Svalbardo globali sėklų saugykla – tai unikali ir pasauliui itin svarbi vieta, sauganti milijonus sėklų iš viso pasaulio. Ši Arktyje įsikūrusi saugykla sukurta kaip „genetinis draudimas“ – užtikrinanti, kad esant bet kokiai krizei mūsų maisto tiekimo pagrindas išliktų saugus. Nuo natūralių nelaimių iki technologinių trikdžių – saugykla garantuoja augalų įvairovės išsaugojimą ir galimybę ateities kartoms spręsti naujus maisto iššūkius.
Svalbardo globali sėklų saugykla: augalų įvairovės saugotoja
Svalbardo Globali Sėklų Saugykla, įsikūrusi Šiaurės poliarinio rato ribose, yra vienas svarbiausių pasaulio projektų, skirtas užtikrinti ilgalaikį žemės ūkio augalų genetinės įvairovės išsaugojimą. Joje saugoma daugiau nei 1,3 milijono sėklų mėginių kopijų iš beveik iš visų pasaulio šalių, taip sukuriant atsarginę kolekciją genų bankuose laikomoms sėkloms.
Kodėl mums reikia globalios sėklų saugyklos?
Nors visame pasaulyje yra daugiau nei 1 700 sėklų bankų, kuriuose saugoma tūkstančiai augalų rūšių, jie yra pažeidžiami dėl įvairių grėsmių – nuo gamtos stichijų ir klimato kaitos iki karo ar lėšų stygiaus. Net ir smulkios problemos, kaip šaldymo įrangos gedimai ar prasta kolekcijų priežiūra, gali sukelti nepataisomą žalą, dėl kurios visiems laikams prarandamos vertingos augalų rūšys. Svalbardo saugykla šiuo požiūriu yra ypatinga – ji veikia kaip „pasaulio pasėlių draudimas“, suteikiantis atsargą, jei dėl kokios nors priežasties kitų šalių kolekcijos būtų prarastos.
Kadangi augalų įvairovė yra pagrindas atsparumui klimato kaitos ir kitų aplinkos iššūkių atžvilgiu, saugykla padeda užtikrinti galimybes ateities kartoms atkurti kultūras, pritaikytas prie naujų sąlygų ir išaugusios populiacijos poreikių.
Kaip veikia ši saugykla?
Sėklų saugykloje užtikrinamos ypatingos sąlygos, kurios būtinos sėklų ilgaamžiškumui. Viduje palaikoma -18 °C temperatūra, laikoma optimali ilgam sėklų saugojimui. Šios temperatūros palaikymas kartu su natūraliu permafrostiniu dirvožemio sluoksniu ir storomis uolomis, dengiančiomis saugyklą, reiškia, kad sėklos išliktų užšalusios net jei elektros tiekimas nutrūktų.
Sėklos pakuojamos į trisluoksnius folijos paketus, kuriuose sėklų drėgmė ir temperatūra išlaikoma žema. Tai sumažina metabolinį aktyvumą ir užtikrina, kad sėklos būtų gyvybingos daugelį metų ar net dešimtmečių.
Kas valdo Svalbardo saugyklą?
Svalbardo globali sėklų saugykla yra Norvegijos nuosavybė, tačiau ją valdo trys pagrindinės institucijos: Norvegijos Žemės ūkio ir maisto ministerija, regioninis genų bankas „NordGen“ ir tarptautinė organizacija „Crop Trust“. Šios institucijos koordinuoja saugyklos veiklą, priima naujas sėklų kolekcijas ir užtikrina tinkamą sėklų laikymą.
Kodėl Svalbardas?
Svalbardo vieta Arkties regione pasirinkta neatsitiktinai. Permafrosto sluoksnis natūraliai padeda užtikrinti sėklų laikymui tinkamą temperatūrą ir stabilumą. Be to, saugyklos vieta, esanti atokiau nuo tankiai gyvenamų vietovių ir geopolitinių konfliktų zonų, užtikrina papildomą apsaugą. Tai itin svarbu, nes saugykla yra pasaulinės reikšmės genetinio išteklių šaltinis, padedantis išsaugoti svarbius augalus ir kultūras ateities kartoms.