Naujienos

Šalia Vilniaus esančioje Natura 2000 teritorijoje saugomi kūdriniai pelėausiai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Kai kurie mūsų krašto šikšnosparniai žiemoti migruoja piečiau, o kiti – lieka Lietuvoje ir žiemoja tuneliuose, apleistuose pastatuose, palėpėse. Šikšnosparniai susiranda vietas, kur temperatūra būna iki 5-8 laipsnių šilumos ir užmiega žiemos miegu.

Viena tokių lokacijų – Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelis, kur žiemoja daugiau kaip tūkstantis įvairių rūšių šikšnosparnių. Šis tunelis – išskirtinis objektas, turintis Europos Bendrijos svarbos „Natura 2000″ buveinių apsaugai svarbios teritorijos statusą.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialisto Remigijaus Uzdro, tai pagrindinė ir svarbiausia retojo šikšnosparnio kūdrino pelėausio žiemojimo vieta Lietuvoje bei aplinkinėse šalyse. Į šią žiemojimo vietą minėti šikšnosparniai suskrenda žiemoti iš 300 kilometrų atstumo.

Neseniai Aukštųjų Panerių tunelyje buvo atliktos valstybinio monitoringo apskaitos, kurių metu aptiktos keturios skirtingos šikšnosparnių rūšys: kūdriniai, vandeniniai ir Branto pelėausiai bei rudieji ausyliai. Bendrai suskaičiuota 1511 šikšnosparnių.

Tunelyje įrengus papildomas grotas, šikšnosparnių žiemojimas tapo netrikdomas, čia negali užsukti atsitiktiniai lankytojai. Į žiemavietės vidų gali patekti tik tyrimus atliekantys mokslininkai ir tik vieną kartą per metus.

Žiemojančių šikšnosparnių monitoringo rezultatai rodo, kad taikomos žiemojimo vietos apsaugos priemonės yra veiksmingos ir padeda palaikyti šikšnosparnių populiacijas. Nors šiais metais populiacija ir šiek tiek sumažėjo.

Aukštųjų Panerių tunelyje žiemoja reti ir nykstantys kūdriniai pelėausiai, kurie įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Tai vidutinio dydžio šikšnosparnis trumpu ausies oželiu. Kailis tankus, juodos arba tamsiai rudos spalvos. Veda vieną jauniklį.

Kūdrinis pelėausis. Nuotr.: D. Makavičiaus

Gamtoje kūdriniai pelėausiai išgyvena iki 19 metų amžiaus. Jie maitinasi vabzdžiais, kuriuos gaudo nuo vandens paviršiaus. Šie saugomi šikšnosparniai nuo lapkričio iki balandžio pabaigos žiemoja erdviuose požemiuose ir tuneliuose, kybodami ant sienų arba slėpdamiesi plyšiuose.

Lietuvoje gyvena 14 šikšnosparnių rūšių. Visos Lietuvoje aptinkamos šikšnosparnių rūšys yra saugomos, dalis jų įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą, o dalis saugomos ir Europos mastu. Tad labai svarbu nekenkti šiems gyvūnams, netrikdyti žiemos metu.

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilniaus universiteto bibliotekoje atidaroma paroda „ES ir NATO: ekskursai po sostines“

Pasiūlymai šių metų Kalėdų laukimui: šventinė vakarienė į namus ir virtualios protų kovos

We love Lithuania

Išskirtinis įvykis Kupiškio kultūriniame gyvenime

Kryžkalnyje pradėtas statyti memorialas Lietuvos partizanams

Mažosios Lietuvos kapinės – šio krašto archyvas po atviru dangumi

We love Lithuania

Pasivaikščiojimas po Šnipiškes

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"