Nors Lietuvoje vis dar galioja griežtas karantinas, turizmo bendruomenė atsargiai planuoja 2021 metus. Pažiūrėkite, kokios naujienos Lietuvoje vietinių keliautojų laukia šiemet. Tarp jų – nauji pėsčiųjų, dviračių takai, neįprasti kelionių maršrutai ir net nauji turizmo produktai.
Nors lankytinų objektų ir turizmo naujienų sąrašas dar plėsis, kviečiame susipažinti su 10 vietinio turizmo naujienų, kurios stebins keliautojus 2021-aisiais:
1. Pramoninio turizmo patirtys Panevėžyje
Sakote, Lietuvoje jau tikrai matėte viską? Panevėžio miestas šiais metais pasiruošęs dar aktyviau pristatyti jau dabar dėmesio ir pagyrų sulaukusį savo naujajį produktą – pramoninį turizmą. Netikėtų patirčių ištroškę keliautojai miesto istoriją ir paveldą galės pažinti lankantis linų, muilo, stiklo, konservų ar cukraus fabrikuose, mėsos kombinate ar vėjo malūne, kuriame kadaise buvo malami grūdai.
2. Senųjų kaimų takas
Mėgstantiems ilgus romantiškus pasivaikščiojimus gamtoje – dar vienas pažintinis, tačiau kiek neįprastas takas Vilniaus pakraštyje. Ar esate ką nors girdėję apie Naujųjų Verkių popieriaus fabriką, Turniškių hidroelektrinę? Tai tik kelios įdomios pažintinio tako vietos – jų ten ir žymiai daugiau! Pasivaikščiojimas taku padės susipažinti ne tik su senaisiais kaimais, kurie, plečiantis Vilniui, tapo gyvenamaisiais rajonais, bet ir pasigrožėti Verkių regioninio parko gamtos galybe.
3. Čiurlionio kelias
Ieškantys įdomesnių maršrutų, šiais metais galės aktyviau keliauti ir menininko Mikalojus Konstantino Čiurlionio pėdomis. „Čiurlionio kelias“ – tokiu pavadinimu dar 2019 metais pradėtas rengti kelio projektas jau virto į unikalų maršrutą, kuris apjungia M. K. Čiurlionio atminties vietas skirtinguose Lietuvos regionuose: Druskininkuose, Varėnoje, Vilniuje, Kaune, Rietave, Plungėje ir Palangoje. 2021-aisiais planuojama startuoti su antruoju Čiurlionio kelio etapu, siekiant, kad nuo 2022-ųjų jis taptų Rytų ir Vidurio Europos kultūros keliu, apjungiančiu Lietuvą, Lenkiją, Vokietiją, Rusiją.
4. Trakų sekretai
Trakų turizmo informacijos centras ruošiasi pavasarį turistams pasiūlyti naują, žaidimo formos maršrutą. Tiesa, ne tik per sausuma, bet ir per… vandenį! Pažintinio žaidimo „Surink Trakų sekretus“ metu, aktyvūs keliautojai bus kviečiami ieškoti paslėptų lobių Galvės ežere, Trakų pilyje ir pažymėti radinį specialiu spaudu. Naujienas apie žaidimą sekite čia.
5. Vilkaviškis kvies turistus išsikepti naminės duonos
Vilkaviškio bendruomenė dar 2020-iais ėmėsi įgyvendinti didžiulo masto projektą „Pagaminta Vilkaviškyje“ ir jau šiais metais kvies keliautojus iš visos Lietuvos pažinti miestą per vietinę produkciją: apsilankyti duonos kepimo edukacijoje ir parsivežti dar šiltą kepalėlį namo; sudalyvauti sviesto mušimo pamokoje; išgerti vaistažolių arbatos; Jono Basanavičiaus gimtinėje sužinoti kaip gaminama gilių kava ir, žinoma, paragauti tik ką iš ledų fabriko, į šalia įsikūrusią krautuvėlę, atgabentų šviežių, švelnaus skono ledų.
