Šv. Mikalojaus gatvė savo pavadinimą gavo dėl ten stovinčios seniausios Romos katalikų mūrinės bažnyčios Lietuvoje. Ji pastatyta 1387 m., tačiau apie ją jau kalbėta dar 1320 m. Kai dar nebuvo sudaryta Krėvos Sutartis įpareigojusi Lietuvą apkrikšyti.
Šv. Mikalojaus bažnyčia iki 1939 m. buvo vienintelė Vilniuje, kurioje pamaldos laikytos lietuvių kalba. 1930 m. joje pastatytas Vytauto biustas (skulpt. Rapolas Jakimavičius). Šventoriuje pastatytas Šv. Kristupo paminklas (skulpt. Antanas Kmieliauskas).
Šv. Mikalojaus gatvė, kaip ir daugelis kitų keitė savo pavadinimus į Biskupskaja, 3-ja Sw. Mikolaja, Sviata Michailskij 3, Nikolajevskaja, Sw.Mikolaja, Šv. Mikalojaus, Kretingos g. Dalis iki 1990 m.
Kadangi ši gatvė, anksčiau vadinta skersgatviu buvo šalia tuometinio žydų kvartalo, tačiau joje virė gyvenimas, galbūt kitoks dėl katalikų bažnyčios kuri užima didelę teritorijos dalį?. Kas tiksliai joje gyveno galime numanyti iš XVIII a. žydų surašymo, kuris vyko visame Vilniaus mieste. Jo metu buvo tiksliai surašoma vardas, tėvavardis, socialinis statusas, darbo rūšis.
Daugiau apie žydų surašymą: http://m.ldkistorija.lt/index.php/istoriniai-faktai/ldk-zydu-surasymai/1481
Lankytini objektai Šv. Mikalojaus gatvėje:
Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčia
Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčia Vytauto Didžiojo biustas
Šv. Mikalojaus bažnyčios kieme skulptūra Šv. Kristoforas
Šeštasis ,,Sienos prisimena’’ gatvės meno kūrinys
Vieta: https://goo.gl/maps/YdVtNwSu6RFiCE246
Šaltiniai:
-
Lrt.lt ,,Šv. Mikalojaus gatvė – Vilniaus žydų gyvenimo fragmentas’’
-
Orbis Lituaniae http://m.ldkistorija.lt/index.php/istoriniai-faktai/ldk-zydu-surasymai/1481
- Sienos prisimena https://www.facebook.com/wallsthatremember
Projekto partneris: Vilniaus miesto savivaldybė