Lietuva, kaip šalis, įrašyta į Gineso rekordų knygą, pasauliui leidžia ją pamatyti kaip valstybę, kupiną talentingų, ryžtingų ir kūrybingų žmonių. Kiekvienas šioje knygoje užfiksuotas lietuvių pasiekimas atspindi tautos išskirtinumą ir gebėjimą siekti užsibrėžtų tikslų. Nuo įspūdingų fizinės jėgos rekordų iki unikalių kūrybinių ir kulinarinių pasiekimų, Lietuva Gineso rekordų knygoje stebina pasaulį savo tautos žmonių įvairiapusiškumu. O pasiekti rekordai rodo ne tik lietuvių išradingumą ir atkaklumą, bet ir tai, kad net maža tauta gali užimti svarbią vietą globalaus pasaulio scenoje.
Baltijos kelias: vienybės simbolis, įrašytas į Gineso rekordų knygą
1989 m. rugpjūčio 23 d., reikalaudami nepriklausomybės nuo SSRS, maždaug 2 mln. žmonių susikibo rankomis ir sudarė žmonių grandinę, kuri nusidriekė 675 km per Estiją, Latviją ir Lietuvą. Žmonių grandinė pasiekė ilgiausią tašką apie 19 val. vietos laiku ir truko apie 15 minučių. Ši data pasirinkta todėl, kad buvo minimos 50-osios SSRS ir nacistinės Vokietijos sutarties, dėl kurios šalys buvo okupuotos Sovietų Sąjungos, metinės.
Baltijos kelias – nepaprastas vienybės ir taikaus pasipriešinimo aktas, kuris sujungė tris Baltijos šalis – Lietuvą, Latviją ir Estiją – kovojant už nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. 1989 m. rugpjūčio 23 d. daugiau nei 2 milijonai žmonių susikibo rankomis, sudarydami 675 km ilgio gyvą grandinę, nusidriekusią per Vilnių, Rygą ir Taliną. Šis taikus protestas tapo simboliu, kaip vieninga tauta gali siekti laisvės ir nepriklausomybės. Baltijos kelias buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip didžiausia žmonių grandinė, išreiškianti solidarumą, ir iki šiol lieka vienu ryškiausių taikaus pasipriešinimo pavyzdžių pasaulyje. Šis įvykis ne tik pakeitė Baltijos šalių istoriją, bet ir tapo įkvėpimu tautoms visame pasaulyje, rodydamas, kaip vienybė ir drąsa gali vesti į nepriklausomybę ir demokratiją.
Didžiausias pasaulyje šakotis: Lietuviškos tradicijos skonis įrašytas į Gineso rekordų knygą
2015 m. gegužės 30 d. Lietuva įėjo Gineso rekordų knygą, kaip šalis, iškepusi didžiausią pasaulyje šakotį.
Šis įspūdingas šakotis svėrė 85,8 kg ir buvo 3,72 m metrų aukščio. Jo kepimui buvo pasitelktas būrys meistrų, tradicinis receptas ir speciali įranga, kuri leido sukurti ne tik milžinišką, bet ir kokybišką desertą. Šio rekordo pasiekimas ne tik atkreipė dėmesį į lietuvišką konditerijos pasididžiavimą – šakotį, kuris yra svarbi šalies kultūros dalis, bet ir atskleidė Lietuvą kaip šalį, puoselėjančią savo kultūrinį kulinarinį paveldą. Šis rekordas simbolizuoja lietuvių gebėjimą išlaikyti savo tradicijas ir kartu su jomis patekti į pasaulio istoriją, parodant pasauliui lietuviškos virtuvės turtingumą ir išskirtinumą.
Šakočiui – milžinui pagaminti prireikė beveik dviejų valandų darbo, 1700 vienetų kiaušinių, 64 kg miltų, 48 kg cukraus, 45 kg sviesto, 29 kg grietinės. Šakotis buvo kepamas tradiciniu būdu – rankomis sukant veleną virš malkomis kūrenamos krosnies. Jį iškepė UAB „Romnesa“ kolektyvas.
