Lankytinos vietos Naujienos

Tai kur šią vasarą? Žemaitija kviečia

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šiemet Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrai kviečia keliauti ir planuoti savo atostogas išskirtiniuose Dubysos, Kurtuvėnų, Salantų, Tytuvėnų, Varnių, Ventos, Žagarės regioniniuose parkuose. O ypatingos gamtos žavesiu turite galimybę pasigrožėti akies krašteliu ir Kamanų valstybiniame gamtiniame rezervate.

Šiemet šiltajam sezonui lankytojų centrai taip pat siūlo naujienas ir rekomenduoja nepraleisti progos pažinti gamtos bei kultūros vertybes iš arčiau. Visų pirma, aplankykite visus lankytojų centrus, kuriuose koncentruota interaktyviai pateikta informacija apie kiekvieną regioninio parko išskirtinę vertę. O iš lankytojų centrų – tiesiai į gamtą! Šiemet tęsiamas žaidimas „Paslīviniek po Žemaitėjė“. Nuo 2024 m. birželio mėn. iki lapkričio mėn. imtinai visi, aplankę Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrus ir surinkę 8 lipdukus, juos įklijavę į specialias žaidimo korteles, laimės Lyduvėnų geležinkelio tilto lankymo bilietą, kuris suteiks teisę gauti vieną ekskursiją Lyduvėnų geležinkelio tiltu Dubysos regioniniame parke.

Naujienų naujiena – tik pernai metų pabaigoje atidarytas ir pritaikytas lankymui Dubysos regioniniame parke – Lyduvėnų geležinkelio tiltas! 599 metrų ilgio, net 33 m virš įspūdingo plačiadugnio Dubysos upės slėnio esantis tiltas nepalieka abejingų ir dovanoja tikrų, kvapą gniaužiančių potyrių ir įspūdžių. Čia pasigrožėsite ne tik atsiveriančia 360 laipsnių panorama, įtempta tilto istorija, ypatinga jo apsauga, bet galbūt pasiseks virš savo galvos išgirsti gaudžiantį traukinį. Ekskursijos vyksta trečiadieniais–sekmadieniais. Bilietus galima įsigyti Paysera ticket platformoje.

Nuo birželio vidurio iki spalio mėn. Dubysos regioninio parko lankytojų centre veiks paroda „Tauro ragų istorija“. Lankytojai pamatys 1000 metų senumo tauro ragus, kurie buvo rasti Dubysos slėnyje 1960 metais, sužinoti, kaip jie susiję su Miško muziejaus įkūrimu Tytuvėnuose. Iš Miško muziejaus parodai paskolinti įdomūs eksponatai bus tikras prieskonis, pagardinantis jūsų viešnagę Dubysos regioniniame parke. Liepos mėn. pirmoje pusėje Dubysos regioninio parko lankytojų centro specialistai pakvies į tradicine tampančią Drugių naktį! Paskutinį rugpjūčio šeštadienį visų lauks dviračių žygis Dubysos kalnais. Dviratininkai išmėgins jėgas 70 km trasoje, grožėsis rudenėjančiais Dubysos žemupio vaizdais.

Kurtuvėnų regioninio parko lankytojų centro specialistai kviečia į Kurtuvėnų dvaro sodybą, kurios istorija prasideda nuo XV amžiaus ir tęsiama iki šių dienų. Rašytiniuose šaltiniuose minima, jog 1592 m. dvaro sodybą sudarė daugiau nei dvidešimt medinių pastatų, iš kurių penki buvo gyvenamieji. Šiuo metu dvaro sodybos teritorijoje galite išvysti buvusių rūmų terasos liekanas, oficiną, ratinę, kurioje įsikūręs lankytojų centras su milžinų ekspozicija, ir unikalus medinės architektūros kūrinys – svirnas. Svirnas nuo seno buvo naudojamas ne tik ūkio reikmėms, bet jame buvo puoselėjamos teatro tradicijos. Šios tradicijos neužmirštos ir šiandien. Šių metų liepos 21–22 d. vyks Kurtuvėnų teatrų festivalis, kuriame išvysite spektaklius iš visos Lietuvos.

Lankytojų centro specialistai ragina nepravažiuoti ir Kurtuvėnų regioniniame parke esančio Girnikų (Šikšto) šventkalnio – aukščiausios kalvos Šiaulių rajone (183,4 m), apipintos legendomis apie milžinų palaidotą motiną Krutuovę. Kasmet rugsėjo 22-ąją dieną, minint 1236 m. Saulės mūšį, ant Girnikų šventkalnio uždegama baltų vienybės ugnis. Užkopę į aukščiausią kalvą Šiaulių rajone, nepamirškite pamankštinti savo kojų, pereinant Pageluvio ežeryno mažuoju (3,1 km) ir didžiuoju (6,6 km) taku. Šių pasivaikščiojimų metu jūs susipažinsite su miškingo, ežeringo kalvyno kraštovaizdžiu, Geluvos ežero pakrante, Pageluvio kraštovaizdžio draustiniu, Pageluvio I ir II piliakalniais, Barsukyno ozu, Barsukyno ir Dubuko ežerais. O kur dar Jautmalkės gamtos mokykla, kurioje išradingos edukacijos ir seno lietuviško vienkiemio atmosfera!

