Kelionės lėktuvu Kelionės užsienyje Naujienos

Kelionė į Kubą – šalis kurioje laikas sukasi atgal

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Išnaudojęs visas kelionių svajones, sausio mėnesį pradėjau galvoti, kur norėčiau praleisti savo eilines spalio atostogas. Apie Kuba karts nuo karto pagalvodavau, dar iš kelių keliautojų išgirdęs rekomendacijas, pasiieškojęs daugiau informacijos nusprendžiau aplankyti tolimą komunizmo rojų. 

Žinoma mane, kaip ir daugelį keliautojų papirko spalvingos automobilių, kolonijinės architektūros, paplūdimių nuotraukos. Tačiau už tu gražių vaizdų slepiasi liūdna ir sunki šalies praeitis ir ko gero dar liūdnesnė ateitis.

Visada geras oras, kokosai, bananai, kavos plantacijos, cigarai, romas, smėlėti paplūdimiai, atrodo kas gali „nepaeiti“ – tikras rojus žemėje. Jei komunizmas nepasisekė kitur, čia jis turėjo sužydėti. Deja. Šiandien Kuba yra lyg iš lėto smilkstantis cigaras, kuris vis smilksta, o vėjas iš lėto nešioja pelenus. 

Žiūrėdami nuotraukas pažįstami rašė: „buvome ten prieš 10 metų, niekas nepasikeitė“. Pasikeitė, šalis labiau apgriuvo, spalvoti pastatai labiau aptrupėjo, spalvoti automobiliai labiau genda. Ir jei girdite, kad kažkas sako, kad reikia važiuoti į Kubą dabar, nes ji greitai pasikeis, tai ne tiesa, ji nepasikeis, greičiau baigs trupėti ir susmilks galutinai. Jei galvojate, kad gyvenate prastai, arba jaučiate ligotą nostalgiją praeitiems laikams būtinai nukeliaukit. Ten suprasit, kaip gerai mes dabar gyvename. 

Laukinis komunizmas – taip galima pavadinti dabar šalyje veikiančią valdymo formą. Eilės prie parduotuvių, eilės prie bankomatų, eilės prie degalinių. Nuolatinis trūkumas visko. Spalvotas liūdesys.

Pirmomis dienomis buvau ir šokiruotas, ir susidomėjęs pakliuvęs į kitokią realybe. Vėliau tas visuotinis liūdesys pradėjo veikti ir mane.

Vienas įdomus faktas, visi kalbinti kubiečiai žinojo Lietuvą ir žinojo kad ji šiaurės Europoje, dar žinojo, kad pas mus šalta…

Bet apie viską iš eilės.

