Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?
Įdomu sužinoti

Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Lietuvoje rudens viduryje pasirodantis šiltasis laikotarpis, vadinamas bobų vasara, yra vienas iš gamtos stebuklų, kai saulėti, giedri orai staiga sugrįžta po pirmųjų šaltuko dienų. Tačiau kodėl šis šilumos tarpsnis vadinamas būtent bobų vasara ir kodėl jis užklumpa būtent rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje?

Rugsėjo 21-oji – oficiali bobų vasaros pradžia

Nors bobų vasaros pradžia nėra tiksliai nuspėjama, žinynuose ir kalendoriuose dažnai nurodoma, kad ji prasideda rugsėjo 21 dieną. Tai laikotarpis, kai po trumpų šalnų įsivyrauja švelnūs ir saulėti orai. Be abejo, kiekvienais metais bobų vasara prasideda skirtingu metu. Kaip matome, šiemet ji atkeliauja spalio pradžioje.

Giedros dienos rudens viduryje, Lietuvoje žinomos kaip bobų vasara, turi daugybę pavadinimų kitose šalyse. Anglijoje ir Šiaurės Amerikoje šis laikotarpis vadinamas „indiška vasara“ (angl. Indian summer), Italijoje, Prancūzijoje ir Portugalijoje jis žinomas kaip „Šv. Martyno vasara“, o Balkanuose – „čigonų vasara“. Kaimyninėje Latvijoje šis reiškinys vadinamas atvasara, reiškiančiu „sugrįžusi vasara“. Įdomu, kad Brazilijoje, kur ruduo prasideda mūsų pavasarį, šiltasis laikotarpis vadinamas „mažąja gegužės vasara.“ O štai „bobų vasara“, kaip ir mes, šį šiltąjį rudens laikotarpį vadina slavai ir vokiečiai.

Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?
Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?

Kodėl vadinama „bobų“ vasara?

Nors pavadinimas „bobų vasara“ atrodo keistai, jo kilmė nėra visiškai aiški. Yra kelios teorijos, aiškinančios, kodėl šis laikotarpis vadinamas būtent taip.

Viena iš populiariausių teorijų siejama su senolėmis arba „bobomis“, kurios, rudenį baigus darbus laukuose, galėdavo ramiai pasėdėti saulėje ir mėgautis paskutinėmis šilumos dienomis. Tai tarsi simbolinis metas, kai šiluma atsisveikina su moterišku švelnumu. Beje, kadaise žodis „boba“ turėjo anaiptol ne menkinančią prasmę, o priešingai – „bobomis“ buvo vadintos vyresnio amžiaus, išmintingos moterys. Šiandien sakytume senjorės.

Tačiau kai kurie tyrinėtojai ir etnologai siūlo kitą paaiškinimą. Jie teigia, kad „bobų“ vasara gali būti susijusi ne su senolėmis, o su vorais, mezgančiais savo tinklus miškuose ir pievose. Šiuo laikotarpiu dažnai pastebime ore sklandančius voratinklius, o senovėje dideli vorai buvo vadinami „bobais“. Šis vaizdas galėjo suteikti pavadinimą ir orų fenomenui. Įdomu tai, kad Čekijoje šis šiltų orų periodas rudenį ir yra vadinamas „voratinklių vasara“.

O kodėl rugsėjo 21–oji? Manoma, kad ši data, kaip bobų vasaros pradžia, nurodoma pagerbiant pribuvėjas, kurios senovėje buvo itin vertinamos ir gerbiamos dėl pagalbos atkeliaujant naujai gyvybei.

Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?
Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?

Bobų vasaros simboliai: nuo bulviakasio iki voratinklių

Dar vienas paaiškinimas sieja bobų vasarą su rudens darbais. Tradiciškai moterys rinkdavo bulves, todėl šiltos bobų vasaros dienos galėjo būti siejamos su sėkmingu bulviakasiu. Dabar šis laikas simbolizuoja paskutinę galimybę atlikti rudens darbus lauke ir mėgautis šiluma.

Kitas įdomus pastebėjimas – bobų vasaros metu gamta atsigauna po pirmųjų šalnų. Medžių lapai jau įgavo ryškias rudens spalvas, tačiau šiluma ir saulė leidžia dar truputį pratęsti vasaros nuotaiką. Oro ramybė ir voratinklių gausa šiuo laikotarpiu suteikia vaizdingą rudens paveikslą, kuris užbaigia gamtos ciklą iki žiemos.

Orų stebuklas po šalnų

Bobų vasara nėra tik kalendorinis reiškinys – tai realus meteorologinis fenomenas, kuris susidaro dėl aukšto atmosferos slėgio įsigalėjimo rudenį. Po šalnų ir šaltuko dienų, kai vėjas nurimsta, debesys išsisklaido, o saulė vėl pradeda šildyti, susidaro trumpalaikiai šilti orai. Tai gali trukti nuo kelių dienų iki dviejų savaičių.

Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?
Į Lietuvą atkeliauja bobų vasara: kodėl ji „bobų“?

Paskutinės šilumos akimirkos

Nors bobų vasara yra trumpalaikė, ji suteikia galimybę dar kartą pasimėgauti šiluma ir rudens grožiu. Šis laikotarpis, įsiterpęs tarp šaltuko ir žiemos pradžios, ne tik simbolizuoja gamtos ramybę, bet ir leidžia įvertinti, koks trapus yra metų laikų ciklas. Bobų vasaros saulėti, giedri orai yra tarsi atsisveikinimo daina su šiltais metų laikais ir priminimas, kad netrukus prasidės šaltas, bet vis tiek žavingas žiemos metas.

Taigi nors bobų vasaros kilmė ir pavadinimo reikšmė vis dar nėra aiški, šis laikas visada išlieka ypatingas lietuvių sąmonėje kaip simbolinė šilumos dovana prieš artėjantį šaltį.

Atraskite gamtos grožį: 6 rudeniniai kelionių maršrutai Lietuvoje

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Netrukus namuose vėl šeimininkaus kalėdiniai elfai: kaip gimė ši tradicija ir kuo ji ypatinga?

Įdomu sužinoti

Kas iš tikrųjų atrado Ameriką? Paslaptys ir pradininkai už Kolumbo ribų

Mišrūnai ar grynaveisliai šunys: kurių sveikata geresnė?

Helovyno paslaptys: kaip ši šventė skirtingose šalyse įgauna naujus veidus?

Miegojimas kartu: ar tai gerina santykius, ar trukdo kokybiškam poilsiui?

TOP 10 arbatų, kurios ryte išbudins geriau nei kava

Įdomu sužinoti
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"