Kvapnusis actas – natūrali namų valymo priemonė – kaip tokį pasigaminti ir kokius paviršius valyti?
Įdomu sužinoti

Kvapnusis actas – natūrali namų valymo priemonė. Kaip tokį pasigaminti ir kokius paviršius valyti?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Actas – nepamainoma priemonė namų buityje. Juo gardiname maistą ir marinatus, ruošdami daržoves žiemai, taip pat, jį pasitelkę kovojame su kenkėjais ir piktžolėmis. Visgi, rečiausiai actą naudojame, kaip valymo priemonę, ypač dėl intensyvaus, ilgai išsilaikančio jo kvapo. Tačiau ar žinojote, kad vos kelių ingredientų pagalba, galite pasigaminti natūralų, kvapnųjį actą? Kviečiame skaityti toliau ir iš arčiau susipažinti, kaip kvapnusis actas gali pasitarnauti namų ruošos darbuose.

Kodėl baltasis actas turi tokį aštrų kvapą?

Baltasis disciliuotas actas yra acto rūgšties ir vandens tirpalas. Koncentracijos skiriasi, bet dažniausiai tai būna apie 5% acto rūgšties ir 95% vandens. Galbūt tai neatrodo daug, tačiau net ir 5% koncentracijos acto rūgštis yra stipri, o to užtenka, kad jis veiksmingai naikintų pelėsį, riebalus ir bakterijas, medžiagas, kurios sudaro daugelį buitinių dėmių.

Dažniausiai valymui naudojamą baltąjį disciliuotą actą reikia skiesti, nes jo rūgštingumo lygis yra kiek per didelis daugeliui kasdieninių valymo darbų. Išskyrus, žinoma, kai susiduriate su įsisenėjusiomis dėmėmis, pavyzdžiui, mineralinėmis nuosėdomis.

Actas namų valymui
Actas namų valymui

Kvapnusis actas. Kaip sukurti sau patinkantį aromatą?

Jei norite, kad jūsų actas kvepėtų, niekada neprašausite, jei pasirinksite prieskonines žoleles: mėtą, šalaviją, baziliką, rozmariną, čiobrelį ar melisą. Taip pat galite naudoti ir šviežius pušų spyglius. Tačiau vertėtų vengti itin intensyvių, tamsių spalvų žolelių, nes jos ne tik nudažys actą, tačiau gali ir palikti dėmes, kai tokį kvapnujį actą naudosite.

Pasirinktas žoleles galite derinti su citrusinių vaisių žievelėmis. Mėtos puikiai dera tiek su mums įprasta citrina, tiek su laimo, o bazilikas – su apelsinų žievelėmis.

Jei norite, kad kvapnusis actas turėtų lengvą gėlių aromatą, populiariausi pasirinkimai: rožių žiedlapiai, levandų ar alyvų žiedai. O jei esate neabejingas kiek intensyvesniam aromatui, kvapniojo acto gamybai galite panaudoti cinamono lazdelę ar kelis džiovintus gvzadikėlius.

Kvapniojo acto gamyba lėtuoju būdu

Šis, lėtasis kvapniojo acto gamybos būdas, puikiai tiks, jei gaminsite jį pirmą kartą.

Kvapniojo acto gamybos eiga:

  • Į iš anksto paruoštus, švariai išplautus stiklainius (jų talpą pasirinkite savo nuožiūra, tačiau patariame padėti nuo 0,2 L talpos) sudėkite pasirinktas žoleles ar gėlių žiedlapius. Jie turėtų užimti maždaug pusę stiklainio tūrio.
  • Į žolelėmis užpildytus stiklainius supilkite actą. Pilkite iki pat stiklainio viršaus, tuomet sandariai uždarykite.
  • Paruoštus stiklainius su actu padėkite į tamsią ir vėsią vietą. Laikykite juos 7-10 dienų, tuomet nukoškite, žoleles išmeskite. Pasirinktą indą su purkštuvu užpildykite pagamintu kvapniuoju actu maždaug iki pusės, o likusią dalį užpildykite vandeniu. Keliskart pakratykite indą ir viskas – jūsų kvapnusis actas jau paruoštas!
Kvapnusis actas. Kaip pasigaminti kvapnųjį actą
Kvapniojo acto gaminimas

Kvapniojo acto gamyba greituoju būdu

Šis, greitasis būdas, pareikalaus viso jūsų dėmesio ir atsargumo. Jis puikiai tinka kvapniojo acto gamybai su citrusinių vaisių žievelėmis, nors ir lėtuoju būdu gamindami, jūs vistiek gausite puikų kvapnųjį actą.

Gamybos eiga:

  • Į pasirinktus stiklainius sudėkite citrusinių vaisių žieveles, pripildykite jomis stiklainį iki pusės.
  • Supilkite actą į karščiui atsparų, tačiau mikrobangų krosnelei naudoti saugų, indą ir pašildykite actą 2-4 minutes, priklausomai nuo mikrobangų krosnelės galingumo.
  • Išimkite dubenį su pašildytu actu iš mikrobangų krosnelės. Būkite itin atsargūs ir atidūs, nes karštas actas garuoja! Nepamirškite naudoti virtuvines pirštines, kad nenusidegintumėte rankų!
  • Pašildytą actą supilkite į stiklainius su žievelėmis. Sandariai užsukite dangtelius ir padėkite stiklainius į vėsią, nuo tiesioginių saulės spindulių, apsaugotą vietą. Palaukite 24 val.
  • Pagamintą actą nukoškite. Pasirinktą indą su purkštuvu užpildykite pagamintu kvapniuoju actu maždaug iki pusės, o likusią dalį užpildykite vandeniu. Keliskart pakratykite indą ir viskas – jūsų kvapnusis actas jau paruoštas!
Kvapniojo acto gamyba
Kvapniojo acto gamyba

Kvapnusis actas su eteriniais aliejais

Visgi, jei pirmieji du kvapniojo acto gaminimo būdai jums atrodo reikalaujantys per daug laiko, siūlome išmėginti trečiąjį, greičiausią būdą. Šis būdas geras tuo, kad jums nereikės laukti ir galėsite naudotis priemone iškart, tačiau šis būdas turi ir vieną trūkumą: jo kvapas nebus toks intensyvus, kaip gaminamo aukščiau išvardytais būdais.

