Namams

Pasiruoškite šokui. Kiek iš tiesų galite sutaupyti su saulės elektrine?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Saulės elektrinė – pagerins Jūsų gyvenimą. Skamba kaip pažadas, tiesa? Nustosite mokėti už elektrą, gyvensite tvariai, o jūsų kišenė džiaugsis kasmetiniu sutaupytu tūkstančiu eurų! Tačiau ar viskas taip paprasta, kaip atrodo? Laikas pažvelgti tiesai į akis – kiek iš tiesų galite sutaupyti su saulės elektrine ir ar tai tikrai verta jūsų investicijos?

„Nemokama“ elektra? Tik su viena sąlyga…

Pradėkime nuo realybės. Saulės šviesa – taip, ji nemokama. Bet visa kita, kas paverčia ją elektra jūsų namuose – toli gražu nėra. Saulės modulių, inverterių ir montavimo kaštai gali siekti 8 000–12 000 eurų. Nepamirškime dar ir to, kad saulės elektrinei reikia priežiūros – inverteriai nėra amžini, o moduliai, nors ir ilgaamžiai, gali būti pažeisti, pavyzdžiui, stambių krušos ledo gabalų. Taigi, „nemokama“ elektra yra tokia tik tada, kai jau atidavėte savo piniginės raktą saulės elektrinių montuotojams, tačiau atminkite, kad VEESLA saulės elektrinės tarnauja dešimtimis metų. Tai gal apsimoka?

Bet kiek iš tiesų sutaupote?

Dabar – esminis klausimas. Kiek galite sutaupyti? Vidutinis namų ūkis Lietuvoje sunaudoja apie 3 000–4 000 kWh elektros energijos per metus. Šiandieninė elektros kaina, svyruojanti tarp 15 ir 30 centų už kWh (priklausomai nuo rinkos ir tiekėjo), reiškia, kad jūsų metinės išlaidos už elektrą siekia apie 450–1 200 eurų. Įsirengę tinkamai parinktą saulės elektrinę –  galite sumažinti šias išlaidas iki nulio. Skamba gerai, tiesa? Bet palaukite – šiek tiek matematikos. Jei jūsų saulės elektrinė kainavo 10 000 eurų, o per metus jūs sutaupote 1 000 eurų – investicija atsipirks per 10 metų. Po to – grynas pelnas!

Didžiausia klaida – neįvertinote savo vartojimo įpročių

Didžiausias šokas dažniausiai ištinka tuos, kurie neįvertino savo elektros vartojimo įpročių. Saulės elektrinė geriausiai atsiperka tada, kai didžiąją dalį elektros sunaudojate tuo metu, kai ji gaminama, t. y. dieną. Jei dirbate biure, o namuose praleidžiate tik vakarus – gali būti, kad jūsų elektrinė tiesiog perduoda didžiąją dalį elektros į tinklą už kurią gausite tik dalinę kompensaciją (už saugojimą mokate apie 30 % pagamintos energijos vertės). Štai kodėl energijos kaupikliai – baterijos – tampa vis aktualesni.

Geros naujienos – subsidijos ir išmanūs sprendimai

Lietuvoje saulės elektrinių įsirengimą stipriai skatina valstybė. 2023 m. subsidijos saulės elektrinėms siekė iki 323 eurų už 1 kW instaliuotos galios. Jei įsirengiate 10 kW elektrinę – galite susigrąžinti net iki 3 230 eurų. Tai ženkliai sumažina investicijų atsipirkimo laiką. Be to, technologijos nuolat tobulėja, o kainos krinta. Jei prieš 10 metų saulės elektrinė kainavo beveik dvigubai brangiau – šiandien tai jau kur kas prieinamesnė investicija.

Kitas svarbus aspektas – išmanieji namų valdymo sprendimai. Jie leidžia nukreipti pagamintą energiją ten, kur jos labiausiai reikia – pavyzdžiui į šilumos siurblį ar elektromobilio bateriją, tad taip dar labiau sumažinat išlaidas ir padidina elektrinės atsiperkamumą.

O kur dar uždarbis?

Jei jūsų elektrinė pagamina daugiau energijos nei suvartojate – perteklinę energiją galite parduoti elektros tiekėjams arba perduoti į tinklą už atlygį. Lietuvos rinkoje už 1 kWh perteklinės energijos galite gauti apie 10–15 centų. Taigi, jei per metus perduodate į tinklą 2 000 kWh – papildomai uždirbsite apie 200–300 eurų. Tai – maloni premija, kuri dar labiau pagreitina investicijos atsipirkimą.

Ar verta?

Taigi, ar verta įsirengti saulės elektrinę? Atsakymas – taip, bet tik jei tinkamai įvertinsite savo poreikius, vartojimo įpročius ir pasinaudosite valstybės parama. Galbūt nesutaupysite tiek kiek skelbia reklamos, bet ilgainiui jūsų sąskaitos sumažės, o jūs prisidėsite prie aplinkos tausojimo. Be to, būsite mažiau priklausomi nuo nepastovių elektros rinkos kainų.

 

Custom Like
author avatar
Interneto platybės

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Tarptautinė diena be dietų: švenčiame kūno įvairovę ir pozityvų požiūrį į save!

Interneto platybės

Kainų karai: kaip internetinės platformos daro automobilių dalis prieinamesnes

Namų SPA: kaip pasigaminti vonios druską patiems?

Ką reiškia sapnuoti rožes? Rožės sapne

Sapnų aiškintojas

Kur pailsėti Lietuvoje?

Interneto platybės

Augalai–žudikai: kurie augalai siurbia jūsų energiją?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"