Šventės – tai metas, kai norisi džiaugsmo, jaukumo ir ramybės. Tačiau dažnai su dovanų paieška, pasiruošimu vaišėms ir kitais rūpesčiais atkeliauja ir nekviestas svečias – stresas. Jis gali sugadinti net pačią geriausią nuotaiką, jei nesugebame jo suvaldyti. Taigi, kaip užtikrinti, kad šventinė nuotaika netaptų streso įkaite, o spinduliuotų tikru džiaugsmu? Šiame straipsnyje rasite patarimų, kurie padės išlaikyti vidinę ramybę ir mėgautis šiuo ypatingu laikotarpiu.
Kas yra šventinis stresas?
Šventinis stresas – tai emocinė ir fizinė įtampa, kylanti artėjant šventėms arba jų metu. Dažnai jis susijęs su padidėjusiais lūkesčiais, įtemptu planavimu, finansiniais rūpesčiais, pervargimu. Šventinis stresas gali pasireikšti tokiais požymiais, kaip: nerimas, nuovargis, irzlumas, dėmesio stoka ar net fiziniais simptomais, tokiais kaip: galvos skausmai, miego sutrikimai, virškinimo sutrikimai ar raumenų spazmai.
Kas lemia šventinio streso paūmėjimą?
Šventinio streso paūmėjimą lemia daugybė veiksnių, susijusių su padidėjusiais lūkesčiais, užduočių gausa ir socialiniais įsipareigojimais. Štai pagrindinės priežastys:
- Per dideli lūkesčiai. Juos pakursto noras sukurti „tobulas“ šventes, kurios atitiktų idealizuotą viziją, matomą socialinėje medijoje ar reklamose. Taip pat, tikėjimas, kad viskas – nuo dovanų iki vaišių – turi būti nepriekaištinga.
- Laiko trūkumas ir darbų gausa. Nuo dovanų pirkimo iki maisto ruošimo ir kitų organizacinių darbų.
- Finansiniai iššūkiai. Šventės retai apsieina be didesnių ar nenumatytų išlaidų, kurios gali stipriai apkrauti biuždetą. O kur dar kaltės ir įtampos jausmai, kai pasirenkama išlaidauti daugiau, nei leidžia galimybės.
- Socialininė aplinka ir spaudimas. Į šią kategoriją įeina šeimos konfliktai švenčių metu, įtempti santykiai su artimaisiais bei įsipareigojimų našta ir bandymas sudalyvauti visur: nuo darbo vakarėlio iki susibūrimų pas draugus.
- Fizinis ir emocinis nuovargis. Šventinis stresas paūmėja ir tuomet, kai paminame savo poreikius: mažiau kokybiško poilsio ir miego, nuolatinis skubėjimas ir juos lydinti energijos stoka. O kur dar vidinė įtampa ir negebėjimas atsipalaiduoti.
- Paaštrėjęs vienatvės jausmas. Žmonės, neturintys artimos šeimos ar draugų, švenčių metu gali jaustis dar labiau izoliuoti ir liūdni.
Ką daryti, kad stresas nepasiglemžtų šventinės nuotaikos?
Kad šventinis stresas neaptemdytų šventinės nuotaikos, pateikiame keletą patarimų ir strategijų, kurių laikantis, šventinis laikotarpis gali būti ramesnis ir teikti daugiau džiaugsmo.
- Būkite atviri. Išsakykite savo lūkesčius, susijusius su šventiniu laikotrapiu, iš anksto. Leiskite savo šeimos nariams prisidėti prie švenčų rengimo ir pasiruošimo.
- Nustatykite ribas. Gerbkite savo asmeninę erdvę ir skatinkite kitus elgtis taip pat. Jei jums reikia šiek tiek laiko pabūti vienam, aiškiai apie tai pasakykite ir susiraskite erdvę, kurioje galėsite atsipalaiduoti ir pasikrauti vidines energijos baterijas.
- Neperkraukite savo dienotvarkės. Šventinis laikotarois – tai vakarėlių ir kitų socialinių susitikimų metas. Nepamirškite, kad neprivalote visko suspėti. Išsiaiškinkite, kas jums iš tikrųjų patinka, o ne tai, ką, jūsų manymu, privalote daryti.
- Atsiribokite nuo to, ko negalite kontroliuoti. Stenkitės emociškai atsiriboti nuo situacijų, kurių negalite kontroliuoti ar pakeisti. Vietoj to, sutelkite dėmesį ir nukreipkite savo energiją į dalykus, kuriuos galite pakeisti. Sveikas atsiribojimas nereiškia, kad reikia emociškai užsidaryti ar vengti visų sudėtingų situacijų. Tai labiau primena pusiausvyros išlaikymą tarp rūpinimosi savimi ir bendravimo su aplinkiniu pasauliu.
- Pasitraukimo strategija. Suplanuokite pasitraukimo strategiją, jei per šeimos susibūrimus jaustumėtės prislėgti ar nepatogiai. Tai gali būti signalas partneriui arba artimam draugui, kad prireikus padėtų jums išeiti ar atsitraukti.
- Praktikuokite dėkingumą. Sutelkdami dėmesį į teigiamus savo gyvenimo aspektus ir tai, už ką esate dėkingi, galite pakeisti savo požiūrį ir sumažinti prisirišimą prie neigiamų emocijų. Nepamirškite, dėkingumas yra nerimo kriptonitas.
- Tikėkitės netikėtumų. Šventiniu laikotrapiu ne tik stresas, bet ir įvairūs netikėtumai būna dažnesni, nei įprasta. Galbūt jūsų vakarėlyje pasirodys neplanuotas svečias arba sudeginsite firminius sausainius, tačiau, kad ir kas nutiktų, nepamirškite, kad tai tik laikinas nepatogumas.
- Nepamirškite savęs palepinti. Šiuo įtemptu laikotarpiu lengva pamiršti save, tačiau tam, kad šventinis stresas atsimuštų nuo jūsų, it nuo skydo, privalu skirti laiko sau. Tebūnie tai vakaras, kuomet palepinsite save namų spa procedūromis ar popietė su draugais, o gal tai bus šventinės dirbtuvės? Tiks bet kuri veikla, kuri jums teikia džiaugsmą.
Šaltiniai:
- https://mindease.io/wellness-blog/christmas-stress-survive-december-overwhelm
- https://www.renewinglife.net/renewing-life-center-blog/healthy-boundaries-for-holiday-stress
- https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/10-tips-to-reduce-stress-and-take-care-of-yourself-during-the-holidays/2023/12
- https://www.fleurishpsychotherapy.com/blog/10-ways-to-survive-the-holidays
Autorė Germantė Gedvilė
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.