Į duris beldžiantis šildymo sezonui, Energetikos ir technikos muziejus plačiajai visuomenei pristato elektrinės valdymo pulto simuliatorių. Išskirtinis eksponatas turėtų sudominti ne tik prisiekusius serialo „Černobylis“ gerbėjus, bet ir elektronikos bei technikos entuziastus, inžinerinių mokslų mėgėjus ar iššūkių nebijančius bei kritinėse situacijose rankų nenuleidžiančius adrenalino fanatikus.
Sostinės širdyje įsikūrusiame muziejuje pristatoma unikali interaktyvi erdvė, kur lankytojai gali išbandyti save elektrinės inžinieriaus rolėje, suvaldant Vilniaus miesto gyvenimą paveikusias avarijas. Atkuriant realius įvykius, simuliatoriuje atskleidžiama intriguojanti ir mažai kam žinoma sostinės istorijos dalis.
„Senasis elektrinės valdymo pultas visuomet buvo vienas iš daugiausiai dėmesio sulaukiančių muziejaus eksponatų. Atsižvelgdami į savo lankytojų poreikius, sukūrėme Lietuvoje precedentų neturintį technikos įrenginio pristatymą, atkurdami šio eksponato veikimą pagal autentiškas istorines detales, archyvuose atradus sovietmečiu užslaptintus dokumentus, kuriuose aprašoma avarijų eiga.
Tokio tipo eksponatai yra ateities muziejų eksponatai. Gyvename laikais, kai istoriją būtina pateikti per patyrimą, įsitraukimą, interaktyvumą, inovatyvius technologinius sprendimus. Mūsų elektrinės valdymo pulto simuliatorius kaip tik toks ir yra“,– įsitikinęs „Energetikos ir technikos“ muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas.
Simuliatoriaus pasakojime pateikiamos autentiškos detalės lankytojus supažindina su istorija, padeda suvokti elektrinės reikšmę miestui. Pasak Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus, šis muziejus unikalus tuo, kad įkurtas ne tarp tuščių, beasmenio pastato sienų, bet turtingą istoriją menančioje, autentiškoje elektrinėje.
„Tikiuosi, ši naujiena ne tik vilniečiams, bet ir miesto svečiams suteiks puikių emocijų ir nepamirštamų įspūdžių“, – kviesdamas išbandyti unikalų eksponatą, sakė sostinės meras.
Simuliatorius kurtas bendradarbiaujant su Vilniaus šilumos tinklų inžinieriais ir buvusiais elektrinės darbuotojais, kurie prisidėjo prie projekto ne tik techninėmis žiniomis, bet ir asmeninėmis išgyventomis istorijomis.
„Praėjo laikai, kai į muziejus ėjome tik apžiūrėti eksponatų, šiandien ten ieškome patirčių, norime patys tapti įvairių situacijų, procesų dalyviais. Bandant simuliatorių, teko nelengva užduotis suvaldyti avarinę situaciją Vilniaus mieste. Reikėjo greitai reaguoti ir priiminėti operatyvius sprendimus, nes nedaug trūko, kad būtų nukentėję žmonės.
Džiaugiuosi, jog šis interaktyvus pultas leis kiekvienam atsidurti mano kolegų – Vilniaus šilumos tinklų darbuotojų kailyje, kurie kasdien, ištisą parą, stebėdami valdymo pulto duomenis elektrinėje, daro viską, kad šiluma ir karštas vanduo mus pasiektų, kai mums to tik prireikia“,– savo įspūdžiais ir patirtimi dalijosi didžiausio Lietuvoje centrinės šilumos tiekėjo „AB Vilniaus šilumos tinklai“ generalinis direktorius Gerimantas Bakanas.
Glaudus bendradarbiavimas su kūrybinių industrijų atstovais leido atrasti sprendimus, padėjusius sudėtingą techninę informaciją pateikti įdomiai ir suprantamai. Ekspertų dėka pultą papildė vizualiniai, garsiniai efektai, įdiegtos papildomos interakcijos.
Unikalus projektas, finansuotas Lietuvos kultūros tarybos, lankytojams padės geriau suprasti ne tik kaip veikia ir kokią funkciją atlieka konkretūs elektrinės prietaisai, bet ir kokią įtaką muziejuje esantys įrenginiai turėjo Vilniaus miesto gyvenimui.
Spalio 24 dieną, 15 val. muziejus kviečia atvykti į simuliatoriaus pristatymo renginį „Avarinė situacija elektrinėje“. Lankytojų lauks teminė ekskursija „Apsišviesk! Taip veikia elektrinė“, intriguojantys pasakojimai ir darbuotojų pamainos kortelės su užduotimi likviduoti avarinę situaciją elektrinėje žaidžiant pulto simuliatoriumi.