Naujienos Pamatyk! Vilnius

„Knygos ir neknygos“ – VU bibliotekos paroda, kviečianti permąstyti pasaulio vaizdą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Įsimintiną 450 metų sukaktį mininti Vilniaus universiteto biblioteka spalio 15 dieną Google Arts & Culture platformoje pristato virtualią parodą „Knygos ir neknygos“. Joje lankytojai kviečiami pažinti įdomiausius bibliotekoje saugomus dokumentus ir per juos leistis į nepamirštamų atradimų kupiną pasakojimą, po kurio parodos rengėjai pažada – pasaulio vaizdas bus ne kartą permąstomas, tačiau visgi liks kerinčiai neaprėpiamas.

Parodoje visuomenei atveriami per ilgus bibliotekos gyvavimo šimtmečius sukaupti, savo unikalumu išsiskiriantys dokumentai – senosios knygos, fotografijos, žemėlapiai, grafikos darbai ar jų fragmentai, virtualioje erdvėje prabilsiantys netikėtomis formomis, istorijomis ir net garsais.

Ne tik knygas kviečianti pažinti paroda nukels lankytoją į 1209 metus ir atvers seniausią bibliotekoje saugomą pergamentą, kuriuo vienuoliams dovanojamas vynuogynas Prancūzijoje. Smalsus parodos keliautojas galės stabtelti ties XV amžiumi ir patyrinėti senąsias mokslines idėjas sklaidant žymųjį Mikalojaus Koperniko veikalą ar paklaidžioti Klaudijo Ptolemajo – žmogaus, atvertusio naują lapą viduramžių kartografijos istorijoje – žemėlapio takais. Kiek kitu kampu parodoje bus galimybė žvilgtelėti ir į Lietuvos kultūriniam identitetui reikšmingą dokumentą – M. Mažvydo „Katekizmą“, kurį bus galima ne tik pamatyti, bet ir išgirsti. O vartant Lietuvos Statutą, nusišypsoti privers egzemplioriuje išlikęs netikėtas ir emocijų kupinas jo buvusio savininko įrašas, kuriame nuskambės net ir prakeiksmas. Abejingų nepaliks ir senosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismų knygos – vienas įdomiausių istorinių rinkinių, iškalbingų ne tik savo turiniu, bet ir išvaizda.

Daugeliui parodos stebėtojų atradimu gali tapti eksponuojama XIX a. nežinomo savininko „iškarpų“ knyga, totorių rankraštis kitabas, o galbūt žymių Lietuvos grafikų darbų palikimas – Vinco Kisarausko kurtos iliustracijos Sent-Džono Perso poemai Anabasis ar Žibunto Mikšio užrašai. Pastarasis rankraštis šiai parodai ypatingas – būtent ant jo viršelio paliktas žaismingas savininko užrašas „Knygos ir neknygos: kur kas padėta“ įkvėpė visos parodos pavadinimą. Šio menininko dėka VU bibliotekoje saugoma nemažai lietuvių išeivių dokumentinio palikimo; jo padovanotoje kolekcijoje – net 5000 knygų ir dailininkų darbų.

Daug „neknygų“ bus galima išvysti ir naršant Vilniaus senienų muziejaus fotografijas. Tačiau kuo jis susijęs su VU biblioteka ir kokius dar eksponatus galima pamatyti šioje virtualioje kelionėje, lankytojas kviečiamas atrasti pats. 

VU biblioteka – jėzuitų įkurta seniausia akademinė biblioteka Lietuvoje, savo veiklą pradėjusi 1570 metais. Sukakčiai paminėti skirta paroda pateikta pasaulinėje Google Arts & Culture platformoje, šiuo metu vienijančioje per du tūkstančius muziejų, galerijų ir įvairių kultūros organizacijų visame pasaulyje. VU biblioteka savo parodą šiame meno ir kultūros atstovus jungiančiame tinkle pristato jau antrą kartą.

Apžiūrėti parodą „Knygos ir neknygos“ galima čia:  https://artsandculture.google.com/story/zQVxTdYw24EiTQ

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Alytaus fontanai penktadieni nušvis naujomis spalvomis

Siaurukas kviečia į Heloviną

Balionai išskrido, grožis liko

Po kalėdiniu dangumi

Alessandra Palomba

Kauno marių pakrantėje ryškėja buriavimo mokyklos kontūrai

Nenuorama Karlsonas atvyksta į mažųjų klausytojų namus

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Vilniaus orų prognozę
x