Š. m. kovo 29-ąją, Lietuvos įstojimo į NATO aljansą dieną, 14.00 val. Trakų istorijos muziejus kviečia į didingoje Trakų Salos pilyje atidaromą parodą Senieji Trakai – Tikroji sostinė“ bei Kyjivo (Ukraina) vaikų studijos „Muzikinė akademija“ mokinių koncertą.
XVI a. Bychovco kronikoje rašoma: „Ir vieną kartą didysis kunigaikštis Gediminas išjojo iš savo sostinės Kernavės medžioti už penkių mylių, už Neries, ir rado girioje gražų kalną, apsuptą ąžuolynų ir lygumų. Ir jam labai patiko, ir jis apsigyveno tenai, ir įkūrė miestą ir davė jam Trakų vardą, – tenai, kur buvo Senieji Trakai, ir iš Kernavės perkėlė savo sostinę į Trakus“.
XIV a. pr. Senųjų Trakų pilį pastatė Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Senųjų Trakų pilis, stovėjusi pietinėje kaimo dalyje, kalvoje, iš visų pusių apsupta gilaus gynybinio griovio, yra viena iš seniausių išlikusių Lietuvos mūrinių pilių. Nuo 1316 m. iki 1323 m. net tapusi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostine, o vėliau – Kęstučio ir jo sūnaus Vytauto tėviške.
Iki šių dienų išlikusi pilies archeologinė medžiaga yra fragmentiška, o žinomi istoriniai šaltiniai yra negausūs. Atidaromoje parodoje „Senieji Trakai – Tikroji sostinė“ muziejus nori su lankytojais pasidalinti turimais Senųjų Trakų istorijos fragmentais. Parodoje pamatysite XIV a. sidabrinį moterišką žiedą, kuris romantiškai vadinamas „kunigaikštienės Birutės žiedu“, minėto laikotarpio pilėnų buities reikmenis, rastus archeologinių tyrimų metu. Pristatomi muziejuje saugomi bažnyčios bei vienuolyno žemių planai, bažnyčios vizitacijų aktai, išlikę Senųjų Trakų gyventojų sąrašai, laiškai, vienuolyno bei Senųjų Trakų apylinkių vaizdai, užfiksuoti senose fotografijose.
2022 m. NATO Parlamentinė Asamblėja, baigdama šią pavasario sesiją, plenariniame posėdyje priėmė deklaraciją „Kartu su Ukraina“.
Dokumente be išlygų smerkiamas neišprovokuotas Rusijos karas prieš Ukrainą ir išsakomas tvirtas palaikymas Ukrainos demokratijai, nepriklausomybei, suverenumui ir teritoriniam vientisumui. Pabrėžiama, kad atmetamos bet kokios Rusijos pastangos legitimuoti okupaciją ir teritorijos aneksiją, rengiant neteisėtus rinkimus ir referendumus. Konstatuojama, kad karas Ukrainoje, nepriimtina ir agresyvi retorika, ultimatumai NATO sąjungininkams ir partneriams, taip pat grasinimai biologiniais, cheminiais, radiologiniais ir branduoliniais ginklais patvirtina, kad Rusijos veiksmai yra rimčiausia grėsmė Europos saugumo architektūrai ir įstatymų viršenybe grįstai pasaulio tvarkai. Visa tai iš esmės keičia geopolitinę situaciją ir sukuria naują strateginę realybę, kurią NATO aljansas ir partneriai turi nedelsiant priimti.
Todėl, tokią išskirtinę Lietuvai dieną, prieš parodos atidarymą, lankytojus maloniai kviečiame į Kyjivo (Ukraina) vaikų studijos „Muzikinė akademija“, vadovaujamos N. Koptenkovos, mokinių koncertą. Jaunieji muzikantai gros smuikais, fleitomis bei ukrainiečių vaikų piešinių projekcijomis kalbės apie pergalę ir viltį.
Kviečiame būti drauge – kovo 29 d. (penktadienį), Trakų Salos pilyje (Karaimų g. 43C, Trakai), Didžiojoje menėje nuo 14.00 val.