Derinant įvairius raštus interjere, nuobodžią erdvę galima paversti gyva, įkvepiančia, pasakojančia užburiančias istorijas. Tiesa, būtina išmanyti esmines taisykles, kaip tarpusavyje derinti skirtingus raštus, kitu atveju meninis užmojis gali virsti paprasčiausiu chaosu. Štai 9 auksinės taisyklės, kurių verta paisyti.
1. Pradėti nuo neutralios bazės
Prieš pasineriant į raštų pasaulį specialistai rekomenduoja pirmiausia sukurti neutralų kambario pagrindą. Tai gali apimti sienas, grindis, didelius baldus. Neutraliam fonui puikiai tinka balti, pilki, rusvi atspalviai. Jie – tarsi švari drobė, ant kurios galima kurti įdomiausius paveikslus. Neutralus fonas sukuria raminantį kontrastą, leidžiantį atskleisti raštų margumo kuriamą grožį.
2. Pasirinkti spalvų paletę
Tarpusavyje derinant skirtingus raštus, svarbu pasirinkti vientisą spalvų paletę. Pasirinkite dvi ar tris spalvas, kurios vyraus visame dizaine. Šios spalvos sujungs skirtingus raštus ir sukurs vientisumą. Pavyzdžiui, jei pagrindinė spalva yra tamsiai mėlyna, galite naudoti tokios pat spalvos juosteles, gėles ir geometrinius elementus kitų tonų objektuose. Tarkime, tamsiai mėlyna sofa gražiai atrodys, jeigu ant jos bus išdėliotos baltos pagalvėlės, dekoruotos tamsiai mėlynais augaliniais motyvais.
3. Keisti mastelį
Tegul skirtingi raštai namuose būna skirtingo dydžio. Tarkime, sofą puošia stambių gėlių ornamentas, o kilimėlis po kavos staliuku dekoruotas smulkiais augaliniais ar kitais motyvais. Derindami skirtingus mastelius erdvei suteiksite gylio, įvairovės, įdomumo. Taip pat sumažinsite riziką, kad vienas raštas užgoš visą erdvę.
4. Derinti drąsą ir subtilumą
Ne visi raštai turi būti drąsūs ir traukiantys akį. Ryškius motyvus subalansavus su subtilesniais, kambarys neatrodys pernelyg užgriozdintas, perteklinis. Pavyzdžiui, jeigu ant tapetų yra ryškus sudėtingas raštas, derinkite jį su švelnesniais, paprastesniais tekstilės ornamentais ant užuolaidų, sofos, pagalvėlių ir kt. Tokios pusiausvyros išlaikymas erdvėje sukuria dailų rafinuotą sluoksniavimo pojūtį.
5. Naudoti skirtingas tekstūras
Tarpusavyje derinkite ne tik skirtingus raštus, bet ir skirtingas tekstūras. Štai ant subtilaus rašto pliušinės sofos dailiai atrodys šilkinė pagalvė su ryškesniu marginimu. Toks žaidimas tekstūromis sustiprina lytėjimo pojūčius, o ir vaizdui suteikia dinamikos. Todėl erdvė atrodo gyvesnė ir originalesnė.
6. Nustatyti dėmesio centrą
Įprastai įėjus į kambarį kažkas jame pirmiausia patraukia dėmesį – akcentinė siena, ryškus kilimas, o gal originali sofa… Tam daiktui vertėtų suteikti patį įdomiausią, iškalbingiausią raštą. Kitus objektus dekoruoti subtilesniais, mažiau akį traukiančiais motyvais. Kambaryje gali būti tik vienas akcentas, kaip ir vestuvėse tik viena nuotaka, kurios nedera nustelbti savo įvaizdžiu.
7. Apsvarstyti kambario funkcionalumą
Kaip skirtingos spalvos, taip ir nevienodi raštai turi unikalų poveikį psichinei ir fizinei savijautai. Vieni nuteikia energingai, antri įkvepia kūrybai, treti kaip tik ramina ir skatina atsipalaiduoti. Pasirinktų raštų poveikis turi atitikti erdvę. Štai miegamajame netiks dramatiški, akį labai traukiantys raštai, kur kas geriau rinktis kažką ramaus, subtilaus, švelnaus, kuriančio jaukią, ramią atmosferą, tinkančią poilsiui ir miegui. Ir priešingai – svetainėje galima eksperimentuoti su ryškesniais, drąsesniais ornamentais, kurie įkvepia energijos, skatina bendravimą, veiksmą.
8. Pradėti nuo mažų dalykų
Jeigu neturite patirties derindami raštus interjere ir stinga pasitikėjimo savimi, geriausia pradėti nuo mažų dalykų. Tarkime, rinktis raštuotas pagalvėles, užvalkalus, meno kūrinius, kilimėlius. Kai įgausite pasitikėjimo savimi ir atsiras daugiau pajautimo, galite pereiti prie stambesnių elementų: minkštų baldų, užuolaidų, didelių kilimų, tapetų ir kt.
9. Pasitikėti nuojauta
Nors kalbame apie raštų derinimo taisykles, viena iš esminių taisyklių yra ta, kad jokių griežtų taisyklių nėra! Nebijokite elgtis kūrybiškai, laužyti stereotipų, klausykite savo nuojautos ir estetikos pajautimo. Galų gale, juk jūsų namai – jūsų tvirtovė, todėl būtent jūs, o ne kas kitas, čia turi jaustis gerai. Kartais netikėti sprendimai duoda įspūdingiausių rezultatų. Nevenkite eksperimentuoti, juk nepasiteisinusius sprendimus visuomet galima keisti.