Lietuvos pergalės. Tokio objekto atsiradimas yra didelis ir svarbus visų mūsų laimėjimas.
Garsiai kalbame apie žmones, gyvenančius su negalia, jų galias, suteikiamą įkvėpimą. Dabar apie tai kalba ir Paralimpiečių krantinė. Tikiu, kad ši jauki erdvė taps mėgiama vilniečių ir miesto svečių. Jie čia galės pailsėti ir pasisemti naujų jėgų, įkvėpimo siekti savo svajonių, kad ir kokios tolimos jos kartais atrodytų“, – sakė M. Bilius.
Projekto meninės idėjos autoriai Vaiva ir Vidas Simanavičiai pasakojo, kad kūrinys „Sugautas vėjas“ sumanytas taip, jog žvelgiant skirtingais rakursais, skulptūros pavidalai keistųsi. Iš paralimpiečių simbolio – gilės, ji mainosi į žmogaus figūrą ar vėjo plaikstomą skraistę, upės tėkmę. Tai kviečia pajausti, jog tik atlikus judesį, žengiant pirmyn, įmanoma išvysti dar neregėtus horizontus, naujas prasmes.
„Idėjos įgyvendinimas pasiteisino su kaupu – žiūrovų reakcijos patvirtina, kad skulptūra žadina mintis apie žmogaus viduje kunkuliuojančią jėgą, išorėn besiveržiantį potencialą“, – džiaugėsi menininkai.
Paralimpiečių krantinė – visiškai pritaikyta ir pasiekiama žmonėms su judėjimo, regėjimo negalia. Monumentas turi užrašus Brailio raštu, judėjimo negalią turintiesiems užtikrintas patekimas prie objekto.
Iš viso Paralimpiečių krantinėje – 27 medaliai – atminimo lentelės, numatyta vieta ir ateities čempionų, prizininkų įamžinimui.
Renginyje dalyvavusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen džiaugėsi Tokijuje paralimpiečių iškovotais trimis bronzos medaliais. Po šių žaidynių prizininkų sąrašą papildė dar trijų lietuvių pavardės.
„Paralimpiečiai nuolat puikiais pasiekimais džiugina sporto gerbėjus ir gina Lietuvos garbę. Tai puikiai įrodė neseniai vykusios Tokijo paralimpinės žaidynės. Džiaugiuosi, kad sostinėje atsirado tokia erdvė, kuri įamžina didžiulius sportininkų su negalia laimėjimus ir kuri galbūt įkvėps siekti mažų kasdienių pergalių. Tegul iš nedidelio giliuko išauga stipriausi Lietuvos ąžuolai“, – sakė Seimo Pirmininkė.
Sužinokite daugiau
Projektas įgyvendintas Lietuvos paralimpinio komiteto partnerių ir rėmėjų lėšomis, palaikant Vilniaus miesto savivaldybei. Ketvirtus metus su LPAK bendraujanti Lietuvos Rotary klubų bendruomenė lėšas projektui rinko per kasmetines Rotariados žaidynes.
„Lietuvos paralimpiečių ryžtas, valia ir atkaklumas ne kartą įrodė, kad didžiausias iššūkis gyvenime yra įveikti savo paties nusistatytas ribas ir tuomet galima atsidurti taip toli priekyje, kaip niekada apie tai nebūtum išdrįsęs net svajoti“, – sakė šalies Rotary apygardos valdytojas Evaldas Vaineikis.
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.