Naujienos Pamatyk! Šalčininkai

Šalčininkų rajono turizmo naujienos 2023

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Šalčininkų rajonas  – tai Rytų Lietuvoje tarp ūksmingų girių įsikūręs, turtingą istorinę ir kultūrinę praeitį turintis kraštas. Vos keliasdešimt kilometrų nuo Vilniaus nutolęs regionas kviečia apsilankyti ir pamatyti savo išlikusius ir  restauruotus dvarus, išpuoselėtus parkus ir išskirtinius gamtos objektus.

Jašiūnų dvaras savo klestėjimo laikais buvęs apylinkės kultūros lopšiu, šiandien vėl po truputį susigrąžina šį statusą. Išlikusiuose autentiškuose klasicistiniuose XIX a. pradžios rūmuose, galima susipažinti su tų laikų būdingais interjero elementais, veikia muziejaus ekspozicija ir renginių salė. Rekonstruotoje buvusioje dvaro oficinoje įrengta šiuolaikiška interaktyvi ekspozicija, pristatanti Šalčininkų rajono lankytinus objektus, rengiamos edukacijos, o restauruotas svirnas virtęs kūrybinių dirbtuvėlių ir improvizuota kino salės erdve. Rūmus supa išpuoselėtas parkas, kuriame gali laisvai lankytis tiek miestelio gyventojai, tiek dvaro svečiai.

Vilkiškių dvaras – tai Merkio pakrantėje įsikūręs XIX a. dvaras, kviečiantis pasigėrėti restauruotu medinės architektūros, gausiai raižiniais puoštu rūmu, pasivaikščioti jį juosiančiu parku. Greta dvaro, ant upės kranto, įrengta iškylautojų erdvė, kurioje yra pavėsinės, stalai, laužavietės, taip pat, baidarininkų patogumui, – lieptelis.

Paulavos (Pavlovo) respublika (Merkinės dvarvietė) – yra vienas unikaliausių reiškinių Lietuvos istorijoje. XVIII a. progresyvus dvarininkas K. Bžostovskis čia įgyvendino radikalią valstiečių reformą ir įkūrė autonomišką respubliką, turėjusią savo konstituciją, herbą, pinigus, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, miliciją, gydytoją, mokyklą ir valdymo organus – prezidentą ir valstiečių seimą. Šiandien apie ją mums primena tik išlikę dvaro rūmų, arklidžių ir kitų pastatų fragmentai ir puiki aura vietos, kur šviesus žmogus, šimtmečiu aplenkęs savo laikmetį, pamėgino sugrąžinti žmonėms prigimtines laisves ir žmogiškąjį orumą.
Paulavos (Pavlovo) respublikoje įrengti 3D stendai, žvelgiant pro kuriuos galima pamatyti, kaip dvaro pastatai atrodė XIX a. – XX a. pradžioje.

Vagnerių rūmai – tai restauruoti įspūdingi XIX a. neoklasicistiniai dvaro rūmai Šalčininkų centre, priklausę didikams Vagneriams. Rūmus projektavo vokiečių architektas Hetšoldas, jų interjeras buvo labai prabangus. Iki mūsų dienų išliko atskiri autentiški rūmų interjerų fragmentai – „auksinė salė“, koklių krosnys,  nes, kaip ir dauguma Lietuvos dvarų, Šalčininkų dvaras buvo nuniokotas, išgrobstytas ir apleistas karo bei sovietinės okupacijos metu. Tačiau, išgyvenę visas negandas, šiandien restauruoti Vagnerių rūmai Šalčininkuose yra tapę kūrybos ir kultūros lopšiu – čia veikia Šalčininkų Stanislavo Moniuškos menų mokykla, kurioje  vyksta klasikinės muzikos koncertai, Lietuvos ir užsienio atlikėjų pasirodymai, rengiamos meno parodos, literatūros skaitymai. Rūmų parkas darbo dienomis atviras lankytojams.

Norviliškių pilis – tai renesansinė XVI a. pilis, stūksanti tolimiausiame Lietuvos pietryčių taške – „Dieveniškių kilpos“ kyšulyje. Kadaise statyta, kaip gynybinis kompleksas, Norviliškių pilis ir šiandien simboliškai išlaiko savo prasmę, nes iš trijų pusių ją supa vos per keliasdešimt – kelis šimtus metrų nutolusi Lietuvos – Baltarusijos arba kitaip išorinė Europos Sąjungos siena. Apžiūrėti pilį iš išorės ir pasivaikščioti apylinkėse galima laisvai, tačiau norint pateikti į pilies vidų, reikėtų iš anksto susitarti su Dieveniškių seniūnija.