Salantų regioninio parko lankytojų centre kviečiama pažinti upių slėnių ir riedulių kraštą! Šių metų sezonui lankytojų centro specialistai siūlo sekti informaciją ir būtinai išbandyti rengiamus pėsčiųjų žygius, kurie jau ne vienerius metus traukia lankytojus iš visos Lietuvos. Nuo 27 km ilgio trasų iki 8 km pasivaikščiojimų tik specialistams pažįstamais ir pramintais takais, upių slėniais, raguvomis, kalvomis. Kasmet liepos mėn. pabaigoje organizuojamas septynių piliakalnių pėsčiųjų žygis, rudenį – pėsčiųjų žygis „Upių renesansas“, skirtas pristatyti migruojančių žuvų ir upių atvėrimo svarbą, individualiai galite išmėginti ilgesnio maršruto žygius po Minijos slėnius ar Salanto lankas. 2023 metais kai kurie Salantų regioninio parko objektai ir teritorijos patyrė ryškų potvynių padarinių poveikį, tad siūlo keliauti saugesniais maršrutais. Rekomenduoja pasivaikščioti Šilpelkės pažintiniu gamtos taku, esančiu Dauginčių k., Kretingos r. Tai vienas įdomiausių Salantų regioninio parko pėsčiųjų takų, kurio gražiausia ir įspūdingiausia dalis – ant Dauginčių atodangos atsiverianti panorama.  Šalia Šilpelkės pažintinio gamtos tako kiekvienas pastebės vasaros metu vis praplaukiančias baidares. Minijos upė Salantų regioniniame parke yra viena geriausių Lietuvoje pritaikytų vandens turizmo trasų. Jums belieka tik pasirinkti labiausiai tinkantį maršrutą ir pasigrožėti gamtos vertybėmis.

Pranašaujant labai karštą vasarą, Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centro specialistai siūlo atsigaivinti Tytuvėnų regioninio parko teritorijoje esančiuose ežeruose. O kam nepatinka gulinėti ar ilgai pliuškentis vandeny – sako, jog galima keliauti automobiliais, dviračiais ar pėsčiomis, atrandant parko gamtines ir kultūrines vertybes. Rekomenduojama aplankyti Šiaulės apžvalgos bokštą ir šalia esantį Kudinų piliakalnį, pasigrožėti kalvotu  kraštovaizdžiu, kurį suformavo paskutinis ledynas. Priduria, kad privalu pasivaikščioti Akmenų rūžos pažintiniu taku, vieninteliu tokiu Lietuvoje! Na, ir, žinoma, kaip be Tytuvėnų vizitinės kortelės  – Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblio bei Šiluvos Bazilikos ir garsiosios koplyčios, kurie yra didžiausi piligrimų traukos objektai.

Varnių regioninio parko lankytojų cento specialistai 2024 m. vasaros sezoną kviečia lankytojus  į naują ekskursiją atnaujintame Debesnų botaniniame take, kuriame galima susipažinti su unikalia žemapelkės augalijos įvairove, dominuojančiomis, retomis rūšimis bei jų bendrijomis, ieškoma apsiuvų lervų, aiškinamasi kuo pelkė naudinga ir svarbi. Ekskursijos metu paliečiama net geležies rūdos tema, dalyvių laukia dovana – mažas džiovintų vaistinių šlapynėse augančių augalų maišelis. Rekomenduojama rinktis jau praeitais metais išbandytą ir pavykusią edukaciją „Pažink žolynų magiją“. Edukacijos metu dalyviai supažindinami su pagrindiniais, gerai žinomais vaistiniais augalais, ragaujama skirtingų 7–10 rūšių arbata, žaidžiami žaidimai, leidžiamasi į trumpą žygį prisirinkti augalų, iš kurių daromos vasarinės puokštės.