6. Lenkimų bebrynas
Skuodas šiemet kvies apsilankyti „Lenkimų bebryne“, kuris driekiasi apie 3 kilometrus per Margininkų botaninį–zoologinį draustinį. Šis maršrutas nustebins įspūdingų pušų ir augmenijos grožiu, o nutiestas žvyro/akmenų kelias link pagrindinės bebrų būstinės nesukels nepatogumų norintiems keliauti tiek pėsčiomis, tiek dviračiu.
7. Šiaulių Katedros bokštas
Bene vienas laukiamiausių Šiaulių miesto gventojų įvykių – Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus Katedros bokšto atidarymas. Šis renesansinio manierizmo bokštas – tikra Šiaulių miesto pažiba, siekiantis net 70 metrų. Vaizdžią panoramą lankytojams tikimąsi pilnai atverti 2021-ųjų vasaros viduryje arba pabaigoje.
8. Palangoje – nauji turistiniai leidiniai ir idėjos, ką veikti net ir lyjant
Palanga šiemet džiaugiasi gražiu jubiliejumi – kovo 30 dieną sukanka 100 metų, kai šis pajūrio miestas-kurortas, buvo grąžintas Lietuvai. Ta proga, Palangos turizmo informacijos centras pristato keliautojams naujus turistinius leidinius, tokius kaip „Dviračiu po Palangą ir jos apylinkes“; „Palanga lietui lyjant“, pasivaikščiojimo mėgėjams – maršrutą „Kelionė po grafų Tiškevičių Palangą“. Daugiau turistinių leidinių ieškokite čia.
9. Palangos kurhauzas
Palangoje pilnai atgijo Palangos kurorto simbolis – Palangos kurhauzas, kuris buvo vienas pirmųjų kurorto pramogų ir poilsio pastatų. Pirmame aukšte jau įrengta teatrui pritaikyta amfiteatrinė salė, taip pat puošni reprezentacinė renginiams skirta erdvė. Pastarojoje atkurtas grafų Tiškevičių gyvenamojo laikotarpio interjeras, jau tyliai laukiantis smalsių lankytojų žvilgsnių.
10. Utenos miestą pažinti – Laimės keliu
Į 2021-uosius metus Utenos miestas žengia keliautojams pristatydamas naują turistinį maršrutą „Laimės kelias nuo pasagos prie pasagos“. Keliaudami Laimės keliu lankytojai susipažins ne tik su kultūros paveldo, istoriniais pastatais, bet ir moderniomis erdvėmis. Kiekvienos stotelės objektą bus galima prakalbinti naudojantis moderniomis technologijomis – stotelėse sumontuoti kalvystės darbai su QR kodu.
11. Jonavoje – išskirtinės konstrukcijos naujasis pėščiųjų tiltas
2021 pavasarį lankytojams kelią atvers ir naujasis Jonavos pėsčiųjų tiltas, sujungęs Žeimių gatvę ir gyvenamąjį Kosmonautų rajoną. Tiltu, kurio ilgis siekia 61 metrą, galės judėti pėstieji ir dviratininkai, saugiai keliaus ir neįgalieji.
12. Pažintis su senovės baltų kultūra
Šiais metais Jonavos turizmo informacijos centras turi naujienų ir besidomintiems senovės baltų kultūros paveldu: keliautojams siūlys visiškai naują maršrutą po Upninkų kraštą. Neries ir Šventosios upių pakrantėse keliautojai turės galimybę prisiliesti prie baltų paveldo, praeiti protėvių takais, aplankyti ne vieną pilkapyną, piliakalnį ir Lietavos upelį – grožėtis upės tėkme, pabraidyti šaltame upelio vandenyje, atsigerti šaltinio vandens. Maršruto teirautis čia.
13. Atnaujintas Angelų muziejus
Anykščiuose įsikūręs Angelų muziejus šiemet miesto svečių lauks atsinaujinęs: atvykę keliautojai ras ne tik stebuklingą angelą, pildantį norus, bet ir naujus eksponatus, interaktyvią ekspoziciją su atgyjančiais meno kūriniais.