Šalčininkų kraštas taip pat garsėja giliomis religinėmis tradicijomis, todėl rajone daug šimtamečių bažnyčių, kurios yra ne tik religinis tačiau ir istorinis – architektūrinis paveldas. Viena įspūdingiausių  – akmeninė Eišiškių Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia su 40 m aukščio varpine, pastatyta 1847-1852 m. pagal žinomo istoriko ir inžinieriaus Teodoro Narbuto projektą. Joje galima pamatyti daug XVIII-XIX a. dailės paminklų. Dėmesio verta ir viena seniausių Šalčininkų rajono bažnyčių – Tabariškių Šv. Arkangelo Mykolo. Medinė bažnyčia pastatyta 1770 m., joje išlikę tų laikų šoninių navų altoriai, puošti medžio drožiniais ir manieringomis figūromis, vertingos molbertinės tapybos darbų, čia galima aptikti savitų barokinių formų relikvijorių, liturginių indų, nešiojamųjų altorėlių. Ir tai tik pora pavyzdžių, nes norint aplankyti visas, tektų vykti į būtent tam skirtą visos dienos, o gal net savaitgalio, turą!

Dieveniškių istorinis regioninis parkas. Ar pamenate tą keistai išsikišusią Lietuvos žemėlapio „uodegėlę“, lyg pusiasalis įsiterpusią į Baltarusijos teritoriją? Tai va, būtent toje „uodegėlėje“ arba, kitaip, „Dieveniškių kilpoje“ yra įsikūręs Dieveniškių istorinis regioninis parkas, turtingas gamtos, istorijos ir kultūros paveldo lankytinais objektais. Čia atvykę pirmiausia rasite puikų ir labai paslaugų lankytojų centrą, kur, prieš pradėdami kelionę po parką, galėsite gauti nuorodas, patarimus ir atsakymus į visus jums rūpimus klausimus. Dieveniškių istoriniame regioniniame parke galėsite aplankyti savo struktūrą išlaikiusius XVI – XVII a. etnografinius gatvinius rėžinius kaimus, lietuvių genčių pilkapynus (Poškonių ir Stakų), tūkstantmečius ąžuolus (Grybiškių ir Stakų), Rimašių akmenyną, taip pat didžiulius, vardus turinčius akmenis, kurie yra neatsiejama Šalčininkų krašto mitologijos dalis, užkopti į Bėčionių piliakalnį, nuvykti prie Norviliškių pilies. Susipažinti su istorinio regioninio parko gamta ir aplankyti kuo daugiau įžymybių bus lengviau, keliaujant parko direkcijos sudarytais pėsčiųjų, dviračių ar automobilių maršrutais ir Gaujos pažintiniu mokomuoju taku.

Praktinis patarimas keliautojams: vykstant į „Dieveniškių kilpą“, su savimi būtinai turėkite asmens dokumentą, nes ten pasienio zona, ir, norint į „kilpą“ patekti, reikia kirsti pasienio kontrolės punktą.

Kelionė po Šalčininkų rajoną, puiki galimybė vienos išvykos metu suderinti pabuvimą gamtoje, istorinių objektų lankymą ir aktyvų poilsį. Tai, kad šiame Lietuvos regione driekiasi viena didžiausių Lietuvoje Rūdninkų giria, Dieveniškių istoriniame regioniniame parke vingiuoja net keli pažintiniai maršrutai, gausu atvirame ore esančių lankytinų vietų – Paulavos respublika, etnografiniai kaimai, Kurmelionių piliakalnis (I tūkstm. – II tūkstm. pr.), Rėžių akmuo (Didysis akmuo, Lietuvos tūkstantmečio akmuo – 3,30 m aukščio – 5,70 m ilgio – 4,67 m pločio), gamtos paminklai ir kiti – leidžia čia lankantis pasimėgauti buvimu gryname ore ir pasivaikščioti toli nuo miesto triukšmo.

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Pažvelk į Klaipėdos rajoną nuo piliakalnių viršūnių

Ukmergė ir vėl nerimo – kultūros centre triukšmavo „Nenuoramos“

Pavyzdys didmiesčiams: Tauragėje pradėjo veikti uždaros, nemokamos dviračių saugyklos

Ant Ladakalnio skambėjo dainos, sutartinės, legendos…

Merkinės piliakalnis – vienas žinomiausių ir lankomiausių Lietuvos piliakalnių

We love Lithuania

Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti – nemokami renginiai Panevėžyje

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Šalčininkų orų prognozę
x