Išskirtinių pojūčių pasisemti Varnių regioniniame parke galite pasiryžę perbristi slaptu, akmenimis grįstu keliu per Sietuvos kūlgrindą, minimą jau XIV a. kryžiuočių karo kelių aprašymuose. Tai buvęs svarbus kelias, jungęs kairiojoje Lūksto–Paršežerio ežerų ir pelkių sistemoje buvusią Paršpilio pilį (dab. Burbiškių piliakalnis), su pilimis rytuose. O kur dar Šatrijos, Medvėgalio, Sprūdės, Moteraičio, Bilionių piliakalniai su nepakartojamomis panoramomis!.. O ant Aukštagirės apžvalgos bokšto atsiveria puikūs apylinkių vaizdai: šiaurės rytuose rymo Medvėgalis, pietinėje pusėje stūkso Bilionių piliakalnis. Varnių regioniniame parke tiek visko daug, jog lankytojų centro specialistams sunku ką nors išskirti iš visos gausos. Bet savo rekomendaciją užbaigia pasiūlymu pasinaudoti galimybe praeiti Jomantų miško pažintiniu taku, o siekiantiems viską pamatyti ne per vieną dieną – aplankyti Varnių regioninio parko gamtos mokyklą.

Jei pasiilgote istorijų lyg iš fantastinio filmo, rekomenduojame savo atostogų kryptį pasirinkti Ventos regioniniame parke. Šio krašto išskirtinė vertė kurta net Juros periodo metu! Ventos regioninio parko lankytojų centro entuziastai savo rankomis ieško, identifikuoja fosilijas, gilina apie jas žinias ir ruošia eksponatus, kuriuos pristato savo svečiams lankytojų centre. Tad istorijos apie dinozaurų laikus – ne iš piršto laužtos. Edukacijų metu randami netikėčiausi radiniai, pavyzdžiui, ryklio dantis! Šalia to jūs išgirsite senąją baltų gyventojų ir puodininkystės istoriją.  Lankytojų centro specialistai atvirauja, jog lankytojai mėgsta tas istorijas išgirsti ir žemaičių kalba. Tad iš Ventos regioninio parko lankytojų centro siūloma  aplankyti Jurakalnio geologinį pažintinį taką ir Gyvolių piliakalnį. Lankytojus, pasirinkusius Jurakalnio geologinį pažintinį taką, pasitiks keletas malonių naujienų: pirma – atidarytas tako tęsinys, kuris apjungia Papilės miestelio ir apylinkių lankomiausius objektus į žiedinį maršrutą, antra – bendradarbiaujant su Papilės seniūnija buvo įrengtos take informacinės rodyklės, kurios nukreipia lankytojus prie gamtinių ir kultūrinių vertybių. Ir jų čia tikrai nemažai! O kur dar įvairių paukščių simfoninis orkestras, pritariant medžių lapų ošimui, augalai, teikiantys kvapų terapiją. Ir tai tik dalis potyrių ir pojūčių, kurie laukia apsilankius Jurakalnio pažintiniame take. Gyvolių piliakalnis šiemet pasitiks lankytojus visiškai atsinaujinęs. Lankytojų saugumui ir patogumui įrengtas naujas tiltas, atnaujinti terasiniai laiptai, regykla, suoliukai. Čia apsilankę keliautojai galės ne tik įsivaizduoti kadaise įrengtą žiemgalių pilį su įtvirtinimais, bet ir pasidžiaugti nuostabiu kraštovaizdžiu, Virvytės upės slėniu, pasiklausyti įvairių paukščių garsų ir net gal pavyks pamatyti meletą uokse.

Žagarės lankytojų centro (tiksliau – viso didingo dvaro) specialistai kviečia iš naujo atrasti Naujosios Žagarės dvaro sodybą: susipažinti su dvaro rūmais ir jų istorija Žagarės regioninio parko lankytojų centro ir gamtos mokyklos ekspozicijose, prisiliesti prie šio krašto kultūros paveldo edukacijoje „Žagarvyšnė“ ar pakeliauti parko takeliais ir sudalyvauti edukacijoje „Senojo parko dėlionė“. Po vienu Žagarės dvaro rūmų stogu galite išvysti net kelias skirtingas ekspozicijas – įspūdingų medžioklės trofėjų, senovinių daiktų ekspoziciją „Žagarės krašto istorija“, interaktyvią ekspoziciją „Dolomito slėpiniai“, vedančią per 10 rūmų kambarių ir pristatančią Žagarės regioninio parko vertybes ir išskirtinumą, bei Žagarės dvaro parką pristatančią naujausią ekspoziciją, kurioje galima pasinerti į virtualią realybę ir susipažinti su XIX a. dvaro gyvenimu. Norinčius daugiau laiko praleisti Žagarėje ir susipažinti su saugomos teritorijos gamtos bei kultūros vertybėmis, kviečiame atvykti kelioms dienoms ir apsistoti gamtos mokykloje.

