Brangiausias muziejus Lietuvoje – Trakų pilis. Ir ne tik todėl, kad yra vienintelis toks Lietuvoje, brangus savo grožiu, istorija ir simboline prasme.
Kol visi muziejai uždaryti, juose vyksta matomi ir nematomi atnaujinimai, vieni kuria virtualius turus, atnaujina esamas, kuria naujas ekspozicijas, kiti – kelia kainas.
Prieš kelias dienas nemažą audrą socialiniuose tinkluose sukėlė žinia, apie pasikeitusias Trakų pilies lankymo kainas, kurioms pakilus, Trakų pilis tapo brangiausiu Lietuvoje muziejumi. Kaina šoktelėjo nuo 8 iki 12 eurų už apsilankymą sezono metu. Su visomis kainomis galite susipažinti čia: https://trakaimuziejus.lt/bilietu-kainos/.
Apie pasikeitusias kainas ir apie tai, ką mano apie pačią Trakų pilį nusprendėme paklausti į pilį turistus lydinčių ir jų nuomonę išsakyti galinčių gidų. Paklausėme ir sulaukėme labai daug nuomonių, tik labai gaila, kad labai didelė dalis nuomonių buvo neigiama.
Gidė Aušra Mikulskienė sakė, kad jei tik turi galimybę, stengiasi išvengti turistų vedimo į pilį, geriau ima laivelį ir juo plukdo turistus aplink, nes Trakų pilis yra turistų spąstai. Tai kas gi ten tokio blogo?
Beveik visi klausti gidai paminėjo tai, kad pilies ekspozicija yra labai skurdi ir neatitinka turistų lūkesčių: „Nėra muziejuje jokiu originalių meno kūrinių, nei paveikslų, nei baldų ir t.t. Viskas atrodo tarsi pirkta Kalvarijų turguje už rublius…“ – sakė gidė Janina Uloza, šiems žodžiams pritarė beveik visi klausti gidai, tai pat visi užsiminė apie nepatogumus neįgaliesiems, įrengtą, tačiau dažniausiai neveikiantį liftą, nuo sovietinių laikų beveik neatnaujinamas ekspozicijas, pramogų ir interaktyvių pramogų trūkumą. Tiesa pilyje yra keli interaktyvus stendai, kurie senokai neveikia. Nors, gidai juokavo, kad turistams tikrai gali parodyti, kaip atrodo sovietinis muziejus…
„Esame labai nuliūdę, kad reikės kelti turų kainas. Mūsų partneriai užsienyje, kuriuos informavome dėl kainų pokyčio yra labai nustebę, nes vėl gi muziejus skelbia apie tai labai vėlai, kai jau agentūros yra parengusios pasiūlymus partneriams iš anksto. Jau ne pirmą kartą muziejus kelią kainą iš anksto net neinformavęs“ – rašė gidė Agnieszka Kovalevska – „Trakai visada mylimi turistų dėl vaizdo, gražių nuotraukų. Bet ne to kas yra muziejuje. Dabar klientai liks nepatenkinti tokia aukšta bilieto kaina už muziejų, kuriame užsieniečiui net nėra pateikiama įdomios naudingos informacijos“.
Turistų grupėms pasiseka, jei jos eina su gidu, nes gidai tą ekspozicijos skurdą uždengia istorijos pasakojimu, tačiau pavieniams lankytojams sumokėjus nemažus pinigus lieka prastoki įspūdžiai.
Kainodaros pasikeitimą paprašėme pakomentuoti ir Trakų istorijos muziejaus direktorę Alvyga Zmejevskienę: „dabartinė COVID-19 paveiktos gyvenimo realybės situacija, kai kultūrinio turizmo sektorius susitraukė dėl maksimalaus nuosmukio, o Lietuvos muziejai, konkuravę pramogų, laisvalaikio praleidimo ir turizmo rinkoje su kitomis, panašų, bet neidentišką laisvalaikio praleidimo turinį siūlančiomis įstaigomis patiria lankytojų susidomėjimo „smegduobes“, Trakų istorijos muziejaus fizinių lankytojų apsilankymų statistika ir pokyčių (lyginant su 2019 m.) dinamika verčia Muziejų peržiūrėti teikiamų paslaugų įkainius.
Trakų istorijos muziejui ir visų jo objektų lankymo kainos neatitinka dabarties realijų. Įstaiga jau kelerius metus tiek lankymo bilietų, tiek ekskursijų vadovų ar edukatorių paslaugų kainas nežymiai didino tik po euro įvedimo, kadangi skaičiai muziejų kainoraščiuose buvo tapę juokingi ir neadekvatūs. Trakų Salos pilies kainos už lankymo bilietus nekito dvejus pastaruosius metus. 2020 m. pasikeitusios dabarties aplinkybės sąlygojo būtinybę kai kurias kainas keisti (į didesniąją pusę) orientuojantis į sezoniškumą: 6 „aktyviojo lankymo“ sezono mėnesius siūloma kainas keisti, jas didinant, 6 „neaktyviojo lankymo“ (arba – ne sezono mėnesius) kainas palikti tokias, kokios buvo 2019–2020 metais.
Muziejui svarbu nukreipti dalį lankytojų srauto iš lankymui patrauklių metų mėnesių į mažiau lankomus, pasiūlant konkurencingesnę lankymo kainą. Lankytojų srautų reguliavimas ypatingai pasirodė svarbus jau nuo 2020 m. kovo mėnesio, įvedus ekstremaliai situacijai taikomus kultūros sektoriaus įstaigų veiklos organizavimo ir tęstinumo užtikrinimo reikalavimus“ – rašė savo atsakyme Trakų istorijos muziejaus direktorė.
Taigi, dėl visko kaltas karantinas, nors paskaičiavome, kad per abu karantinus Lietuvos muziejai lankytojams padovanojo virš 30 virtualių turų, įvairiausių nuotolinių pamokų, edukacijų ir kitokio gėrio. Karantino metu įrengtas ir laukia atsidarymo Baltų kultūros centras.
Registrų centro duomenimis, Trakų istorijos muziejuje dirba 99 darbuotojai, vidutinis darbuotojo atlyginimas yra 1200 eurų.
Žinoma niekas nepaneigs Trakų pilies didybės, grožio ir svarbos Lietuvai, taip pat Trakų pilis arba Trakų istorijos muziejus yra trečias Lietuvoje pagal lankytoju skaičių, vidutiniškai jį aplanko beveik 400 000 lankytojų per metus (2019 metų duomenis).
„Pelėsiais ir kerpėm apaugus aukštai Trakų štai garbinga pilis!“ – 1892 metais, šios Maironio parašytos eilutės, vis dar yra geriausias marketinginis tekstas Trakų piliai, deja nors amžiai bėga ir sienos jau nebegriūna, bet pelėsis niekaip nedingsta…
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.