Naujųjų metų tradicijos – tai daugiau nei tik šventė su fejerverkais ir laikrodžių dūžiais vidurnaktį. Skirtinguose pasaulio kampeliuose žmonės šią dieną pasitinka laikydamiesi neįtikėtinai spalvingų ir unikalių papročių, kurie dažnai slepia gilesnes reikšmes ar simbolizuoja sėkmę ateinantiems metams.
Ar žinojote, kad Ispanijoje būtina suvalgyti dvylika vynuogių, o Graikijoje – ant durų kabinti svogūnų ryšulius? Šiame straipsnyje kviečiame leistis į kelionę po pasaulį ir atrasti, kokios Naujųjų metų tradicijos stebina, džiugina ar net priverčia susimąstyti, galbūt kai kurios iš jų įkvėps ir Jus?
12 vynuogių – tradicija iš Ispanijos
Naujųjų metų tradicijos yra neatsiejamos nuo maisto ir maginės, jam priskiriamos reikšmės. Viena iš tokių tradicijų – 12 vynuogių – atkeliavo iš Ispanijos. Laikantis šios tradicijos, reikia suvalgyti po vynuogę per kiekvieną iš dvylikos vidurnaktį skambančių laikrodžio dūžių, jei norite užsitikrinti laimingus metus. Tačiau, kartu su jų valgymu, turite apmąstyti kiekvienos iš jų reikšmę. Pasak tradicijos, jei nesugebėsite sąžiningai pabaigti vynuogių iki laikrodžio dūžių pabaigos, Naujieji metai nebus laimingi.
Peršokti septynias bangas
Brazilijoje tikima, kad norint prisišaukti sėkmę, reikia lipti ant banglentės ir su ja peršokti septynias bangas – po kiekvieną Umbandos religijos dieviškąjai dvasiai. Kaip paskatinimas tai daryti, tikima, kad už kiekvieną peršoktą bangą, gaunama po vieną norą.
Ten taip pat gyvuoja tradicija Naujuosius metus sutikti paplūdimyje, dėvint baltos spalvos drabužius, nes balta spalva simbolizuoja sėkmę ir taiką.
Sudaužytos lėkštės ir stovėjimas ant kėdės – Naujųjų metų tradicijos iš Danijos
Mes turime posakį, kad šukės laimę neša, o štai Danijoje gyvuoja tradicija Naujųjų metų išvakarėse daužyti lėkštes prie savo draugų ar šeimos narių durų. Pasak šios tradicijos, kuo daugiau šukių kitą dieną bus prie tavo namų, tuo laimingesnis ir labiau mėgstamas esi.
Danijoje taip pat gaji tradicija stovėti ant kėdės ir vidurnaktį „peršokti“ į sausį. Manoma, kad už pastangas yra atlyginama, nes pamiršus tai padaryti, nesiseka.
Svogūnai – prišaukti sėkmę
Kai kurios Naujųjų metų tradicijos kelia nuostabą. Viena iš jų – tai svogūnų ryšulių kabinimas virš durų, kviečiant sėkmę, kuri yra įprasta Graikijoje. Kodėl būten svogūnai? Graikams svogūnai yra klestėjimo simbolis, nes jie dygsta net ir tada, kai į juos niekas nekreipia dėmesio.
Hoppin’ John – pateikalas, siekiantis afroamerikiečių bendruomenę ir pietų plantacijų laikus
Hoppin’ John – tai tradicinis pietų JAV patiekalas, kuris paprastai gaminamas iš juodaakių pupelių (angl. black-eyed peas), ryžių, lašinių arba rūkyto kiaulienos kumpio. Kartais į jį dar dedama svogūnų, žalumynų ar prieskonių. Šis patiekalas yra ypač populiarus per Naujuosius metus, nes siejamas su sėkme ir klestėjimu.
Šiame patiekale esančios juodaakės pupelės simbolizuoja sėkmę ir finansinę gerovę ir manoma, kad jų valgymas per Naujuosius metus pritrauks turtus ir sėkmę. Žalumynai laikomi turto simboliu, nes savo išvaizda primena sulankstytus dolerius, o ryžiai simbolizuoja gausą, derlių ir klestėjimą, nes yra pagrindinis maisto šaltinis daugelyje kultūrų.
Įdomi detalė: jei patiekalo lieka kitai dienai, jis vadinamas „Skippin’ Jenny“, o tai simbolizuoja taupumą ir papildomą sėkmę.
Sėkmei prišaukti – granato traiškymas
Turkijoje – granatai yra gausos simbolis. Ten tikima, kad norint turėti gerus Naujuosius metus, reikia granatą sutraiškyti ant savo namų slenksčio. Kuo smarkiau jį sviesite ant savo namų slenksčio ir kuo toliau pasklis jo likučiai, tuo sėkmingesni bus ateinantys Naujieji metai.
Tradicijos iš Japonijos – ilgi makaronai ir varpo dūžiai
Kiek mistiškesnės Naujųjų metų tradicijos gyvuoja Japonijoje. Japonijoje per ōmisoka, prieš vidurnaktį, budistų šventyklų varpai suskamba 108 kartus. Kiekvienas skambutis turi išrauti žemišką aistrą, pavyzdžiui, pyktį, įtarumą ar geismą, o paskutinis skambutis skamba vidurnaktį, kad kiti metai prasidėtų be ydų.
Kita, kiek žemiškesnė tradicija, susijusi su ilgais makaronais. Japonijoje tradiciškai valgoma „toshikoshi soba“ – patiekalas su grikių makaronais, kuris patiekiamas karštas arba šaltas. Ilgi makaronai simbolizuoja ilgaamžiškumą, o tvirta grikių augalų prigimtis reiškia atsparumą.
Svečius rinkitės atsakingai
Naujųjų metų tradicijos neapsieina be joms būdingo mistiškumo, sumišusio su švelniu humoro jausmu. Viena iš jų – pirmasis žmogus, įžengęs pro duris Naujųjų metų dieną, gali nulemti ateinančių mėnesių toną. Škotijoje, Meno saloje ir kai kuriose Šiaurės Anglijos dalyse „pirmasis svečias“ (angl. „first footer“) buvo ypač svarbus. Tų kraštų tradicija reikalauja pasirinkti aukštą ir tamsiaplaukį vyrą (kaip apsaugą nuo vikingų), kuris atsineštų paprastas dovanas: anglių, druskos, trapios tešlos sausainių ir viskio, simbolizuojančius pagrindinius gyvenimo poreikius – šilumą, maistą ir gėrimus.
Šaltiniai:
https://www.goodhousekeeping.com/life/parenting/g25360543/new-year-traditions/
Autorė Germantė Gedvilė