Naujienos Vilniaus legendų advento kalendorius

„Jurga Creations“ – meno kūriniai, kuriuos įkvėpė gamta, baltų mitologija ir legendos

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Visai neseniai publikavome straipsnį, pristatantį dailininkę Jurgą Povilaitienę – „Jurga Creations“. Jį perskaityti galite ČIA. O dabar norime šiek tiek plačiau papasakoti apie menininkės kūrinių serijas, kurias, kaip jau išduoda antraštė, sukurti įkvėpė gamtos grožis, legendomis apipintos vietos ir baltų mitologija. 

„Baltų dievai“ –  grafikos ir tapybos darbai

Baltų kultūra ir mitologija – temos, kurios, kaip sako Jurga, domino ją visada. Todėl natūralu, kad jos gana organiškai įsiliejo į menininkės kūrybą – tapo svarbia jos dalimi: „Kažkuriuo metu supratau, kad man tai yra taip artima, jog nustelbia visas kitas temas, kokias esu bandžiusi. Gal šaknys taip pasireiškia“, – šypsosi ji. Jurga priduria, kad informacijos apie Baltų kultūrą nėra daug, o tai, kas išlikę – nebūtinai tiesa, mat užrašyta krikščionių užkariautojų. Todėl daug laiko užima ne tik kūrybinis procesas, bet ir informacijos atsirinkimas, kritiškas jos įvertinimas. 

Serijoms „Baltų dievai“ ir „Baltų dievai 2“ (tapybos ir grafikos darbai), Jurga atsirinko kelis Baltų dievus bei chtonines būtybes. Remdamasi rastais dievybių aprašymais ir savo vaizduote, ji pavaizdavo Perkūną, Veliną, Žemyną, Austėją, Medeiną, Patrimpą, Šilinyčių ir daugelį kitų Baltų tikėjime svarbių dievų. „Tapybos seriją pristačiau 2020-aisiais metais Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje <…> o „Baltų dievų“ grafikos darbus ir seriją „Miškas“ eksponavau Vaidilos teatre. Ekspozicija buvo didelė – per du aukštus. Parodų atidarymuose grojo mano draugai, grupė „Ugniavijas“. Man labai smagu, kad jie visada sutinka atvažiuoti ir padainuoti“, – džiaugiasi menininkė. 

Šiandien dalį „Baltų dievų“ kūrinių originalų galima įsigyti „Jurga Creations“ internetinėje parduotuvėje. Taip pat čia galima nusipirkti reprodukcijas, printus, atvirukus, magnetukus – verta pasižvalgyti tiems, kurie ieško originalių dovanų Kalėdoms. 

Kūrinių serija „Miškas“ buvo eksponuota tikrame miške

Pasakodama apie parodą Vaidilos teatre, Jurga jau užsiminė apie dar vieną savo kūrinių seriją – „Miškas“. Menininkė neslepia, kad labai mėgsta leisti laiką gamtoje – tyliai vaikštinėti miško takeliais ir stebėti aplinką. Juk tiek daug paslapčių galima atrasti po nukritusiais lapais ir susipynusiomis medžių šakomis. Tikriausiai natūralu, tai, kas įkvepia, galiausiai gimsta nauju pavidalu – meno kūriniu: „Serija „Miškas“ pirmą kartą buvo pristatyta 2022 metais, festivalio „Mėnuo Juodaragis“ metu. Darbai buvo išeksponuoti tikrame miške, einant link Eglyno scenos“, – prisimena Jurga. 

Įdomu tai, kad tų metų festivalio „Mėnuo Juodaragis“ tema buvo „Medis, miškas ir Gyvybės medis“. Jai pristatyti, festivalio organizatoriai naudojo dr. Mindaugo Lapelės citatą: „Miškai – tai ne tik biologinė įvairovė, ekosistemų paslaugos ar medienos ištekliai, ne vien mūsų poilsio ir atsigavimo vieta. Miškai – tai ir mūsų krašto dvasinės kultūros dalis, mūsų praeitis ir istoriją“. Menininkės Jurgos serija „Miškas“, kurią sudarė tokie darbai kaip „Sengirė“, „Paparčio šoklys“, „Po lapų“, „Skambantys medžiai“ ir kt., puikiai įsiliejo į atmosferą, tapo organiška festivalio dalimi. 

