Rugsėjo 22 d. Tuskulėnų dvaro rūmuose (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) lankytojams duris artveria naujas muziejus „Projektas – HOMO SOVIETICUS“. Ekspozicijos tikslas – atskleisti sovietinio totalitarinio režimo pastangas ir priemones kurti naują socialinę, kultūrinę ir politinę aplinką bei tariamai pažangų sovietinį pilietį.
„Tai bandymas suprasti Sovietų Sąjungoje ir sovietinėje Lietuvoje gyvenusį žmogų, teoriniame diskurse dar vadinamą homo sovieticus, ir kartu parodyti, kokiomis sąlygomis jis gyveno ir koks jis buvo. Per daiktus, tekstus, atsiminimų fragmentus ir kitus tą pasaulį atspindinčius eksponatus rodoma to laikmečio dvasia ir bendros sovietinės epochos ypatybės,“ – pristatydama muziejų sako jo vadovė Dovilė Lauraitienė.
Ekspoziciją sudaro penkios temos atskirose salėse rodomos temos: kultūros, moralės ir vertybių kaitos, religijos, tapatybės transformacijos ir kasdienybės. Taip pat įrengta atskira erdvė – simbolinė „Prisiminimų alėja“, kurioje demonstruojami konkrečių asmenybių, gyvenusių sovietų laikais, ar ideologizuotų apibendrintų tipažų portretai ir pri(si)statymai.
Siekiant pabrėžti oficialios propagandos atotrūkį nuo kasdienių patirčių ir tylųjį pasipriešinimą skleidžiamai ideologijai visa ekspozicija pateikiama trimis lygmenimis:
– viršutinėje ekranų ir eksponatų dalyje – tai, kas buvo matoma viešai, oficialiai skelbiama ir propaguojama;
– per vidurį – tai, kokia buvo žmonių kasdienybė, kas buvo laikoma „normaliu“ dalyku;
– apačioje – sovietinio „normalumo“ nukrypimai: nuo nusikalstamumo iki nepasidavimo ar priešinimosi sistemai.
„Tokį eksponavimą laikome unikaliu koncepciniu sprendiniu,“ – sako dr. Arūnas Bubnys, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius. Pasak Centro vadovo, toks padalijimas vis dėlto yra sąlygiškas – gyvenime viskas buvo labiau susipynę, tad ekspozicija turėtų paskatinti diskutuoti, vertinti – kiekvienam lankytojui atrasti apmąstytą individualų santykį su sovietmečio praeitimi.
Kiekvienoje salėje yra numatyta ir interaktyvi erdvė (terminalai), kur lankytojai galės peržiūrėti skirtingas veiklas: sovietinės propagandos ir melo demaskavimo vaizdo siužetus, nuotraukų galeriją, viktoriną ir sovietiniu laikmečiu naudoto žodyno paaiškinimą.
Žaidimus mėgstantiems lankytojams prie atskiro kompiuterio galima išmėginti savo atvaizdą perkelti į sovietinius plakatus ar kronikas arba atsidurti baudžiamuose režimo gniaužtuose, pasidaryti šias nuotraukas ir atsisiųsti jas prisiminimui apie apsilankymą muziejuje. Pavieniams lankytojams yra parengtas išmanusis gidas, kuriuo naudojantis bus galima eksponatų aprašus išklausyti, taip pat išgirsti su jais susijusių ano laikmečio anekdotų ar teatralizuotų pasakojimų.
Atidaromame muziejuje rasite per 200 eksponatų, kuriuos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro prašymu pateikė muziejai, bibliotekos, archyvai ir privatūs asmenys. Ekspozicija „Projektas – HOMO SOVIETICUS“ nėra baigtinė, ji bus vystoma, atsižvelgiant į visuomenės reakcijas, istorinius tyrimus.
Naujo muziejaus „Projektas – HOMO SOVIETICUS“ istorinės dalies koncepcijos autoriai: dr. Rasa Čepaitienė (Lietuvos istorijos institutas), dr. Valdemaras Klumbys (Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras), Margarita Matulytė (Nacionalinė dailės galerija), dr. Zita Pikelytė (Panevėžio kraštotyros muziejus), Virginija Rudienė (Lietuvos nacionalinis muziejus), dr. Arūnas Streikus (Vilniaus universitetas).
Ekspozicijos dizaino ir techninio projekto autorius – Darius Baliukevičius.
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.