Legendiniai Lietuvos akmenys: kur susitinka gamta ir mitologija 
Įdomu sužinoti Keliauju po Lietuvą Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Legendiniai Lietuvos akmenys: kur susitinka gamta ir mitologija 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Lietuva, kraštas lygumų ir miškų, saugo nepaprastą geologinį paveldą, kuris pranoksta paprasto gamtos kūrinio ribas. Didžiuliai šalies rieduliai nėra vien tik akmeninės masės – tai gyvi tautosakos, mitų ir kultūrinės atminties lobynai. Prieš tūkstančius metų ledynų atnešti akmenys žadino ir tebežadina žmonių vaizduotę, ausdami sudėtingas pasakojimų vijas apie antgamtinius padarus, istorines aistras ir dvasines prasmes. 

Lietuvos didžiųjų akmenų kilmė

Prieš dešimtis tūkstančių metų didžiuliai ledynai, slinkdami per regioną, atnešė milžiniškus akmenis ir atsargiai išdėliojo juos Lietuvos lygumose ir miškuose. Toli gražu ne atsitiktiniai geologiniai dariniai, šie rieduliai greitai tapo esminiais vietinėje mitologijoje ir dvasinėse praktikose. Senovės bendruomenės žiūrėjo į juos ne kaip į paprastus akmenis – tai buvo šventos relikvijos, galimi aukurai ir antgamtinės veiklos ženklai. 

Vietos tradicijos priskyrė šiems akmenims magiškų savybių. Kai kurie, tikėta, teikia gydančią galią, kiti – vaisingumą ar jėgą. Bendruomenės kūrė unikalius ritualus aplink šiuos gamtos paminklus, juos suvokdamos kaip tarpininkus tarp žemiškosios ir dvasinės sferų. 

Legendinis Puntukas – aviacijos didvyrių paminklas

Garsiausias Lietuvos legendinis akmuo – Puntukas Anykščių apylinkėse. Sveriančiame 265 tonas ir 7,3 metrų ilgio bei 5,7 metrų aukščio riedulyje gausu folkloro pasakojimų. Vietos legendos byloja apie piktadarį velnią, bandžiusį svaidyti akmenį į netoliese esančią bažnyčią, bet sustabdytą gaidžio giedojimo. 

Šiuolaikiniais laikais Puntukas transformavosi iš mitologinės įdomybės į nacionalinį memorialą. Šiandien akmuo įamžina Lietuvos pirmųjų lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žygdarbį – Atlanto perskridimą savadarbiu lėktuvu. Jų bareljefai ir įkvepiančios eilutės amžiams įrėžtos akmens paviršiuje, siejančios seną mitologiją su šiuolaikine tautine pagarba.

Legendiniai Lietuvos akmenys: kur susitinka gamta ir mitologija 
Legendiniai Lietuvos akmenys: kur susitinka gamta ir mitologija

Barstyčių akmuo – priešistorinis geologinis stebuklas

Dar didesnis už Puntuką – Barstyčių akmuo Puokės kaime. Sveriantis apie 680 tonų ir primenantis laivą, šis geologinis milžinas, manoma, ledynų atneštas iš Suomijos prieš 14 tūkstančių metų. Ištisus amžius slėpęsis po žeme, akmuo buvo aptiktas ir iškastas tik 1957 metais. 

Vietos mitologija byloja, kad akmuo žymi senąją pagonių šventyklą, skirtą Perkūnui. Ši aplinkybė paverčia riedulį daugiau nei paprasta geologine įdomybe – tai potenciali gilios dvasinės reikšmės vieta.

Legendiniai Lietuvos akmenys: kur susitinka gamta ir mitologija 
Legendiniai Lietuvos akmenys: kur susitinka gamta ir mitologija

Skausmo ir antgamtiškų sutikimų akmenys

Ne visi legendiniai akmenys apibrėžiami savo dydžiu. Kai kurie, tokie kaip Mokas ir Mokiukas šalia Tauragno ežero, pasakoja širdį veriančias istorijas. Pagal vietos padavimus, šie akmenys įkūnija šeimos tragediją – motiną, paskendusią ežere, ir jos vyrą su sūnumi, virtusius akmenimis iš neišsenkančio sielvarto. 

Kretingos ir Klaipėdos rajonuose esantys Daubos kūlio ir Kalniškės akmenys taip pat apipinti paslapčių. Kai kurie vietiniai gyventojai iki šiol teigia, kad šių akmenų aplinkoje vaidenasi, žadindami šiurpų nuotykių troškimą drąsiesiems. 

Na, o vaizdinguose Varėnos rajono miškuose žvalgykitės Raganos akmens. Kadaise šis akmuo buvo 7 metrų ilgio ir 3 metrų aukščio, o dabar jis suskilęs į 13 gabalų ir apaugęs samanomis. Legenda pasakoja, kad viena pikta vėlė nešė šį akmenį raganos piliai mūryti. Tačiau, kaip Lietuvių tautosakoje dažnai nutinka nelabiems sutvėrimams, akmuo išsprūdo iš rankų, krito, suskilo ir liko gulėti miške. 

 Lietuvos akmenys – tai gyva istorijos ir mitologijos knygų biblioteka. Kiekvienas riedulys pasakoja savo unikalią istoriją, kviečiančią mus stabtelėti, pajusti ryšį su praeitimi ir paklausyti negarsių, bet įtaigių gamtos pasakojimų. 

Prieš lankant šiuos nepaprastus gamtos paminklus, verta pasidomėti jų mitais, padavimais ir legendomis. Tuomet kiekviena kelionė taps magiška išvyka į Lietuvos istorijos ir vaizduotės gelmes. 

Kiek sveria didžiausi Lietuvos rieduliai?

 

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Ginučių ąžuolyne – Lietuvos retųjų augalų lobynas

We love Lithuania

Adomo Hrebnickio muziejui – 60

Skelbiama navigacijos pradžia Nemune ir Kuršių mariose

We love Lithuania

Kovo 11-oji Vilniuje: moksleivių apdovanojimai, nemokamos ekskursijos ir dainos ant istorinio Stalo kalno

Jūros šventė 2020 jau prasidėjo

We love Lithuania

Vilniečius sportuoti kviečia atnaujintas Baltojo tilto aikštynas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"