Kelionė į Kubą – praktiniai patarimai

  • Lėktuvo bilietai kainuoja nuo 700 eurų. Aš pasirinkau skrydį per Paryžių.
  • Turisto kortelė. Šių metų gegužę Kuba paleido elektroninę sistemą https://evisacuba.cu/en/inicio kurioje galima užpildyti turisto kortelės prašymą. Pirmiausia reikia padaryti 22 eurų pavedimą į pasirinktą ambasadą Europoje, aš pasirinkau ambasadą Berlyne. Tuomet suvesti visą reikalingą informaciją, prisegti pavedimo kopiją, patvirtinti ir maždaug po 2 dienų į elektroninį paštą atkeliaus jūsų turisto kortelė. 
  • Likus nedaugiau kaip 72 valandoms iki kelionės reikia dar užpildyti įvažiavimo formą šiame puslapyje: https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio. Ten jums sugeneruos specialią formą su kuria galėsite atvykti. Svarbu: jei neturėsite šios formos, jūsų gali neįleisti į lėktuvą.
  • Viešbučio ar kambario rezervacija. Dėl sankcijų Kuboje neveikia populiariausia rezervacijos sistema Booking.com, rinkitės Airbnb, arba kitą alternatyvą. Pasiieškokite buto su kondicionieriumi, patikėkit, pravers, diena temperatūra 30-32, naktį 25.
  • Pinigai. Apie Kubą pilna neteisingos informacijos. Vienintelė valiuta galiojanti Kuboje – Kubos pesas. Konvertuojamo peso jau senokai nebėra. O toliau dar įdomiau.
  • Dėl didelės infliacijos egzistuoja du peso kursai. Valstybinis 1 euras = 120 pesų. Ir neoficialus 1 euras = 320 pesų. Jaučiat skirtumą? Todėl geriausia vežtis grynuosius ir juos keistis su vietinių pagalba, jei nuomositės butą tikėtina, kad šeimininkai jums padės, jiems visiems labai reikia valiutos. Nepatartina naudotis bankomatais, nes jie valstybiniai ir galioja oficialus keitimo kursas. Šiaip kortele beveik niekur neatsiskaitysite. 
  • Už taksį iš oro uosto galite sumokėti eurais, kelionė kainuos apie 20-30 eurų. Kitokių kelionės būdų nelabai ir yra, patikėkit su lagaminais Havanos šaligatviais dardėti tikrai nenorėsite.
  • Mobilusis ryšys. Skambučiai brangūs, todėl verta nusipirkti kelioninį e-simą su kažkiek gigabaitų, aš radau vieną tokios paslaugos tiekėją. Mobilusis internetas labai silpnas, bet vis kažkas, nes bute bevielis ryšys veikė irgi vos vos. Jei nuomositės butą, buto šeimininkai dažnai suteikia vietinio ryšio sim kortelę.
  • Kainos. O čia įdomiausia dalis kainos yra arba aukštos, arba žemos, priklausomai kokiu kursu išsikeisite. Šiaip viskas nebrangu, bet pamirškite mums įprastus prekybos centrus. Havanoje yra keli, pavyzdžiui Carlos III, jį net saugo kariškiai, galite užsukti pasidairyti, prisiminti sovietines parduotuves.
  • Saugumas. Visi rašo, kad Kuba saugi šalis, nusikalstamumo lygis žemas. Valkiojausi tikrai ne pačiais gražiausiais rajonais ir nejaučiau jokios grėsmės. Žinoma, žioplinėti nereikia. Bet čia dar yra vienas bet. Žmonės Kuboje neturi pinigų, jie bando kažkaip verstis, todėl, kad gautų tuos kelis pesus, jie gali prisigalvoti visokiausių būdų ir istorijų. Turistinėse vietose prie jūsų gali prieiti vietiniai ir užkalbinti, jie visi labai malonūs ir mandagūs. Visi žino kur yra Lietuva. Nesvarbu ką kalbėtų, finale iš jūsų paprašys pinigų, todėl turėkite 100-200 pesų kuriuos galite atiduoti ar katino maistui, ar pienui dukrai. Čia smulkmenos. 
  • Saugumas II. Cigarų ir salsos festivaliai. Jei nenorite išsileisti stipriai, išgirdus žodį „festivalis“ turi užsidegti raudonas šauktukas, jei išgirsite žodžius „cigarų festivalis“, tuomet dar vienas šauktukas. Žinoma jei planavote pirkti cigarų, tai galite apsilankyti „festivalyje“, dėžutė cigarų tokiame renginyje, kuris dažniausiai vyksta pas kažką namuose kainuos apie 50 eurų. Būtent taip aš nusipirkau savo dėžę cigarų. Dar vyksta salsos festivaliai, rinktis jums, aš įspėjau. 
  • Avalynė. Pasirūpinkite batais storesniu padu. Šaligatviai Havanoje labai prastos būklės, todėl patikėkit, geri batai labai pravers.
  • Viešasis transportas. Kas toks? Ne, nemanau kad jūs norėsite juo važiuoti. Jis yra, mačiau važiuojantį, apgailėtinos būklės, grafikai neaiškūs. Vietiniai dažniau keliauja po miestą autostopu, o taip, stovi iškėlę ranką ir stabdo automobilius, kartais laiko iškėlę pluoštą pinigų. Yra mobilioji programėlė panaši į Uber (Uber dėl sankcijų irgi neveikia) per ją galima išsikviesti pavėžėją. 
  • Transportas. Eismas Havanoje yra kiek chaotiškas. Dėl prastų šaligatvių vietiniai vaikšto gatvėmis. Mums įprastų reguliuojamų pėsčiųjų perėjų reikia gerokai paieškoti, aš pagrindinėse gatvėse tokias mačiau gal net keturias. Todėl norėdami pereiti gatvę giliai įkvėpkite, žiūrėkite į automobiliams skirtą šviesoforą ir bandykite eiti, arba eikite per gatvę kartu su vietiniais.
  • Jei įsivaizdavote, kad Havana tai seni amerikietiški automobiliai, pamatysite kiek daug gatvėse senų tarybinių. Pamatysite daug įvairiausių judančių objektų, kurie tikriausiai jau neturėtų judėti.
  • Sveikatos draudimas. Skelbiama, kad jis privalomas, nors atvykus niekas netikrino. Rekomenduoju būtinai turėti.
  • Kalba. Ispanų. Laikas mokytis ispanų, angliškai nelabai kas kalba, kavinėse susikalbėsite, parduotuvėse nelabai. Gidai turų autobusuose kalba puikiai.
  • Geriausias laikas keliauti: sausasis laikotarpis nuo lapkričio iki balandžio pabaigos.

Kuba, ką pamatyti

Pirmai pažinčiai su Havana arba La Habana labai rekomenduoju turų autobusus, T1 ir T3. Tai valstybinis transportas, kelionė kainuoja 10 eurų, galima sumokėti eurais, atiduoda grąžą eurais. T1 daro ratą aplink Havanos senamiestį sustodamas prie lankytinų objektų, o T3 vienas populiariausių maršrutų, nes važiuoja į Santa Maria del Mar paplūdimį. Bilietas galioja tą dieną, todėl išlipę viename taške, sulaukę kito autobuso galite keliauti toliau. Autobusų stotelės yra šalia Centrinio parko (Parque central).

Centrinis parkas, Kapitolijus

Centrinė Havanos dalis, čia turų autobusai, čia prabangiausi viešbučiai, spalvoti automobiliai vežiojantys turistus, čia didysis teatras, čia daugiausia turistų ir tų kurie bando iš jų uždirbti. 

Obispo

Viena iš turistinių gatvių, šalia jos ir joje daugybe restoranų, turgelis kuriame rasite įdomesnių dalykų lauktuvėms, suvenyrų parduotuvės. Žinoma šioje gatvėje turistai visada susilaukia vietinių dėmesio ir pasiūlymų. Ši gatvė yra viena tvarkingiausių mieste, kuo toliau ja eisite, tuo bus ramiau ir neskubėdami išeisite į pakankamai tvarkingą ir ramią La Habana Vieja dalį. Eidami iki galo prieisite  įlanką, eidami palei ją išeisite įžymųjį Malekon.

Malekon

Takas palei jūrą kuriame vietiniai mėgsta leisti laiką, labai gražu saulei leidžiantis. Žinoma čia jums ne kokia Basanavičiaus g., kažkokių stebuklų nesitikėkite. 

Atgal į centrą galite grįžti Paseo del Prado.

Paseo del Prado

Ilga promenada vedanti nuo Kapitolijaus link jūros. Vietiniai čia tiesiog būna. Žinoma, kaip ir dera turistinei vietai greičiausiai sulauksite vietinių dėmesio.

La Habana Vieja (senoji Havana)

Siūlau tiesiog pasivaikščioti Havanos senamiesčiu ir pajusti jo dvasią, pamatyti kaip gyvena vietiniai. Kaip giliai eiti nuspręsite patys. Bet palyginus su centrine miesto dalimi, senamiestis daug ramesnis.

Vedado

Kaip sakė kubiečiai, Vedado rajone gyvena turtingesni žmonės. Rajonas išsiskiria tuo, kad jame daugiau nuosavų namų, gražios kolonijinės architektūros. Vienetai tų namų yra sutvarkyti, didžioji dalis yra labai prastos būklės. Tačiau būtent šiame rajone yra senieji viešbučiai, Fidelio Kastro namai-muziejus, nemažai ministerijų ir kaip bebūtų keista – aukščiausias pastatas visoje Kuboje. Vienoje iš centrinių gatvių į dangų stiebiasi 42 aukštų viešbutis K26. Šiuo metu jis jau beveik baigtas statyti. Tokie Kubos kontrastai, šalia griūvantys namai ir 5* viešbučiai. 

Ekskursija amerikietišku automobiliu

Taip, tai jie yra Havanos vizitinė kortelė ir didysis turistų masalas. Žinoma jei rasite vietinį, angliškai kalbantį gidą, tuomet tikrai turėsite neblogą ekskursiją. Viena tokio pasivažinėjimo valanda kainuos nuo 25 eurų. Jei jums atrodo keista, kad jie vis dar važiuoja, turite žinoti vieną svarbų dalyką: beveik visi jie priklauso Kubos vyriausybei. Tai vienas iš būtų, kaip galima susirinkti taip trūkstamos valiutos, juk Kubos pesas užsienyje nieko nevertas. Taip, juos prižiūri pati vyriausybė, jai atitenka ir visi pinigai, o ne tam paslaugiam vairuotojui. Stebėkite laikrodį, nes vairuotojas mielai patemps laiką, juk kuo daugiau valandų, tuo daugiau ir pinigų.

Revoliucijos aikštė

Pagrindinė Kubos ir Havanos aikštė. Joje stovi memorialas nacionaliniam didvyriui Jose Marti. Šioje aikštėje vyksta visi svarbiausi valstybiniai renginiai.

Fidelio Kastro namai-muziejus

Manau jo praleisti negalima. Visiškai nesvarbu kokios jūsų pažiūros į komunizmą (maniškės labai prastos). Muziejaus lankymas nemokamas, gausite puikiai angliškai kalbantį gidą, kuris jums praves puikią ekskursiją. Žinoma, visą informacija reikia priimti kiek skeptiškai, aišku su gidu ginčytis irgi nereikėtų. Fidelis visiems kubiečiams yra kaip dievas, nesvarbu, kaip prastai jie dabar gyvena, Fidelis buvo puikus. Tai jums pasakys kiekvienas kubietis.
Muziejus labai modernus, ekspozicijos interaktyvios. 

Viešbutis Nacional de Cuba

Viešbutis nacionalinis architektūros paminklas. Atidarytas 1930 metais. Pastatytas italų mafijos vėliau aišku buvo nacionalizuotas. Svečius priima ir dabar. 

Kristobalio Kolono kapinės

Keliaudamas niekada nepraeinu pro kapines, kapinės tai lyg visuomenės atspindys. Kapinės tikrai įspūdingos, į jas net galima įvažiuoti automobiliu. Svarbiausios ir didžiausios Kubos kapinės ir vienos didesnių pietų Amerikoje.

Fusterlandia

Unikalus reiškinys – meno galerija po atviru dangumi kurią įkūrė kubietis dailininkas Jose Fusteris. Iš milijonų mozaikos gabaliukų jis sukūrė spalvingą, utopinį, animacinį savo pasaulį. Jose Fusteris net vadinamas mažuoju Gaudi.

Johno Lenono parkas

Visiškai netikėtas radinys Vedado rajone, parkas skirtas Johnui Lenonui. Parke yra suoliukas, ant kurio sėdi pats Johnas ir laukia užsukančių nusifotografuoti turistų.

Santa Maria del Mar

Rytiniai paplūdimiai į kuriuos kursuoja turų autobusas T3. Manau tikrai norėsite pagulėti prie vandenyno, todėl tai patogiausias būdas ten nuvykti. Už 10 eurų mokestį jus nuveš ir parveš visai tvarkingu ir netgi su veikiančiu kondicionieriumi autobusu. Prie paplūdimio kažkokių stebuklų nesitikėkite. 

Kai rašau šį tekstą visoje Kuboje jau kelintą dieną nėra elektros. Jei atrodo, kad šis tekstas gavosi truputi liūdnas, tai taip ir yra. Tokia ji, Kuba, kaip sakė Violeta Mičiulienė – „spalvotas liūdesys“. Ši kelionė buvo įdomi patirtis ir priminimas sau, kaip gerai mes dabar gyvename. Kiek daug pasiekėme ir kaip pasistengėme. Mes gerai gyvename, mes tiek visko turime, o kubiečiai dažnai nebeturi net vilties, kad kažkada bus geriau. 

Daugiau kelionių ir vaizdų rasite: https://www.instagram.com/evaldascinga/

Custom Like
author avatar
Naujienų redaktorius - Evaldas Činga

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Gražiausi Mažosios Lietuvos kaimeliai

Šventės neatšauktos: įžiebk Kalėdas balkone!

We love Lithuania

Į Panevėžį atkeliaus Trys karaliai

We love Lithuania

Slapukų gidas Šiaulių bulvaro grindinyje

Talkininkai tvarkė Kleboniškių muziejaus paveldo objektus

We love Lithuania

Pakruojo dvaras – jau ne brangiausia vieta apsilankyti, Luvras paskelbė keliantis kainas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"