Ką pamatyti Lietuvos piliakalniai

Upytės piliakalnis arba Čičinsko kalnas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Šis legendomis apie kadaise gyvenusį piktą poną ir jo prasmegusį dvarą apipintas piliakalnis dunkso netoli Upytės. Iš toli nuo pagrindinio kelio matyti medžiais apaugusi 3 ha, 4-5 m aukščio stačiais šlaitais, kalva. Upytės piliakalnis (Tarnagalos), dar kitaip visų Čičinsko kalnu vadinamas. Jo viršuje išlikęs apie 4,5 m ilgio ir 2,5 aukščio akmenimis sutvirtintas pylimas. Piliakalnio centrinėje dalyje yra natūrali ovali 85 m ilgio, 25 m pločio, 6 m gylio įdauba. Spėjama, kad piliakalnyje stovėjusi pilis buvo XIII–XIV amžiaus rašytiniuose šaltiniuose minimos Upytės žemės centras. Pilis buvo įrengta tuomet tyvuliavusio Vešetos ežero saloje ir sunkiai įveikiama Livonijos ordino kariuomenei, XIV a. ne kartą niokojusiai kraštą. Pasibaigus kovoms su Livonija, Upytė prarado savo gynybinę reikšmę ir, ilgainiui, buvo apleista. Manoma, kad Upytės pilis stovėjusi dar ir XVI a. Ilgainiui Vešetos ežeras virto raistu, kuris vėliau buvo nusausintas. Šiandien iš ežero telikęs mažas upeliukas.

Papilyje XVII–XVIII a. stovėjo Upytės pavieto dvarininko Vladislovo Sicinskio dvaras. Vladislovas Sicinskis 1652 m. išardė Varšuvos seimą, pasinaudojęs „liberum veto“ teise bei 1655 m. pasirašė garsiąją Kėdainių sutartį su švedais. Už tai jį pasmerkė lenkų bajorija ir katalikų kunigai. Vėliau iš šių faktų atsirado padavimai apie piktąjį poną Čičinską. Pagal vietinę legendą žiaurusis Čičinskas už savo baisius darbus ir nuodėmes buvo nutrenktas Perkūno žaibo ir visas jo dvaras prasmego papilyje, iš kur ir kilęs kalvos pavadinimas – „Čičinsko kalnas“. Legendai apie nugrimzdusį Čičinsko dvarą pagrindą davė piliakalnio kalvoje esantis įdubimas, kuris greičiausiai yra karstinės kilmės. Tačiau yra nuomonių, kad tai galėjęs būti ir inžinerinis įrenginys, savotiškas uostas, į kurį, pavojaus atveju, valtimis atplaukdavo slėptis vietiniai gyventojai.

Šiandien piliakalnis vienas  lankomiausių objektų Panevėžio rajone. Šalia piliakalnio įrengta erdvi automobilių stovėjimo aikštelė, informaciniai stendai apie objektą ir kitus lankytinus Panevėžio rajono objektus. Lankytojų poilsiui įrengtos pavėsinės su suolais ir stalais, lauko tualetai. Aplankę piliakalnį būtinai užsukite į Upytę – tai gražus miestelis turintis turtingą istoriją. Miestelio pakraštyje, Upytės dvarvietėje, naujai įrengtame, unikaliameiš šiaudų ir molio pastatytame ekologiškame name, įkurtas Upytės tradicinių amatų centras. Čia stengiamasi išsaugoti Panevėžio krašto etninės kultūros paveldą ir jį puoselėti, didelis dėmesys skiriamas linininkystės puoselėjimui. Atvykę galėsite susipažinti su senaisiais amatais, patys juos išbandyti. Taip pat visai netoli Upytės, sename malūne įkurtas Linų muziejus, kuriame susipažinsite su lino keliu.

Upytės k., Panevėžio r. 

55.655967, 24.227173 (WGS) 

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Pasvalys – ką aplankyti ir smagaus nuveikti su vaikais

Kelionės su vaikais

Kartupėnų piliakalnis – 360

We love Lithuania

Liškiavos piliakalnis visu grožiu atsivėrė lankytojams

Kaip galėjo atrodyti Rokantiškių pilis Naujojoje Vilnioje?

Įpilties piliakalnis – 360

Gegrėnų piliakalniai – viena gražiausių Žemaitijos nacionalinio parko vietų pritaikyta lankymui

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"