Kultūra Naujienos Pamatyk! Parodos Radviliškis

Burbiškio dvare – intriguojantis Aleksandro Vasiljevo pasakojimas apie gėles ir madą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Birželio 11 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) parodą „Gėlės ir mada“ pristatė kolekcijos savininkas, mados istorikas Aleksandras Vasiljevas. Pristatyme dalyvavo ir Aleksandro Vasiljevo fondo vadovė Alma Puodžiukaitienė.

Renginio pradžioje dvaro erdvės prisipildė muzikos garsų – grojo talentingasis akordeoninistas Motiejus Dudnikas iš Šiaulių.

Charizmatiškas, teatrališkas, įtaigus pasakotojas A. Vasiljevas susitikimo dalyvius pakvietė į ekskursiją po ekspoziciją ir mados pasaulį, dalydamasis neišsenkančiomis žiniomis ir humoru, kone kiekvieną rūbą ar aksesuarą apipindamas intriguojančia istorija. Mados šimtmečiai prabėgo kaip gėlėta akimirka.

Parodoje „Gėlės ir mada“ iš A. Vasiljevo fondo kolekcijos eksponuojama per keturiasdešimt vyriškos, moteriškos ir vaikiškos XVIII a. pabaigos – XX a. I pusės aprangos komplektų iš JAV, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir kitų šalių. 

Burbiškio dvaro salėse lankytojams pristatoma ir per šimtas papuošalų, skrybėlaičių, rankinių, skėčių ir kitų aksesuarų, keliolika dailės kūrinių. Eksponatai datuojami nuo 1720 iki 1940 metų. Parodą vienija Burbiškio dvare itin deranti gėlių tema. O gėlės ir mada, pasak A. Vasiljevo, artimos – šimtmečius buvo siuvėjų, siuvinių ir nėrinių kūrėjų, juvelyrų įkvėpimo šaltinis.

Dvarų kultūrą, istoriją pristatančiame Burbiškio muziejuje paroda „Gėlės ir mada“ natūraliai įsilieja į ekspozicines erdves bei pasakoja, kaip rengėsi ir dvaruose gyvenę žmonės. Burbiškio dvaro savininkai Baženskiai taipogi buvo neabejingi madai.

Ryškiausi gėlių mados laikotarpiai buvo XVIII ir XIX amžiai – rokoko, neoklasicizmo, romantizmo stiliai, Viktorijos laikotarpis. Šiuo periodu ypač daug siuvinėta rankomis. Gėlių motyvai siuvinėti ant rankinių, šilkinių piniginių, avalynės, kojinių, skėčių, šalikėlių ir skarelių. Laikotarpiui ypač būdingi rožių motyvai. Kadangi senovėje daugelis moterų gamindavo dirbtines šilkines gėles, tad jų puokštėmis dažnai puošdavo šukuosenas, suknelės korsetus ir dekoltė. Daugelis senovinių šilko gėlių, ypač ant kepurių, ilgainiui susitraukia ir nublunka, todėl A. Vasiljevo fonde Visagine saugomu gausiu paveldu nuolat rūpinasi restauratoriai.

Visgi gėlės ne visada teikdavo džiaugsmą. Ryškiai žalia spalvai, vadinamai „Paryžiaus žaluma“, išgauti tekdavo dažyti audinį labai kenksmingu preparatu – arseniku. Audėjos, dažytojos, siuvėjos, margintojos dažnai sirgdavo ir net mirdavo nuo arseniko garų. Bet madingos moterys, dėvėjusios lapeliais puoštas žalias šilko skrybėlaites-gobtuvus ar net žalias sukneles su gėlių pynėmis, atrodė itin gražiai ir įspūdingai! Prireikė dviejų dešimtmečių, kol gydytojai suprato ligos ir mirties priežastį. Tuomet šie dažai tekstilės pramonėje buvo uždrausti ir arsenikas pradėtas naudoti pelėms nuodyti. Po 1857 metų Didžiojoje Britanijoje buvo išrasti nekenksmingi cheminiai anilino dažai, kurie ne tik paįvairino mados pasaulio spalvų paletę, bet ir praplėtė tonų gamą.

Po 1889 metų, po ilgo cheminėmis medžiagomis ir anilinu išgautų ryškių alyvinių, rožinių, ultramarino ir oranžinių atspalvių mados laikotarpio, į madą palaipsniui atėjo Art Nouveau arba Secesijos stilius. Gėlių raštų ir ornamentų tonai pasikeitė į pastelinius – žalsvus, melsvus ir pilkšvus atspalvius. Ypač vertintos japoniškos chrizantemos, Tolimųjų Rytų irisai, nasturtės ir aguonos. A. Vasiljevo fondo kolekcijoje saugoma daug šio laikotarpio suknelių ir daiktų.

XX a. pradžioje gėlių motyvai daugiausiai naudoti kuriant šukas, sagtis, diademas, seges. Tai atskleidžia ir keletas Burbiškio dvare eksponuojamų dailės kūrinių. 

Po Pirmojo pasaulinio karo gimsta naujas stilius – Art Deco, kuris tęsėsi nuo 1919 iki 1939 metų. Nuo 1920-ųjų į madą ateina geometrija, o kartu su ja – gėlių simetrija. Madingi tampa egiptietiški lotosai, apvalios daugiažiedės rožės, ramunės ir sukulentai. Gėlių motyvai galvos apdangaluose, skėčių piešiniuose ir bakelito bižuterijoje tapo paprastesni, stilizuoti, plokštesni.

Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, prasidėjus Didžiajai depresijai ir sustiprėjus Holivudo kino įtakai, į madą atėjo marginti dirbtinio šilko – viskozės – audiniai su gėlių motyvais. Madingos tapo hortenzijos, kalijos, kaktusai. Kepuraitės puoštos gėlių puokštėmis, rankinės-delninės dekoruotos gėlėmis.

Parodoje eksponuojamas laikotarpis baigiasi Antruoju pasauliniu karu – lieka neapžvelgtas itin žydintis pokario laikotarpis, vadinamas „New look“. „Bet visada atminkite, kad kiekvienas karas būtinai baigiasi taika!“ – tiki A. Vasiljevas.

Paroda „Gėlės ir mada“ Burbiškio dvare veiks iki spalio 1 dienos. Apžiūrėję parodą, lankytojai kviečiami mėgautis ir Burbiškio dvaro žydėjimu – daugiamečių ir vienmečių gėlių kolekcijomis parke, klombose, lysvėse. Lankytojai Burbiškio dvare laukiami kiekvieną dieną, išskyrus pirmadienį.

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija

Augustės Labenskytės nuotraukos

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Dvylika ruoniukų rastinukų iš muziejaus sugrįžta į Baltiją

We love Lithuania

Šiaurės pašvaistė virš Kryžių kalno (nuotraukų galerija)

8-ajame ankstyvojo kino festivalyje „Pirmoji banga“ sezone – stiprių moterų kūryba

We love Lithuania

Varnikų pažintinis takas. Arba: kodėl vasario 2-ąją reikia eiti į pelkes?

Bažnyčių naktys vėl skambės Raseinių krašto šventovėse

Joniškio turizmo naujienos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Radviliškio orų prognozę
x