Simonas Rudaminas
Lankytinos vietos Vilniuje
Lankytinos vietos Lankytinos vietos Vilniuje Valdovų rūmai Vilnius

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai – buvusi Vilniaus žemutinės pilies komplekso dalis.

Pastatas priklauso Vilniaus pilių rezervatui, jame įsikūręs Nacionalinis muziejus „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai“. 2018 m. liepos 6 d. Lietuvos valstybės šimtmečio proga iškilmingai atidaryti pilnai atstatyti rūmai. Statybos atsiėjo per 100 mln. eurų. Prieš 200 metų nugriauti Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmai atkurti iš 1987–2001 m. atkastų rūmų liekanų.

Valdovų rūmai ir Gedimino pilis žvelgiant nuo Trijų kryžių kalno.Valdovų rūmai rudens apgauptyjeValdovų rūmaiValdovų rūmai.Vilnius,Valdovų rūmaiValdovų rūmaiVektorinė tapyba.Valdovų rūmai nuo Trijų Kryžių kalno

Istorija:
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai XV-XIX a. pr.
XV a. pab. – XVI a. pr. Aleksandras pagrindinę savo rezidenciją iš Aukštutinės pilies greičiausiai perkėlė į Žemutinę, čia pastatydamas vėlyvosios gotikos rūmus.

Vienas iš Žemutinės pilies rekonstrukcijos autorių – olandas Petras Nonhartas (vok. Peter Nonhardt).

XVI a. profesionalūs vietiniai, taip pat italų, lenkų bei kitų šalių architektai, kiti menininkai ir meistrai Valdovų rūmus pavertė renesansine rezidencija, kuri vėliau įgijo ankstyvojo Baroko bruožų. Rūmuose rezidavo Lietuvos ir Lenkijos valstybės valdovai.

XVI a. ir XVII a. vadinami rūmų „aukso laikais“. Vilnius tuo metu buvo svarbus Vidurio Rytų Europos centras, o Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Lenkijos Karalystė, kurias valdė Gediminaičių-Jogailaičių ir Vazų dinastijų monarchai – įtakinga šio regiono valstybė. Rūmuose vyko daug visai Europai svarbių istorinių įvykių. Buvo priimami užsienio šalių pasiuntiniai, vyko seimai, buvo prisiekiama Lietuvos didžiajam kunigaikščiui, pasirašomos tarptautinės sutartys, vykdomi teismai, redaguojamas Lietuvos Statutas, saugomas valstybės iždas ir archyvas. Čia buvo sukaupta viena turtingiausių Europoje bibliotekų, saugomos neeilinės šarvų bei medžioklės trofėjų kolekcijos, gobelenai, paveikslai, brangenybės. [2]

1655 m. rugpjūčio mėn. Rusijos kariuomenė užėmė Vilniaus miestą, Žemutinę ir Aukštutinę pilį. 1661 m., vaduojant Vilnių, per kelis mėnesius trukusią kovą Valdovų rūmai buvo smarkiai apgriauti ir išgrobstyti.

XVIII a. rūmuose apsigyveno neturtingi miestiečiai ir čia įsikūrė įvairios dirbtuvės. XVIII a. pab. buvo nuspręsta rūmus rekonstruoti ir juos pritaikyti reprezentacijai, bet žlugus ATR, šie planai nebuvo įgyvendinti.

XIX a. pradžioje rūmai visiškai sugriauti.

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilniaus termofikacinė elektrinė mini jubiliejų ir kviečia į virtualią ekskursiją

Night from Van Gogh

Erik Stefanovich

Po Liubarto tiltu į atnaujintą erdvę vėl atkeliauja nemokamas kinas

Festivalyje HELIUM dėmesys Baltijos šalių šiuolaikinio cirko kūrėjams

Miško girlianda

We love Lithuania

Prasidėjo „Prancūziškos atostogos“ Vilniuje: Paryžiaus melodijos, kinas ir austrės

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Vilniaus orų prognozę
x