Lietuvių kūrybingumui ribų nėra: didžiausia monetų piramidė
2014 m. lapkričio 29 d. Lietuvos banko Pinigų muziejuje įvyko neeilinis įvykis, kai vilniečiai V. Jakštas ir D. Jokubauskis pastatė didžiausią pasaulyje monetų piramidę, įrašytą į Gineso rekordų knygą. Ši įspūdinga konstrukcija susidėjo iš 1 000 935 vieno cento lietuviškų monetų ir tapo unikaliu kūrybiškumo, kruopštumo bei inžinerinių įgūdžių pavyzdžiu. Rekordo siekimo procesas užtruko kelis mėnesius ir reikalavo ne tik didelio pasiryžimo, bet ir tikslumo. Šis rekordas atkreipė pasaulio dėmesį į Lietuvą kaip į kūrybingų, originalių ir atkaklių žmonių šalį, gebančią sujungti meninius ir techninius talentus.
Piramidė pastatyta iš lietuviškų vieno cento monetų, švenčiant Lietuvos lito, prieš prisijungiant prie euro valiutos, sukaktį.
115 traktorių ir jau Lietuva Gineso rekordų knygoje
2014 m. rugsėjo 27 d. Panevėžyje įvyko įspūdingas įvykis – didžiausias „Zetor“ traktorių paradas, įtrauktas į Gineso rekordų knygą. UAB „Specagra“ organizuotas renginys sukvietė 115 traktorių, sudariusių didžiausią iki šiol užfiksuotą vienos markės traktorių kolonos paradą. Pirmasis parado lyderis buvo originalus traktorius „Zetor 25“, pirmą kartą pagamintas 1950 m.
Šis rekordas ne tik įrodė, kad Lietuva yra inovatyvi ir stipri žemės ūkio šalis, bet ir pademonstravo bendruomenės vienybę bei meilę savo amatui. Tokie pasiekimai atspindi gilias Lietuvos žemdirbystės tradicijas ir žemės ūkio technikos svarbą šalies ekonomikoje.
Unikalus traktorių paradas ne tik tapo įdomiu įvykiu Lietuvos gyventojams, bet ir pritraukė tarptautinį dėmesį, suteikdamas užsienio turistams galimybę susipažinti su šalies žemės ūkio paveldu ir kultūra. Tokie renginiai reprezentuoja Lietuvą kaip kūrybingą ir aktyvią šalį, kuri sugeba sujungti tradicijas su inovacijomis. Traktorių paradas taip pat sukėlė susidomėjimą tarp technikos mėgėjų ir turistų, ieškančių autentiškų, vietinių patirčių, kurios atspindi šalies istoriją.
Didžiausia pasaulyje sapnų gaudyklė – Lietuvoje
2018 m. liepos 21 d. Dubingiuose, Molėtų rajone, menininkas V. Paraninas sukonstravo įspūdingą, didžiausią pasaulyje sapnų gaudyklę, kurios skersmuo siekė net 10,14 metro, o masė – 156 kilogramus. Šis unikalus kūrinys, pagamintas iš eglės medienos lanko, 1250 metrų ilgio pintos sintetinės virvės, 700 medienos dalių, 319 karoliukų ir 5 plunksnų, pateko ne tik į Lietuvos, bet ir į Gineso rekordų knygą.
Ši sapnų gaudyklė atspindi ne tik kruopštų meistriškumą, bet ir meniškumą. Šis rekordas daug pasako ir apie Lietuvą, kaip kūrybingų, išmone žavinčių, žmonių šalį, kurių kūrybiškumas neturi ribų.
Pirmasis koncertas katei
Dar vienas Lietuvos, kaip kūrybiškų žmonių šalies, lopšio įrodymas – tai pirmasis fortepijono koncertas katei ir kameriniam orkestrui. Jį sukūrė kompozitorius, dirigentas M. Piečaitis.
Šis unikalus kūrinys, skirtas ne tik žmonėms, bet ir katėms, sujungė muziką ir gyvūnų pasaulį, pristatydamas inovatyvų požiūrį į muzikos kūrimą ir interpretavimą. Pirmą kartą atliktas Klaipėdos koncertų salėje, 2009 m. birželio 5 d., edukacinio projekto „Žaismingos muzikos orkestras“.
Pirmasis fortepijono koncertas katei ir kameriniam orkestrui – keturių minučių trukmės kūrinys („Catcerto“). „Catcerto“ (italų klb. žodis – „concerto“ – liet. „koncertas“, pirmoji žodžio dalis kūrinio autoriaus buvo pakeista į „Cat“ – angl. „katė“) metu nuotolinio vaizdo įraše katė Nora iš Cherry Hill (Naujasis Džersis, JAV) letenomis brazdina pianino klavišus, o jai akomponuoja aštuoniolika Klaipėdos kamerinio orkestro narių.
Autorė Germantė Gedvilė