Cibulynė – senovinė sriuba, kurią patiekdavo per Kūčių vakarienę Žemaitijoje. Ši sriuba dar gali būti vadinama rasalyne ar sriubalyne. Ją valgydavo šaltą su karštomis bulvėmis. Jos būdavo apibarstomos kanapine druska. Pagrindiniai sriubos ingredientai yra silkė ir svogūnai. Senovėje silkė buvo kepama ant žarijų, bet šiais laikais ją galima kepti keptuvėje ar orkaitėje. Geriausia naudoti silkę sūryme.
Norint, kad atsiskleistų cibulynės skonis, geriausią ją per naktį palaikyti šaldytuve. Prisipažinsiu – man šios sriubos skonis pasirodė tikrai neįprastas. Nieko panašaus nesu ragavusi. Sriuba yra išties gardi, o jos skonis ypatingas.
Senovinės Kūčių stalo tradicijos
Kaip ir įprasta šiais laikais, dažniausiai būdavo ruošiami 12 valgių. Nors griežtai nustatyto skaičiaus nebuvo, todėl kai kurie patiekdavo 7–9 patiekalus. Buvo manoma, kad kuo daugiau patiekalų bus ant Kūčių stalo, tuo gausesnis stalas bus ir ateinančius metus.
Kūčių vakarienė prasidėdavo nuo bažnytinių paplotėlių laužymo ir dalijimo. Dažniausiai po jų buvo valgomi virti žirniai, pupos, kūčia. Vėliau ragaudavo žuvies, grybų, daržovių patiekalus. Paskutiniai būdavo saldūs patiekalai.
Produktai, kurių reikės cibulynės gaminimui (4 porcijoms):
1 silkė
2 mažesni svogūnai
actas, pagal skonį
krapai
malti kartieji pipirai
cukrus, pagal skonį
aliejus, kepimui
virtos bulvės su kanapine druska
Cibulynė – kaip pagaminti?
Išdarinėtą silkės filė stambiai supjaustome ir iškepame. Ją galima kepti keptuvėje su šlakeliu aliejaus ar orkaitėje. Kai atvės, sudedame į didelį indą ir sutriname šakute.
Smulkiai supjaustome svogūnus ir krapus. Juos suberiame į indą su silke, užpilame šaltu virintu vandeniu. Įpilame acto, suberiame pipirus, jeigu reikia įberiame cukraus.
Sriubą palaikome šaldytuve per naktį ar bent porą valandų. Patiekiame šaltą su karštomis bulvėmis ir kanapine druska. Skanaus!