Šio kvapniojo acto gamybai galite naudoti populiarius eterinius aliejus: bazilikų, cinamono, citrusinių vaisių, gvazdikėlių, eukaliptų, greipfrutų, laimų, raudonėlių, rozmarinų ir čiobrelių kvapo. Arba sumaišykite levandų aliejų su arbatmedžio, apelsinų ar pipirmėčių aliejumi.

Gamybai prireiks:

  • ½ puodelio distiliuoto baltojo acto
  • ½ puodelio vandens
  • 12-24 lašų jūsų pasirinkto eterinio aliejaus

Gaminimo eiga:

  • Į pasirinktą indą su purkštuvu supilkite actą ir vandenį, įlašinkite pasirinkto eterinio aliejaus.
  • Prieš naudodami gerai suplakite. Laikykite sausoje, tamsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių, apsaugotoje vietoje.

Kvapnusis actas: kuriuos paviršius valyti, o kurių geriau vengti?

Paviršiai, kuriuos galite valyti:

  • Veidrodžiai ir stiklas: užpurkškite kvapniojo acto valiklio ir sausai nupoliruokite natūraliu, minkštu, nepūkuotu audiniu, pavyzdžiui, senais medvilniniais marškinėliais.
  • Plytelėmis išklotos grindys: naudokite actą tik keraminėms ir porcelianinėms plytelėms. Sumaišykite vienodus kiekius acto valiklio ir vandens į grindų plovimo kibirą ir šiuo mišiniu išplaukite plyteles. Grindis nušluostykite sausai, kad actas nesusigertų į skiedinio linijas.
  • Mineralinių nuosėdų sankaupos: prieš valydami senu dantų šepetėliu su minkštais šereliais arba šveistuku, leiskite acto purškalui keletą minučių veikti ir gerai nuplaukite.
  • Pelėsis: ant paviršių, ant kurių susidarė pelėsis, (pvz., duše), pabarstykite valgomosios sodos, užpurškite pasigaminto acto purškalo, kad susidarytų pasta ir nušveiskite kempinėle.
  • Kilimai: kilimams valyti pasigaminkite valymo mišinį: nedideliame dubenyje sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą indų ploviklio, 1/2 puodelio distiliuoto baltojo acto ir 2 puodelius šalto vandens. Tirpale pamirkyta mikropluošto šluoste nuvalykite dėmę.
Kvapnusis actas pelėsio valymui
Kvapnusis actas pelėsio valymui

Paviršiai, kurių nereikėtų valyti:

  • Akmuo ir marmuras: actas gali išėsti marmuro, granito ir kitų akmeninių stalviršių, grindų ar baldų paviršių.
  • Neapdorota mediena: actas greitai įsigeria į nebaigtas arba neužsandarintas medines grindis, spinteles ir baldus, ir gali sukelti paviršių išbrinkimą arba įtrūkimą.
  • Lygintuvai: nors drabužių lygintuvuose kaupiasi mineralinės nuosėdos, dauguma gamintojų įspėja, kad norint pašalinti susikaupusias mineralines nuosėdas, negalima į juos pilti acto ar acto pagrindu pagamintų valiklių.
  • Nerūdijančio plieno virtuvės įrankiai: acto rūgštis gali suardyti nerūdijančio plieno daiktų paviršių. Jei naudojate actą nerūdijančiajam plienui valyti, jį reikia nuvalyti ir nedelsiant nuplauti.
  • Ketaus indai: acto rūgštis gali ėsdinti ketaus puodus ir keptuves ir suardyti jų paviršių.
  • Elektronika: actas gali sugadinti elektronikos daiktų paviršius.
  • Guma: acto rūgštis suardo gumą, todėl nevalykite juo prietaisų ir durų guminių tarpinių.
Actas valymui
Actas namų valymui

Šaltiniai:
https://www.mom4real.com/how-to-make-scented-cleaning-vinegars-step-by-step/
https://www.thespruce.com/diy-all-purpose-vinegar-spray-4158625
https://www.thespruce.com/how-to-make-scented-vinegar-cleaner-1388146
https://samyxcleaning.com/blog/how-to-make-scented-vinegar-at-home/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šifruojame kosmetikos etiketes: kas gali pakenkti vaikams?

Prie kavos

10 priežasčių, kodėl arbūzas yra geriausias vasaros vaisius

Interneto platybės

Marsas – artimiausia planeta-kaimynė, stebinanti savo paslaptimis

Ar žinote, kaip išsirinkti kokybiškus ir tinkamus batus rudeniui?

Įdomu sužinoti

Akių sveikata: kaip kuo ilgiau išsaugoti gerą regėjimą ir kada būtina kreiptis į gydytojus?

Netinkami įpročiai, kurie eikvoja jūsų laiką: kaip jų atsikratyti ir pakeisti tinkamais?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"