Jau šį šeštadienį, gegužės 5 dieną, didžiausias Lietuvos dvaras pasitiks ne tik pavasarį, tačiau ir naują sezoną su kupinomis senųjų tradicijų Jurginėmis. Ši šventė kviečia ir XIX a. dvaro ūkio technikos gerbėjus, ir aristokratiškos kultūros mylėtojus.
Dvariškos Jurginės nuo pat ryto kviečia į XIX a. ūkio technikos pasiekimų parodą, kur bus galima išvysti senovinius agregatus bei savo rankomis išbandyti pavasarinius ūkio darbus. Dvaro lankytojų akis prikaustys ir nekasdienis vaizdas – Lietuvos sunkiųjų arklių varžybos, kurie rungsis norėdami parodyti savo neeilinę ištvermę. Neapsieita bus tą dieną ir be senųjų tradicijų: kepama bendra kiaušinienė, aukojama duona, organizuojami tradiciniai žaidimai, skambės gyva muzika ir kt. Šią šventę vakare vainikuos išskirtinis reginys – Lietuvos nacionalinės filharmonijos Čiurlionio kvarteto koncertas, kuris jau ne vieną dešimtmetį pavergia klausytojų širdis ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje.
Pakruojo dvaras – ne tik didžiausia Lietuvoje išlikusi dvaro sodyba su 26 pastatų ansambliu, tačiau ir viena iš 18 patraukliausių kultūrinio turizmo vietovių Europoje. Čia atkuriamas XIX a. pab. – XX a. pr. dvaro gyvenimas ir lankytojai tampa praeities dvaro gyventojais, iškalbingoje ir kūrybingoje atmosferoje išgyvenantys dvariškus užsiėmimus ir akimirkas.
Pradžia: 11:30 val. Barono sutikimas prie dvaro rūmų su žirgų zabovomis jo šviesybės garbei. Po to, su juo kartu patrauksite ne tik įvertinti dvaro ūkio technikos, bet ir išbandyti darbus.
Čia jūsų laukia:
- Lietuvos sunkiųjų arklių varžytuvės;
- XIX a. naujausių ūkio technologijų paroda (dvaro laukuose prie Vėjo malūno);
- bulvių, jurginų sodinimas;
- javų, kanapių, tabokos, linų ir pupų sėjimas,
- bendras kiaušinienės kepimas;
- duonos aukojimas žemei ir kt.
Žaldokas savo bravore ir aplink jį bus paruošęs itin šventišką programą, kur jūsų lauks žaidimai (volionės, medinių arkliukų lenktynės ir pan.), kalnelis išbandyti savo balso garsumui, kad jaunystė kuo ilgiau neapleistų, aukuras žolelių aukojimui, kad mergelės būtų sveikos ir gražios.
Apžiūrėję parodos eksponatus, išbandę ūkio darbus, būsite kviečiami pažinti ir aristokratišką dvaro pusę:
Vyks ekskursijos su Baronaitėmis po dvarą, pašiurpti galėsite vieninteliame Lietuvoje baudžiavos laikų Bausmių rūsyje, o dieną vainikuos iškilmingas Čiurlionio kvarteto koncertas Baltojoje pokylių salėje.
Čiurlionio kvartetas:
JONAS TANKEVIČIUS (I smuikas)
DARIUS DIKŠAITIS (II smuikas)
GEDIMINAS DAČINSKAS (altas)
GLEB PYŠNIAK (violončelė)
Kvarteto programa:
1. W. A. Mozart – Serenada,
2. J. Pakalnis – Mažas preliudas,
3. M. Nyman – V dalis iš styginių kvarteto Nr. 4,
4. G. Sollima – Sonetai ir Rondo,
5. T. Makačinas – Koncertinis skerco.
Susibūręs 1968 metais ČIURLIONIO KVARTETAS tebegarsėja kaip išradingas ir techniškai pažangus kolektyvas. 1990 m. Čiurlionio kvartetui pirmajam iš mūsų šalies menininkų buvo suteiktas aukščiausias apdovanojimas – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2004 m. tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Šveinfurte (Vokietija) ansamblis laimėjo II premiją, buvo apdovanotas Lietuvos muzikų sąjungos „Auksiniu disku“. 2005 m. didelio užsienio publikos ir spaudos susidomėjimo sulaukė Čiurlionio kvarteto koncertai pasaulinėje parodoje „EXPO Aichi“ Japonijoje ir pristatymas VCD formatu pasaulinėje „MIDEM 2005“ mugėje Prancūzijoje. Kvartetas koncertavo visoje Europoje: nuo Islandijos iki Rusijos ir nuo Norvegijos iki Italijos.
Kvarteto nariai pasirodo ir kaip solistai, dalyvauja įvairiuose ansambliuose ir kūrybiniuose projektuose, tarptautinių konkursų vertinimo komisijose, veda meistriškumo kursus. Čiurlionio kvartetas groja unikaliais XVIII a. italų meistrų instrumentais.
Koncerto partneris – Lietuvos nacionalinė filharmonija.
Savo dirbtuvėse plušės ir jūsų mielai lauks mūsų amatininkai:
* Dvaro raiteliai išjodina žirgus ir moko aristokratiško jojimo.
* Parfiumerė gamina visokius puškalus ir tepalus damoms bei ponams.
* Vėlėja karšia vilną ir velia aprėdus ponaičiams.
* Kalvis kala laimės vinis ir tikrina jūsų rankos tvirtumą.
* Duonkepis kepa duoną pagal senovinį receptą.
* Bitininkė suka medų ir lieja kvapniausias vaško žvakes.
* Aprengėja kostiuminėje dabina gražiausiais dvariškais aprėdais.
* Siuvėja savo dirbtuvėse siuva ir taiso rūbus.
SVARBU:
1. Aprangos kodas – „Pagal Jurgį ir kepurė” (kviečiame dvaran atvykti jau atitinkamai pasidabinus – su poniška skrybėlaite/skrybėle, o galbūt ir visu dvarišku/vintažiniu/retro kostiumu geresniam dvaro atmosferos pajautimui).
2. Jurginių dvare atminimui: į jūsų atsivežtus puodelius pasodinsime ir padovanosime po Jurginių svogūno sodinuką, kuris pagal tradicijas simbolizuoja sveikatą ir laimingus metus.
Tijūnas pasilieka teisę koreguoti programą.