14. Patefonų muziejus
Muzikos mylėtojams – popietė Patefonų muziejuje Biržų rajone, A. Podėnienės kaimo turizmo sodyboje. Keliautojai bus kviečiami sudalyvauti edukacinėje programoje „Patefonų istorijos ir muzika prie arbatos“, kurios metu išvys įspūdingą įvairių laikmečių surinktą patefonų kolekciją bei turės galimybę nerti į vinilinių plokštelių klausymosi ritualą.
15. Ukmergė kvies žaismingai pažinti miesto dvarus
Norinčius ne tik aplankyti turistinius objektus, bet ir smagiai praleisti laiką, Ukmergės turizmo ir informacijos centras kvies žaisti žaidimą „Surink Ukmergės dvarų žiedą“ ir aplankyti net 7 mieste bei rajone esančius dvarus. Kad apsilankymas juose būtų dar įdomesnis, žaidimo organizatoriai skatins rinkti specialius lipdukus ir atvykus į turizmo informacijos centrą atsiimti prizus. Ši atrakcija – puiki kelionės idėja šeimoms su mažais vaikais.
16. Paminklas Dainavos apygardos partizanams
Alytuje, senamiesčio skvere, jau pastatytas ilgai lauktas paminklas Dainavos apygardos partizanams Jo pristatymo iškilmės planuojamos 2021 m. gegužės mėnesį, minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną. Paminklas siekia 4,5 metrus – tai tarsi iš žemės besiskleidžiantis atminimo pumpuras, kurio kompoziciją užbaigia stilizuotas Jogailaičių kryžius.
17. Nauja trasa: „Pasivaikščiojimas jūros dugnu“
Jurbarke lankytojų lauks nauja, gamtos apsuptyje įrengta trasa, kuri kvies net į 17 km kelionę po Karšuvos girią. Maršrutas prasideda visai šalia istorinio Lietuvos miestelio Viešvilės ir neriama tolyn link Viešvilės rezervato riba. Čia galima pamatyti kaip atrodo žmogaus rankos nepaliesta gamta, išvysti briedžius, tauriuosius elnius, šernus. Paėjus toliau, galima įkopti į aukščiausias Lietuvoje žemynines kopas. Tai – Kaskalnio draustinis. Tiesa, kadaise čia buvo jūros dugnas, slinkdami ledynai suformavo šį ypatingą trasos kraštovaizdį. Maršruto teirautis čia.
18. Atnaujintas tarpukario kino teatras „Romuva“
Šių metų vasaros pradžioje, po rekonstrukcijos, Kaune planuojama atidaryti vieną svarbiausių modernizmo architektūros objektų – istorinį kino teatrą „Romuva“. Pasak Kauno miesto turizmo ekspertų, į kino teatrą sugrįš ir kino seansai. Atidarymo proga planuojama minėti pirmojo Lietuvoje sukurto filmo 90-metį.
19. 2021 m. Lietuvos kultūros sostinė – Neringa
Lietuvos kultūros sostinė grįžta prie vandens ir šiais metais šį titulą iš Trakų perima Neringa. Ambicingą projektą „Kultūros sala“ pristatantis kurortas 2021-aisias, įveikus pandemijos bangas, kvies keliautojus atrasti ramybę ir įkvėpimą bei pasinerti į naujas kultūrines patirtis. Gegužę startuos ir muzikos, vizualinių instaliacijų bei šviesų dailės projektas „Grynumas“, kurį kurs kompozitorius ir muzikantas Andrius Mamontovas bei vizualinių instaliacijų kūrėja Jolita Vaitkutė. Jau žinoma ir tai, kad vasarą suburta tarptautinė menininkų komanda Neringoje statys G. F. Händelio barokinę operą „Acis ir Galatėja“.
20. Nidoje – nauja rekreacinė infrastuktūra
Šiemet Nida keliautojus pasitiks dar labiau atsinaujinusi: į ilgus, romantiškus pasivaikščiojimus gamtoje kvies Urbo kalnas, metus pradedantis atnaujintas takais, atsiveriančiomis regyklomis, atokvėpio suoleliais. Kelionės dviračiu bei pasivaikščiojimai Nidoje taip pat taps kur kas malonesni – ties Nidos apsauginiu kopagūbriu sutvarkytas 1,7 km ilgio takas, pritaikytas ir žmonėms su negalia. Naujienas sekite čia.
