Vienas ryškiausių praėjusių metų įvykių Neries regioniniame parke – Bražuolės upės išlaisvinimas, demontuojant avarinės būklės užtvanką. Neries regioninio parko direkcija informavo, kad prieš pradedant darbus buvo atlikti išsamūs ekologinės būklės tyrimai.
Rezultatai rodė, kad žemupyje registruotas didžiausias saugomų žuvų rūšių gausumas, o aukščiau patvankos – saugomų žuvų visai neaptikta. Taigi, ekspertų išvada vienareikšmiška: patvanka turėjo didelį ekologinį poveikį Bražuolės upės buveinei.
Bražuolė – Neries kairysis intakas. Jos ilgis 23 km, baseino plotas 109 km². Vaga aukštupyje buvo reguliuota. Plotis 4-5 m, gylis 0,3-0,7 m. Bražuolėje gausu žuvų ir kitų gyvų organizmų.
Tikimasi, kad užtvankos pašalinimas palaipsniui pagerins upės ekologinę būklę ir lašišinės žuvys galės sugrįžti į jau erdvesnius gimtuosius namus, kur galės neršti.
„Statinys užtvenkė gamtiniu požiūriu svarbią upę, kurioje yra retų gyvūnų rūšių, lašišinių žuvų nerštavietės. Bražuolės upė taip pat priklauso „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklui. Išardyta užtvanka neturėjo jokio ekonominio vaidmens, ji buvo bešeimininkė, neprižiūrima, avarinės būklės“, – teigė Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė.
Per ateinančius metus Lietuvoje planuojama demontuoti ir kitas kritiškos būklės bešeimininkes užtvankas, kurios daro neigiamą įtaką vandens ekosistemų būklei. O ekspertai ir toliau atidžiai stebės Bražuolės upės ekologinius rodiklius.