Ką pamatyti Kaišiadoryse? Kaišiadorių apylinkės turtingos įvairiausiais akmenimis, galingais, saugomais ąžuolais ir pušimis, galvą apsuks gravitacinė kalva ir vaizdai atsiveriantys nuo Mergakalnio atodangos. Daugiau nuostabių vietų Kaišiadoryse:
Kardinolo V. Sladkevičiaus tėviškė Guronyse
Kardinolo Vincento Sladkevičiaus tėviškė Guronyse, Rožinio slėpinių parkas. Antrasis Lietuvos kardinolas itin brangino Rožinio maldą, todėl šio garbingo ganytojo atminimas buvo įamžintas Rožinio slėpinių keliu Guronių kaime. Parke pastatytos 5 koplytėlės su freskomis, vaizduojančiomis scenas iš Biblijos bei Lietuvos katalikų gyvenimo istorinius įvykius, Švč. Mergelės Marijos statula, koplyčia. Veikia rekolekcijų namai, rožinių ekspozicija.
Mergakalnio atodanga – vis dar svarstote, ką pamatyti Kaišiadoryse?
Šią vietą privalo pamatyti kiekvienas.
Mergakalnio atodanga – aukščiausia atodanga, esanti prie Kauno marių (42 m aukščio). Nuo jos atsiveria platus vaizdas. Matosi Paukščių sala, Kruonio HAE. Vienas iš padavimų mena, kad nuo šio skardžio buvo numetamos palaido elgesio moterys. Prieš metant jos buvo įkišamos į statines, prikaltas vinių, arba į maišus, kartu su pasiutusiomis katėmis. Kita legenda byloja apie gražuolę vietinio pono dukrą, įsimylėjusią arklininką. Turtuolis supyko, tad arklininkas buvo išsiųstas į rekrūtus, o dukra – užrakinta. Tačiau vieną naktį baltai apsirengusi mergina, pasikinkiusi arklius, nulėkė tiesiai nuo skardžio. Nuo to laiko, kai per pilnatį Nemune atsiranda Mėnulio takas, ją galima išvysti šukuojančią plaukus ir dainuojančią. Trečioji legenda pasakoja apie karieta nuo priešų bėgusią karalienę, vardu Katerina. Ji pasirinko nulėkti su karieta nuo skardžio, užuot pasidavusi persekiotojams.
Girelės pažintinis takas
Lengvam pasivaikščiojimui gamtoje siūlome keliauti Girelės pėsčiųjų taku (apie 1,7 km), kuris prasideda šalia Paukštininkų gatvės. Čia įrengtas informacinis stendas. Pirmiausiai akis paganysite į meniškus kaišiadoriečių sukurtus inkilus, iškabintus pakelės medžiuose – 2012 m., minint Paukščių dieną, gimė „Inkilų alėja“. Toliau prieisite riedlenčių ir dviračių aikštelę. Vėliau, nusukę miško takeliu, aplankysite didžiulį ąžuolą, toliau tęsite kelionę mišku iki medinio tiltelio ir Girelės miško poilsiavietės, kurioje įrengtos pavėsinės, laužavietė, sūpynės, suoliukai bei medinis lieptelis į Girelės I tvenkinį. Grįžti atgal galima tuo pačiu taku arba per miestą Gedimino gatve.
Netoli Maisiejūnų piliakalnio ir Kruonio HE yra gravitacinė kalva. Atvykite automobiliu, pastatykite jį įkalnėje, išjunkite pavarą, ir pamatysite kaip mašina rieda ne nuo kalvos žemyn, bet į viršų.
Darsūniškio mineralinis šaltinis
Būdami Darsūniškyje, pasukite prie šv. Jurgio vartų, už kurių rasite ypatingai retą bei unikalų šaltinį, turintį tokią anijonų ir katijonų sudėtį, kokia būdinga mineraliniam vandeniui. Lietuvos geologijos tarnyba šį šaltinį įtraukė į įdomiausių Lietuvos šaltinių ir versmių TOP 10-uką.
Vienintelis miestelis Lietuvoje su trejais šventais vartais, stovinčiais ant visų trijų įvažiavimų į miestelį – Šv. Agotos, Šv. Jurgio ir Šv. Kazimiero. Vartai pastatyti, siekiant miestelį apsaugoti nuo gaisrų.
Padalių keltas
Tai vienintelis Lietuvoje keltas be variklio, keliantis per Nerį iš Padalių į Čiobiškį. Sukurtas filmas apie keltą
Kruonio HAE.
Vienintelė Baltijos šalyse hidroakumuliacinė elektrinė. Kruonio HAE agregatai kelia vandenį iš Kauno marių į viršutinį baseiną, esantį 100 m aukščiau marių vandens lygio. Esant viršutiniam baseinui pilnam, HAE dirba kaip įprasta hidroelektrinė. Nuo elektrinės aukštutinio baseino atsiveria įspūdingi vaizdai į kelių savivaldybių apylinkes. Čia vyksta ekskursijos, bet būtinai reikia registruotis čia:
https://gamyba.le.lt/veikla/ekskursijos/39 (kol nesibaigs karantinas, ekskursijos nevyks).
Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse
Vienas didžiausių ir daugiausiai eksponatų turintis etnografijos muziejus Europoje po atviru dangumi. Muziejuje eksponuojami gyvenamieji namai, ūkiniai trobesiai, technikos paminklai, atgabenti iš visos Lietuvos regionų – Žemaitijos, Dzūkijos, Aukštaitijos ir Suvalkijos. 140 pastatų ir 90 tūkst. kitų eksponatų išdėstyta 195 ha plote. Kai kurių pastatų amžius viršija 200 metų. Čia vyksta tradiciniai renginiai: Užgavėnės, Žolinė, Pirties diena, Joninės, Oninės ir kt.
Kaišiadorių geležinkelio stotis
Iš čia prieš 100 metų išvyko pirmasis Nepriklausomos Lietuvos traukinys į Radviliškį 1919 m. liepos 6 d.
Kalvių Šv. Antano Paduviečio bažnyčia.
Ši bažnyčia viena iš dviejų rotondos tipo bažnyčių Lietuvoje. Nuo bažnyčios šventoriaus atsiveria vaizdas į didžiausią Kaišiadorių rajono ežerą, čia galima pailsėti paplūdimyje. Kita „apvalioji“ bažnyčia yra Sudervėje.
Žiežmarių sinagoga
Viena iš 14-likos išlikusių medinių sinagogų visoje Lietuvoje. Neseniai rekonstruotas, atnaujintas sinagogos išorinis vaizdas. Tvarkomas vidus. Sinagoga bus pritaikyta kultūrinėms ir turizmo reikmėms.
Brazauskų namas – muziejus
Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas gražiausius savo vaikystės ir paauglystės metus praleido Kaišiadoryse. J. Biliūno gatvėje ir šiandien stovi jo tėvų namai, pastatyti 1960 metais. Tai pirmasis Prezidento projektuotas ir statytas objektas. Namuose likę šeimos daiktai – baldai, nuotraukos, rankraščiai, knygos, name ir erdviame kieme vyksta kultūriniai renginiai, muziejaus naktys. www.kaisiadoriumuziejus.lt
Daugiau informacijos, ką pamatyti Kaišiadoryse: https://turizmas.kaisiadorys.lt/