Tarptautinis renginys „Poezijos pavasaris“ ambicingai žengia į septintąjį dešimtmetį, 61-uosius metus pasitikdamas su atjaunėjusia festivalio organizatorių komanda ir tikėjimu, kad poezija šiais sunkiais laikais yra kaip niekada arti žmogaus.
„Poezijos pavasaris“ Lietuvoje ir užsienyje šiemet vyks gegužės 18 – birželio 1 dienomis. Festivalį rengia Lietuvos rašytojų sąjunga ir „Rašytojų klubas“. Festivalio vadovas – poetas, literatūros ir kultūros ekspertas Dainius Dirgėla.
„Šiais metais festivalis vyks 61-ąjį kartą, tačiau tai bus pirmasis festivalis, kurį organizuoja nauja komanda. 1-ąjį kartą norėsime akcentuoti visomis prasmėmis: susivienys 60 metų tradicijos ir atsinaujinantis šešiasdešimt pirmasis festivalis – ir mums, jo organizatoriams, ir dalyviams, ir publikai“, – sako „Poezijos pavasario“ vadovas.
Prie festivalio organizavimo prisideda ir jo taryba, kurioje – Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus atstovas Viktoras Rudžianskas, Klaipėdos skyriaus vadovė Nijolė Kliukaitė-Kepenienė, poetė, filosofijos mokslų daktarė Aušra Kaziliūnaitė, poetas, leidėjas Juozas Žitkauskas, poetas, vertėjas Marius Burokas, poetė, tarptautinių projektų kuratorė Indrė Valantinaitė.
Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba nutarė, kad šiais metais „Poezijos pavasario“ laureatę ar laureatą rinks komisija, kurioje – poetės Elena Karnauskaitė ir Dovilė Zelčiūtė, poetai Vytautas Kaziela, Julius Keleras, Antanas Šimkus.
„Apie lietuvių poeziją esu linkęs kalbėti optimistiškai, net ir šiuo keistu, audringu metu. Manau, kad metai buvo geri – išsiskyrė puikių knygų gausa ir debiutais. Mane džiugina poetų balsų įvairovė, šiemet tai matyti ir iš nominuotųjų „Poezijos pavasario“ premijai sąrašo“, – sako vienas iš festivalio tarybos narių, poetas Marius Burokas.
LRS valdyba išrinko penkis pretendentus į 2025-ųjų festivalio laureato vardą. Tarp pretendentų į premiją – Gintaras Bleizgys už kelionės eilėraščių knygą „Urbino liepsna“ (Asociacija „Slinktys, 2024), Jurgita Jasponytė už eilėraščių knygą „Visata atsisėda netinkamoje vietoje“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2024), Mindaugas Nastaravičius už eilėraščių knygą „Antra dalis“ (Tyto alba, 2024), Vytautas Stankus už eilėraščių knygą „Renkant kaulus“ (Bazilisko ambasada, 2024) ir Agnė Žagrakalytė už eilėraščių knygą „Liekamieji reiškiniai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2024).
„Į sąrašą pateko tyliųjų, subtiliųjų autorių – M. Nastaravičiaus, J. Jasponytės poezijos rinkiniai. Abiejų poezija – jungianti, maitinama atminties ir šaknų. Mindaugas tyrinėja žemę, plytinčią tarp atminties ir vaizduotės upių, o Jurgita leidžiasi į savo gimtojo Zarasų krašto ir Vilniaus istoriją, į žmonių likimus, apgaulingai paprastomis eilėmis vienija miestą ir gamtą, Vilnių ir ne Vilnių“, – nominantų kūrybą apibūdina M. Burokas.
Kitaip – šaižiau, niūriau skamba V. Stankaus balsas. Rinkinys „Renkant kaulus“ M. Burokui pasirodė itin taupi, atšiauri, tamsi ir besniegė knyga. Kiek stačiokiška, pilna ironijos, o kartu ir meilės bei užuojautos.
„Svečiame krašte – Italijos Urbino mieste trumpą laiką rašytas gana punktyrinis, impresionistinis, poetinis dienoraštis, – taip trumpai „Poezijos pavasario“ tarybos narys pristato Gintaro Bleizgio knygą „Urbino liepsna“. – Vaikštinėdami po Italijos eilutes, mes kartu pasineriame ir į poeto atmintį bei gyvenimą“.
A. Žagrakalytės knygą „Liekamieji reiškiniai“ M. Burokas vadina spalvingiausia iš nominuotųjų. Tai įžūli, (auto)ironiška, labai gyva, žodinga poezija. „Agnė – šiuo metu turbūt gaivalingiausia ir šmaikščiausia lietuvių poetė. Ir pavasariškiausia. Na ir, žinoma, šioje knygoje daug aistros, kurios dažnai rūsčioje arba melancholiškoje lietuvių poezijoje taip trūksta“, – priduria poetas.
Šiais metais keičiasi ir laureato apdovanojimo tradicija – premija bus įteikta ne baigiamajame festivalio renginyje, o per „Poezijos pavasario“ atidarymo ceremoniją, kuri vyks gegužės 18 dieną Vilniuje. Nuo praėjusių metų pagrindinės 5 000 eurų premijos steigėja – Lietuvos rašytojų sąjunga.
Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“ rengiamas nuo 1965-ųjų. Jis laikomas vienu iš ilgiausią istoriją turinčių poezijos festivalių pasaulyje. Šių metų renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir asociacija LATGA.