2024 m. sezono akcentas – vyšnia ant torto – jubiliejinis 20-asis Žagarės vyšnių festivalis „PO DVIDEŠIMTIES METŲ….“. Visi Žagarės krašto mylėtojai sako, kad tai renginys, kurio nevalia praleisti. Kodėl? Nes liepos 18–21 dienomis Žagarė taps tikru didmiesčiu su žmonių gausa, automobilių spūstimis ir renginių įvairove, kurie patenkins tiek jauno, tiek seno skonį. Festivalio metu Naujosios Žagarės miesto aikštėje šurmuliuos tradicinis turgus, miestas svečius pasitiks pasipuošęs kaliausėmis, o didžiojoje festivalio scenoje pasirodys gausybė žinomų Lietuvos muzikos žvaigždžių. Žagarės regioninį parką pristatantys lankytojų centro darbuotojai kiekvienam gali pasiūlyti įdomių edukacijų, žygių, renginių arba pasivaikščiojimų savarankiškai Žagarės ozo pažintiniu taku, vingiuojančiu ilgiausio Lietuvos ozo kalvomis, Mūšos tyrelio pažintiniu taku, kuris įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias lentų takas pelkėje!

Desertui siūlome susipažinti su Kamanų pelkės plynėmis nuo 30 m aukščio apžvalgos bokšto, iš kurio atsiveria panorama su vaizdingomis salomis ir aplinkui besidriekiančiais miškais, Akmenės krašto lygumų kraštovaizdžiu. Bokštas yra rezervato teritorijoje, todėl lankymas yra ribotas, be direkcijos darbuotojo rezervate lankytis draudžiama. Dėl bokšto lankymo reikia susitarti paskambinus tel.: +370 425 53285, +370 616 04556. Bet visada galite aplankyti Kamanų valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centrą. Gamtinė ekspozicija kviečia lankytojus virtualiai pakeliauti po pelkę ir mišką, susipažinti su gamtinėmis vertybėmis. Ekspozicijoje dieną keičia naktis su jai būdingais garsais. Pasvirusių, lyg pelkės pušaitės, stendų stalčiukuose slepiasi slapukai pelkių gyventojai, reti augalai ir kitos gamtos įdomybės…

Pernai Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrai suorganizavo 51 pažintinį žygį, 611 ekskursijų, sulaukė 28 178 turistų lankytojų centruose. Populiariausiuose objektuose įrengti laikytojų skaičiuotuvai padeda atlikti lankytojų monitoringą ir leidžia reguliuoti lankytojų srautus.

2023 metais Varnių regioniniame parke Medvėgalio piliakalnį aplankė 10 584 asmenys, Pavadenės alkakalnį – 6 200, Sprūdės piliakalnį – 3 588, Šatrijos piliakalnį – 31 834. Žagarės regioniniame parke esantį Mūšos tyrelio pažintinį taką 2023 m. įveikė 43 097 keliautojai, o Žagarės ozo pažintiniu taku pražygiavo 21 222 lankytojai. Salantų regioniniame parke Šilpelkės pažintinį taką, vedantį prie Dauginčių atodangos, aplankė 3 914 lankytojai, Kalnalio apžvalgos bokštą – 25 977, Kartenos piliakalnio teritorijoje lankėsi 19 725 lankytojai, o Šauklių riedulyne-kadagyne – 8 558. Kurtuvėnų regioniniame parke Girnikų kalną aplankė 6 395 lankytojai, dviračių trasa Šiauliai–Bubiai–Kurtuvėnai pravažiavo 24 170 dviratininkų, Kurtuvėnų dvaro sodybą aplankė 25 000 lankytojų. Ventos regioninio parke esantį Gyvolių piliakalnį aplankė 3 221 lankytojas, Purvių atodangą – 3 105, Jurakalnio apžvalgos bokštą – 22 803. Dubysos regioniniame parke Maironio taku 2023 metais pražygiavo 2 416 lankytojai, o Betygalos piliakalnius aplankė 3528 lankytojai. Žinoma, tai apytiksliai skaičiai, tikėtina, jog objektus aplankė daugiau gamtos mylėtojų.

Tikimės, jog jūsų šių metų kelionės po saugomas teritorijas suteiks jums išskirtinių pojūčių ir paliks neišblėstantį įspūdį, kokie turtingi mes esame ir kiek daug viso turime. Tad planuokime savo keliones prasmingais ir pačiais vaizdingiausiais maršrutais.

Daugiau informacijos apie lankomus objektus, rengiamus žygius, edukacijas, ekskursijas Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijoje: https://zemaitijosstd.lrv.lt/lt/naujienos/

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

TOP5 rudens sveikatinimo programos Druskininkuose

We love Lithuania

Laukia 28-asis ralio maratonas „Aplink Lietuvą“

Raižiai: atraskite šešių amžių Lietuvos totorių istoriją

Birštonas auga sparčiausiai iš visų Lietuvos kurortų

Raseiniai – pamatyk iš naujo

We love Lithuania

Rudens lygiadienis ir baltų vienybės šventė Kernavėje

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"