Artėjant šv. Velykoms, Palangos J. Basanavičiaus gatvė tradiciškai pasidabino įspūdingais, dviejų metrų aukščio margučiais. Spalvinga bene gražiausiai pavasario šventei skirta alėja, kasmet sulaukianti itin didelio tiek palangiškių, tiek ir kurorto svečių susidomėjimo, Palangą puoš iki balandžio 8 dienos.
Kasmet – kitokie
Įdomi ši alėja ne tik dėl įspūdingo margučių dydžio, bet ir dėl jų puošybos – kultūros bei etnografijos specialistai turi kasmet gerokai pasukti galvas bei pasitelkti išmonę, kad Margučių alėja kiekvieną pavasarį iš naujo nustebintų kurorto gyventojus ir svečius.
Pasak Palangos kultūros centro direktorės Vitos Petrauskienės, šv. Velykos Palangoje jau nebeįsivaizduojamos be garsiosios Margučių alėjos – palangiškiai ir kurorto svečiai ne tik grožisi šiais Velykų simboliais, bet ir noriai fotografuojasi prie spalvingųjų milžinų. Ir kasmet jų nuotraukos atrodo vis kitaip, kadangi Margučių alėjoje, jau spėjusioje tapti tarsi paroda po atviru dangumi, kasmet susilieja Velykų nuotaika su nauja, originalia tema.
Tautinių juostų raštai
Šiemet besirengiant artėjančioms šv. Velykoms J. Basanavičiaus gatvėje nutarta paskleisti ne tik pajūriui būdingas, bet ir visos Lietuvos velykines nuotaikas. Todėl margučiai padabinti ne tik skirtingomis spalvomis, bet ir visiems šalies etnografiniams regionams būdingų tautinių juostų raštais. Tad kiekvienas iš jų praeiviams nebyliai pasakoja vis kitam Lietuvos etnografiniam regionui būdingas tradicijas.
Margučius Palangoje kasmet dailiai išgražina dizaineriai Martynas Lapas ir Gintaras Lapas, ekologinius puošybos elementus įkomponuoja Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus studentai.
Muzikalūs margučiai
Bevaikštant po populiariąją J. Basanavičiaus gatvę ir besigėrint spalvinga bei įspūdinga Margučių alėja, išties apima džiugi pavasariška nuotaika. O kas ją sukuria? „Gražus vaizdas, žaluma ir garsai. Net jei paukštelių čiulbesys nelabai girdimas – jį gal kiek užgožia per daug garsiai klykiantys kirai – siekiant, kad visa Lietuva Palangoje pajustų velykinę nuotaiką, J. Basanavičiaus gatvėje ties margučiais skamba pavasarinės lietuvių liaudies dainos“, – sakė etnografė, Palangos kultūros centro folkloro kolektyvo „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė.
Etnografė džiaugiasi galėjusi prisidėti prie muzikalios Margučių alėjos idėjos įgyvendinimo – padėjo parinkti liaudies dainas, kurias ties kiekvienu margučiu, nuskenavę čia esantį QR kodą, gali išgirsti kurorto gyventojai ir svečiai. „Dainas pasirinkome pagal etnografinį regioną – priklausomai nuo to, kokio regiono tradiciniais juostų raštais padabintas margutis. Tiesa, ne visi Lietuvos etnografiniai regionai turi apeigines velykines dainas – jomis pasigirti negali Mažoji Lietuva, žemaičiai, suvalkiečiai. Todėl šiems regionams skirtiems margučiams pritaikėme su pavasariu susijusias liaudies dainas“, – sakė Z. Baniulaitytė.
Primena dainų šventę
Kodėl šiemet Margučių alėja yra išskirtinė ne tik šiuos milžiniškus šv. Velykų simbolius dabinančiais etnografiniais raštais, bet ir savo muzikalumu? „Belaukiant šimtmečio Dainų šventės, visoje Lietuvoje aktyviai sodinami medeliai, keliami inkilai, vyksta Dainų šventės ir kiti įžanginiai renginiai. Norėdami prisidėti prie šios visai Lietuvai svarbios progos, nusprendėme „aprengti“ margučius kitokiu formatu – palangiškiams ir svečiams pristatyti ne tik etnografinius raštus, bet ir liaudies dainas“, – sakė Palangos kultūros centro direktorė Vita Petrauskienė.
Šventinę nuotaiką pajusti galima ne tik gėrintis Margučių alėja, bet ir užsukus į pasirinktą jaukią kavinukę pasimėgauti arbatos ar kavos puodeliu. Kurorto verslininkai nuoširdžiai pasistengė, kad artėjančių šv. Velykų nuotaika tarsi plazdentų ore visame kurorte.
Atvelykis – Šventojoje
O smagiai pasitikus šv. Velykas, į nuotaikingą Atvelykį po savaitės pakvies Šventoji – kitą sekmadienį, balandžio 7 d., 12 val. Pėsčiųjų aikštėje šurmuliuos dar viena pavasariška šventė – „Šeimų Velykėlės“.