21. Druskininkuose – atnaujinti dviračių takai ir kelionių maršrutai
Druskininkai pasižymi ypač palankiomis rekreacinėmis sąlygomis, todėl tiems, kurie mėgsta vaikščioti pėsčiomis ar besirenkantiems ekologišką transportą, atnaujinti takai ir sukurti dviračių bei pėsčiųjų maršrutai. Atnaujintas legendinis dviračių takas „Žvaigždžių orbita“ – naujai išasfaltuotomis takų atkarpomis galėsite važiuoti ir sutemus, nes šalia tako įrengti šviestuvai. Miško takais pasieksite „Grūto parką“ ir muziejų „Girios aidas“.
Maršrutus pagal patrauklausią atstumą, sudėtingumą ir tematiką galite atrasti čia.
22. Naujos pėščiųjų-dviračių trasos – ir Aukštaitijos nacionaliniame parke
Ignalinos regione esančiame Aukštaitijos nacionaliniame parke šiemet taip pat bus apstu naujovių, ypač, planuojantiems daug laiko praleisti gamtoje. Turizmo sezonas parke prasidės su kompleksiškai atnaujinta informacine sistema (trasų ženklinimas, žemėlapiai, stendai) ir nauja pėsčiųjų-dviračių trasa palei ežero pakrantę, kuri sujungs Palūšės ir Meironų kaimus. Pačią naujausią informacija rasite Ignalinos turizmo informacijos centro puslapyje.
23. Druskininkuose duris atvers unikali co-working ir co-living erdvė „Tech Spa“
Druskininkai jau seniai yra įgavę kurorto ir tobulos vietos poilsiui statusą, tačiau dabar į šį miestą bus galima laikinai perkelti ir savo darbo vietą. Jau šių metų pirmojo ketvirčio pabaigoje čia duris atvers unikali bendradarbystės erdvė „Tech Spa“.
„Tech Spa“ konceptas leis mėgautis tobulu balansu tarp darbo ir poilsio – dirbti bendradarbystės erdvėje ir gyventi patogiuose apartamentuose miesto centre. Tai bus dar neatrasta ir unikali vieta ir „darbostogos“ išvykoms Lietuvoje.
24. Paukščių stebėjimo namelis Plungėje
Pastaraisiais metais paukščių stebėjimas susilaukė didelio Lietuvos ir užsienio keliautojų dėmesio, todėl nenuostabu, kad 2020 metais vienas po kito ėmė kurtis vis daugiau paukščių stebėjimo namelių miškuose. Vienas tokių įkurtas Plungėje, Žemaitijos nacionaliniame parke, tačiau tik šiemet pradėsiantis priimti lankytojus.
25. Naujas turistinis maršrutas Panevėžio mieste „Įkvėpti Miltinio“
Panevėžio restoranas ir renginių bei konferencijų organizatorius „Vasaris“ 2021 metais kviečia keliauti Lietuvos teatro aktoriaus, režisieriaus Juozo Miltinio pėdomis. Naujasis maršrutas apims specialią ekskursiją Panevėžio G. Petkevičaitės Bitės bibliotekoje, svečiavimąsi režisieriaus namuose ir intelektualiais pietumis. Jų metu keliautojai turės galimybę skanauti patiekalus, aprašytus J. Miltinio receptuose, kuriais jis vaišino savo garbingus svečius.
26. Vilniaus muziejus
Šiemet Vilniuje, Vokiečių gatvėje, duris atvers Vilniaus miesto muziejus. Tiesa, kol kas šios minimos muziejaus patalpos bus laikinos. Muziejuje keliautojai galės išvysti specialiai parengtų Vilniaus miesto istorijai ir kultūrai skirtų ekspozicijų, šiuolaikiškai bus pristatoma Vilniaus istorija, kultūra, urbanistika, architektūra bei kiti itin svarbūs Vilniaus gyvavimo aspektai.
Informacija paruošta pagal nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ ir turizmo informacijos centrų medžiagą.
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.