Pagramančio piliakalnis – tai Pagramančio regioniniame parke (Tauragės r.) ant Akmenos ir Gramančios upių santakos esantis piliakalnis su senovės gyvenviete. 20 m aukščio piliakalnis datuojamas I tūkst. – II tūkst. pradžia. Radiniai rodo ant jo stovėjus lietuvių gynybinę pilį, o šalia buvus nemažą gyvenvietę.
Kaip ir pridera piliakalniui, Pagramančio piliakalnis taip pat turi savo legendų ir padavimų – sklando pasakojimai, jog ant jo buvo deginamos raganos, laumės, naktimis prie piliakalnio matydavę kniaukiantį juodą katiną, todėl žmonės vengdavo naktimis eiti prie piliakalnio.
Kitas, gražesnis, padavimas byloja, kad tose apylinkėse gyvenęs bajoras Pagramantis. Jis turėjęs gražuolę dukrą Gramančią, kuriai pirštis atvažiuodavo įvairių jaunikių. Bajoras nesutikdavęs atiduoti dukros, nes nenorėjęs su ja skirtis. Netoli Pagramančio gyveno du ištikimi draugai, turtingi, jauni bajorai Songaila ir Ringaila. Abu bajorai drauge išsiruošė pasipiršti gražuolei Gramančiai. Merginai patiko abu jaunikiai, tad ji nusprendusi, jog tekės už to, kuris geriau dirbs ir supils piliakalnį, saugantį josios tėvo Pagramančio dvarą.
Jaunikaičiai dirbo petys į petį ir supylė piliakalnį, lygų lyg siena. Gramančia išsigando, kad duoto pažado negalės ištesėti ir kreipėsi į burtininkę, kad ši patartų ką daryti. Burtininkė davė merginai stebuklingo gėrimo sakydama: „Išgėrusi šį gėrimą pavirsi upeliu.” Gramančia nuėjusi į laukus ir išgėrusi gėrimą. Išgėrusi ji išnyko, o iš žemės ėmė veržtis vandens versmė, kurios vandenys bėgo link Akmenos upelio. Žmonės atsiradusį upelį pavadino Gramančios vardu.