Lapkričio 9 dieną Radviliškio rajono Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Šeduvos kraštotyros muziejuje vyko edukacinės Cianotipijos dirbtuvės.
Atvirųjų fotografijos dirbtuvių vadovas Gintas Kavoliūnas lankytojus supažindino su cianotipijos istorija, paaiškino fotografinio proceso subtilybes, parodė pavyzdžių ir pakvietė pasigaminti žavių mėlynų atvirukų – patiems išmėginti cianotipijos technologiją.
Mėlynų atvirukų objektais tapo gamtos dovanos – įvairūs džiovinti augalai, plunksnos, pabandyta atvirukų sukurti ir su smulkiais buities daiktais.
Cianotipijos procesas nėra sudėtingas. Fotogramai (objekto silueto antspaudui) sukurti reikia tik specialiu cheminiu tirpalu padengto popieriaus, objekto (gyvų ar džiovintų augalų, smulkių daiktų ir pan.) ir šviesos.
Pasitelkę fantaziją ir šviežiai įgytas žinias, dirbtuvių dalyviai ant popieriaus dėliojo kompozicijas, o vėliau smalsiai stebėjo, kaip jų atspaudai atgyja mėlyname fone.
Cianotipija – alternatyvus fotografijos procesas, išrastas XIX a. viduryje. 1842 m. šį būdą sumanė mokslininkas John Herschel, jį naudojo įvairiems užrašams atkurti. 1843 m. mokslininko šeimos draugė, botanikė ir fotografė Anna Atkins, panaudojusi cianotipijos metodą, sukūrė pirmąsias fotogramas – augalų antspaudus ant popieriaus.
Pasibaigus dirbtuvėms, lankytojai aplankė ir Šeduvos muziejaus ekspoziciją. Šiuo metu muziejuje veikia atnaujinta paroda „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“.
Cianotipijos dirbtuvės – projekto „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas” dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija