Sumušk savo žingsnių rekordą Lietuvos kanjonuose!
Taip, pasirodo, Lietuva taip pat turi savo kanjoną! Ir tai yra vienas įspūdingiausių pasivaikščiojimų, kuriuos teko patirti pastaruoju metu. Bet apie viską nuosekliai ir nuo pradžių.
Šio savaitgalio mūsų šeimos kelionės tikslas buvo Akmenės klinčių ir molio karjerai, kurie jau beveik šimtą metų, iki šiol, yra sėkmingai eksploatuojami gamybai, tačiau savaitgaliais visi norintieji gali užsiregistruoti į ekskursijas ir, gido lydimi, juos aplankyti. Taip, užsiregistruoti būtina, nes, kaip minėjau, karjeruose vis dar kasama, todėl vieniems čia vaikščiotis draudžiama saugumo sumetimais. Bet taip ir geriau, nes mus lydėjęs gidas Justas ne tik labai įdomiai pristatė vietovę, bet ir padėjo surasti per 300 milijonų metų čia susidariusių fosilijų ir kristalų!
Ekskursija prasidėjo Ventos regioninio parko lankytojų centre (Ventos g. 30A, Venta). Pasirodo, Ventos regioninis parkas iš visų kitų išsiskiria tuo, kad čia išlikę juros periodo gyvūnų, tarp jų ir dinozaurų, liekanų. Lankytojų centre įrengta moderni, interaktyvi ekspozicija, kurioje galima pamatyti dinozaurų laikus menančių fosilijų. Yra įrengtas natūralaus dydžio tiranozauro kaukolės muliažas, kurį galima liesti, kas ypatingai sužavėjo vaikus – juk ne kasdien gali paliesti dinozauro dantis!
Sekanti ekskursijos stotelė Menčių klinčių karjeras. Gidas Justas čia pat suranda ir parodo uolienos pavyzdžių, kurių viduje matyti 300 milijonų metų senumo dariniai – fosilijos ir kristalai. Nusileidžiame į milžinišką teritoriją, rėminamą keliasdešimties metrų aukščio statmenų skardžių ir šaltalankių giraitėmis apaugusių kalvų. Rudenį nuo prisirpusių oranžinių šaltalankių uogų tos kalvos turėtų atrodyti nepakartojamai! Įspūdis, stovint keliasdešimties metrų gylio dauboje, gniaužia kvapą. Čia reikėtų pastebėti, kad, jeigu oras nebūtų toks giedras ir gražus, norint pasivaikščioti po Menčių karjerą reikėtų turėti guminius batus, nes gruntas gana šlapias.
Trečioji ekskursijos dalis – Šaltiškių molio karjeras. Šis karjeras „dirba“ ir savaitgaliais, todėl prasilenkiame su traukiniu, kuris veža molį iš karjero daubos į paviršių, o iš ten į plytų gamyklą. Čia vaizdas jau visiškai kitoks negu klinčių karjere – kiek akys užmato banguoja raudona žemė. Teritorija tokia didelė ir vienoda, kad sunku nustatyti objektų dydį. Todėl priėję prie molį kasančio (ekskursijos metu nedirbančio) „vaikštančio“ ekskavatoriaus lengvai nustembame, kad į jo kaušą sutilptų pusė pradinukų klasės. Įdomus faktas, kad milžiniškas, 500 tonų sveriantis, ekskavatorius buvo pagamintas Ukrainos gamykloje ir nuo 1968 m. sėkmingai veikia iki šiol. Kai gidas papasakoja, kaip ekskavatorius „vaikšto“, vaizduotė iš karto nupiešia fantastiniuose filmuose apie robotus matytus vaizdus.
Per 4 valandas trunkantį žygį iš viso nueinama apie 7 kilometrus. Todėl išlipti iš molio karjero daubos jau ne visiems mūsų šeimos nariams užtenka jėgų!
Paskutinis ekskursijos taškas – Papilės Jurkalnio apžvalgos bokštas. Jeigu prieš tai vis leidomės gilyn į žemės gelmes, tai čia jau kylame į dangų – iš 15 metrų aukščio bokšto atsiveria įspūdinga Ventos kraštovaizdžio draustinio apylinkių panorama: Papilės miestelis, kuriame gyveno ir palaidotas Simonas Daukantas, Ventos upės vingiai, Jurkalnio geologinė atodanga, Papilės piliakalniai.
Visai mūsų šeimai – nuo mažiausio iki didžiausio, ši ekskursija paliko didelį įspūdį. Visi truputį pavargome, tačiau emocija liko labai gera. Kadangi ekskursija prasideda 10 val. ryto, o mes važiavome iš Vilniaus, pasirinkome dieną prieš ir naktį praleisti Šiauliuose. Aplankėme miestą ir kelis muziejus ten, o iš pat ryto atvykome už mažiau negu 60 km esantį Ventos regioninio parko lankytojų centrą. Ši ekskursija gali tapti puiki priežastis ne tik pasivaikščioti vieninteliais Lietuvos kanjonais, bet tuo pačiu pažinti šiaurės vakarų Lietuvą.
Labai svarbi praktinė informacija, kuria dalinasi organizatoriai, kurie, beje, yra jauna entuziastinga vietos gyventojų šeima, mylinti savo kraštą ir norinti jo grožį parodyti kitiems:
Ekskursijos skirtos visai šeimai nuo mažiausio iki vyriausio. Žygio metu pasakojame apie geologinius laikotarpius ir ieškome fosilijų. Tokia veikla ypatingai patinka vaikams. Taip pat lietingesniu laikotarpiu įmirksta molis, klintis, tad vaikams labai patinka braidyti po balas ir klampoti po molį.
Ekskursijos metu nueiname apie 10 000 žingsnių arba daugiau kaip 7 km pėstute. Būtinas asmeninis automobilis, nes keturi objektai yra skirtingose lokacijose, nuvažiuojama apie 60 kilometrų.
Ekskursijų po Akmenės karjerus sezonas prasideda apie balandžio vidurį ir tęsiasi iki rugsėjo pabaigos. Orams atšalus ir karjerams įmirkus, ekskursijų sezonas baigiasi. Skirtingais metų laikais vaizdai karjeruose kinta ir tai prideda tam tikro žavesio.
Jei norite Instagrame pasigirti, kad buvote Marso kanjonuose, keliaukite į Akmenę!
Kontaktinė informacija, pasiryžusiems pakeliauti lietuviškais Marso kanjonais:
www.karjerais.lt , +370 682 52867, el.p.: info@karjerais.lt , FB: karjerais.lt, Insta: karjerais.lt