2022 m. gruodžio 15 d. Lietuvos valstybės istorijos archyve atidaroma paroda „XIX a. pab.–XX a. pr. Vilniaus pastatų planai“, skirta sostinės 700 metų jubiliejui paminėti.
Parodoje eksponuojami teatrų, kino teatrų, koncertų salių, viešbučių ir kitų visuomeninių pastatų statybos projektai. Juos įgyvendinus, Vilniuje iškilo pastatai, šiandien žinomi kaip Filharmonija, Mažasis, Senasis teatrai ir kt.
Šie pastatai išsiskiria reprezentatyvia ir puošnia išvaizda. Gerokai kuklesni – XIX a. pab. Vilniaus viešiesiems sodams, skverams ir parkams būdingų medinių paviljonų planai. Šie laikini paviljonai dažniausiai buvo skirti keliems pramogų sezonams, juose įsikurdavo cirkai, vasaros teatrai, kino salės, parodos, žvėrynai ir mugės.
Jubiliejinei parodai atrinkta per 30 Vilniaus pastatų planų ir brėžinių, saugomų Lietuvos valstybės istorijos archyve (LVIA). Reikšmingiausi pastatai – Rotušėje veikusio Vilniaus miesto teatro (1889 m.); viešbučiui „Bristol“, parduotuvėms, butams ir teatro (dabartinis Mažasis teatras) patalpoms skirto namų komplekso Šv. Jurgio prospekte (1899 m.); planuojamo statyti naujo miesto teatro (1910 m.); koncertų salės Aušros Vartų gatvėje (1910 m.; dab. Filharmonija); kino teatro „Olimpas“ Šv. Jurgio prospekte (1910 m.); Vilniaus mokslo bičiulių draugijos pastato (1910 m.); Didžiojo Pohuliankos teatro (1925 m.; dab. Senasis teatras). Dauguma šių pastatų išliko iki šių dienų.
Įdomūs ir medinių paviljonų planai: cirko su arklidėmis Botanikos sode (1886 m.); žvėryno ir žemės ūkio bei amatų parodų paviljonų Katedros aikštėje (1886–1887 m.); vasaros cirko ir teatro M. Daukšos gatvėje (1888 m.); kėglinių paviljonų ir vasaros teatro Šveicarijos sode (1898 m.); vasaros teatro Bernardinų sode (1907 m.); paviljonų kinematografui, įrengtų Lukiškių aikštėje ir Šv. Jurgio prospekte (1907 m.); gimnastikos klubo „Sokol“ irklinių valčių prieplaukos (1913 m.) planas.
Šalia planų ir brėžinių parodoje eksponuojamos LVIA ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugomos žymių fotografų Juozapo Čechavičiaus, Jano Bulhako, Leono Vysockio, brolių Mirono ir Leono Butkovskių ir kt. fotografijos; žymių atvirukų leidėjų Abraomo Fialko, Davydo Vizūno ir kt. atvirukai.
Parodą paįvairina netradiciniai eksponatai ir papildomi dokumentai: koncertų salės Aušros Vartų gatvėje kėdžių apmušalų pavyzdžiai, vasaros teatro Bernardinų sode spektaklių programos ir bilietai, Didžiojo Pohuliankos teatro remonto darbų žurnalas, scenos ir dekoracijų nuotraukos, spektaklių programos, gimnastikos klubo „Sokol“ narių aprangos eskizai, jų sąskrydžio Lukiškių aikštėje programos ir kt.
LVIA parengta paroda sudomins ne tik profesionalius Vilniaus architektūros tyrinėtojus, bet ir plačiąją visuomenę – sostinės gyventojus ir miesto svečius.
Parodos atidarymas 2022 m. gruodžio 15 d. 16 val.
Paroda veiks 2022 12 15 – 2023 05 12 LVIA Ekspozicijų ir edukacijos salėje Mindaugo g. 8, Vilnius. Įėjimas nemokamas.
Dėl apžiūrėjimo teirautis tel. +370 5 2137484
Kviečiame apsilankyti!