Pūgos yra vienas iš stipriausių ir pavojingiausių gamtos reiškinių, galinčių sukelti didžiulį chaosą ir net mirtį. Šios stichijos dažnai sukelia didelius nuostolius infrastruktūrai, gyventojams ir ekonomikai. Šiame straipsnyje paminėsime 6 didžiausias ir baisiausias pūgas pasaulio istorijoje, kurios paliko gilų pėdsaką žmonijos atmintyje.
1888 m. „Didžioji baltoji pūga“ (JAV)
1888 m. kovo mėnesį viena galingiausių pūgų nusiaubusi JAV Rytų pakrantę vadinama „Didžiąja baltąja pūga“ (The Great Blizzard of 1888). Ši pūga prasidėjo kovo 11 d. ir truko keturias dienas. Sniegas iškrito iki 50 cm, o kai kuriose vietovėse sniego pusnys siekė net 15 metrų aukštį. Vėjo greitis pasiekė net 80 km/h, o ledinis vėjas ir žema temperatūradarė pūgą itin pavojingą.
Pasekmės:
- Žuvo apie 400 žmonių.
- Dėl pūgos buvo paralyžiuotas transportas: traukiniai, laivai, kelių tinklas buvo užversti sniegu, ir gyventojai liko atkirsti nuo pasaulio.
- Ši stichija privertė JAV imtis rimtų infrastruktūros pertvarkų, įskaitant metro sistemos plėtrą Niujorke.
1941 m. „Vinipego pūga“ (Kanada)
1941 m. sausį Kanados Manitobos provincija patyrė didžiulę pūgą, kuri tapo viena pavojingiausių Kanados istorijoje. Ši pūga buvo labai intensyvi, sniegas ir vėjas uždengė didelę dalį regiono. Vėjo gūsiai pasiekė 120 km/h, o sniego aukštis vietomis viršijo 1 metrą.
Pasekmės:
- Temperatūra nukrito iki -45 °C.
- Buvo sunaikinta didelė dalis infrastruktūros, ypač geležinkelių ir kelių.
- Žuvo daug žmonių dėl hipotermijos ir kitų šaltojo oro sukeliamų ligų.
1972 m. Zardekoho pūga (Iranas)
1972 m. vasarį Iraną nusiaubė viena mirtiniausių pūgų, laikoma viena iš galingiausių stichijų šalyje. Žiema buvo itin šalta, ir per savaitę Zardekoho kalnuose iškrito daugiau nei 8 metrai sniego, o temperatūra nukrito iki -25 °C. Kalnuose įstrigę kaimai ir gyventojai neteko ryšio su išoriniu pasauliu.
Pasekmės:
- Žuvo apie 4 000 žmonių, dauguma jų dėl sušalimo ar griūvančių pastatų.
- Daugelyje regionų kaimai buvo visiškai palaidoti po sniegu, o pagalba pasiekė tik po kelių savaičių.
- Ji laikoma mirtiniausia pūga žmonijos istorijoje.
1977 m. Bafalo pūga (JAV)
1977 m. sausį įvyko viena didžiausių pūgų Bafalo mieste, Niujorko valstijoje. Pūgos metu sniegas užklupo miestą, o vėjo gūsiai siekė net 110 km/h. Ši pūga pasižymėjo ne tik dideliais sniego kiekiais, bet ir itin žema temperatūra.
Pasekmės:
- Žuvo 29 žmonės, dauguma dėl sušalimo.
- Miestas buvo paralyžiuotas kelioms dienoms, o gyventojai patyrė didelių sunkumų, bandydami išeiti į lauką.
1993 m. „Šimtmečio audra“ (JAV)
1993 m. kovo mėnesį JAV rytinę pakrantę užklupo „Šimtmečio audra“ (The Storm of the Century), dar vadinama „1993 m. super audra“. Ši pūga buvo itin stipri ir paveikė daugelį JAV valstijų nuo Alabamos iki Naujosios Anglijos. Vėjo greitis pasiekė 110 km/h, o sniego kiekis buvo toks didelis, kad užtruko kelias dienas, kol buvo galima atnaujinti susisiekimą.
Pasekmės:
- Žuvo daugiau nei 270 žmonių.
- Ekonominiai nuostoliai siekė apie 5,5 milijardo JAV dolerių.
- Tūkstančiai žmonių buvo įstrigę namuose, o daugelis vietovių liko be elektros.
2008 m. Kinijos pūga
2008 m. sausį Kiniją užklupo neįprasta pūga, kuri tapo viena didžiausių gamtos stichijų Azijoje. Iškritęs sniegas buvo netikėtas pietinėms Kinijos dalims, kur pūgos pasitaiko itin retai. Sniegas ir ledas užtvindė kelių ir elektros tinklus, o regionai, neturintys patirties su tokiomis sąlygomis, patyrė didžiulį nuostolių.
Pasekmės:
- Milijonai žmonių liko be elektros, o tūkstančiai buvo priversti palikti savo namus.
- Žuvo daugiau nei 100 žmonių, o apie 500 000 liko be pastogės.
- Ekonominiai nuostoliai siekė apie 20 milijardų JAV dolerių.
Pūgos ir jų poveikis: ko galime išmokti?
Baisiausios pasaulio pūgos ne tik rodo gamtos galią, bet ir parodo, kaip svarbu pasirengti stichinėms nelaimėms. Šiuolaikinės technologijos, tokios kaip meteorologinės prognozės ir ankstyvo įspėjimo sistemos, gali padėti sumažinti stichijų poveikį ir pasiruošti ekstremalioms sąlygoms. Tačiau, kaip matome iš istorijos, net ir geriausiai pasiruošę regionai ne visada sugeba pasipriešinti gamtos jėgoms.
Šios pūgos mums primena, kad gamtos stichijos – nesustabdoma jėga, kuri gali smogti bet kuriuo metu ir padaryti didelę žalą. Svarbu ne tik gerinti pasirengimą, bet ir ieškoti būdų mažinti poveikį bei pritaikyti infrastruktūrą ateityje.
Sniego paslaptys: 12 įdomių faktų apie sniegą ir snaiges, kurių galbūt nežinojote