Naujausias projektas – „Vilniaus legendos“ 

Naujausias Jurgos projektas, prie kurio menininkė dirba iki šiol, – „Vilniaus legendos“: „Tai – šiek tiek kitokio profilio darbai. Susiję ne su mitologija, o labiau su istorija. Tiesa, legendos nėra oficiali istorijos dalis. Jas galima įvardinti kaip paraštinę istoriją – ne visai tiesa, bet ne visai ir melas. Legendos turi mistinę potekstę, bet jose vis tiek daug tiesos. Pavyzdžiui, aprašoma kokia nors konkreti vieta, įvykis ar iš tiesų gyvenęs žmogus“, – pasakoja Jurga. Ji užsimena, kad seriją „Vilniaus legendos“ sugalvojo kurti, kai Vilnius šventė 700 gimtadienį: „Tuo metu pagalvojau, kad didžioji dalis žmonių žino tik legendą apie Geležinį vilką. O jų apie Vilnių yra daug…“, – sako menininkė.

Viskas prasidėjo nuo šaltinių skaitymo ir domėjimosi. Galiausiai, Jurga atsirinko ir nutapė 12 legendų, kurių didžioji dalis pasakojo apie Vilniaus miestą dar iki krikščionybės atėjimo: „Jos man labiausiai siejasi su baltiškąją kultūra <…> Štai, pavyzdžiui, legenda „Perkūno žinyčia“ pasakoja, kaip legendinis kunigaikštis Šventaragis Neries ir Vilnelės santakoje įkūrė žinyčią. Tai buvo vienas iš svarbiausių religinių ir dvasinių centrų. Apie šią žinyčią buvo išpranašauta pranašystė“,  – pasakoja dailininkė. 

Menininkės elektroninėje erdvėje „Jurga Creations“ galima ne tik išvysti „Vilniaus legendų“ tapybos darbus, bet ir paskaityti juos inspiravusias legendas. Išties labai įdomus projektas, apjungiantis meną, istoriją ir atveriantis Vilnių iš daugeliui dar nežinomų perspektyvų.

Kaip jau užsiminėme, Jurga prie projekto „Vilniaus legendos“ dirba iki šiol: „Šiuo metu, bendradarbiauju su viena animacijos studija – jie kuria filmukus apie Vilniaus legendas, kurie visi baigsis mano paveikslu“, – sako Jurga. Menininkė neslepia, ambicijų turi ir daugiau – ateityje, drauge su kolega, planuoja sukurti svetainę „1000 ir viena legenda“. Joje bus galima susipažinti su legendomis ir padavimais apie skirtingus Europos miestus. „Noriu parodyti ir priminti, kokie įdomūs ir daugiasluoksniai praeities įvykiai įtakojo šiuolaikinę miesto kultūrą bei tapatybę. Legendos yra žodinė tradicija perduodama iš kartos į kartą, tad neišvengiamai apauga pačių pasakotojų fantazijomis ir pagražinimais. Tačiau kiekviename tokiame iki mūsų dienų atkeliavusiame pasakojime slypi ir dalelė istorinės tiesos, kažkur paslėptos po magija, simboliais ir paslaptimis, per amžius audrinusiomis vaizduotę“, – reziumuoja menininkė. 

Kontaktinė informacija: 

El. parduotuvė: https://jurga-creations.com/

Facebook: Jurga Creations

El. paštas: jurga@jurga-creations.com

Reklama

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Marijampolės Poezijos parkas pasipuošė naujomis skulptūromis

Šiaulių miesto gimtadienyje – šviesos ir džiaugsmo simfonija

„Vilnius Spring Festival“ – naujas festivalis Vilniuje

Šios vasaros renginiai Rokiškyje 2023

We love Lithuania

Alytaus fontanai penktadieni nušvis naujomis spalvomis

Ant kalėdinių pašto ženklų – į UNESCO paveldą įtraukti šiaudiniai sodai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"