Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?
Įdomu sužinoti Keliauju po Lietuvą

Išnaudokite artėjantį šiltą ilgąjį savaitgalį. Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Lietuvą pasiekusi žinia apie artėjantį šiltą savaitgalį daugeliui sukėlė šypseną – pagaliau proga ištrūkti iš namų ir pasitikti bundančią gamtą. O tiems, kurie sumaniai pasiėmė laisvą dieną kovo 10-ąją, atsiveria net keturių dienų atostogų perspektyva, nes kovo 11-oji – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena – yra oficiali nedarbo diena. Tokia ilga pertrauka – puiki galimybė atrasti nuostabias Lietuvos gamtos vietas ir pasimėgauti pirmaisiais pavasario ženklais. Kur gi verta keliauti šį ypatingą ilgąjį savaitgalį?

Nacionaliniai ir regioniniai parkai – bundančios gamtos oazės

Lietuvos nacionaliniai ir regioniniai parkai – tobulas pasirinkimas norintiems pasinerti į gamtos prieglobstį. Ankstyvą pavasarį, kai lankytojai dar neplūsta būriais, galima mėgautis ypatingais gamtos vaizdais ir ramybe.

Aukštaitijos nacionalinis parkas kviečia pasivaikščioti aplink krištolinio vandens ežerus, kurių čia priskaičiuojama net 126. Šiuo metų laiku parkas ypač žavus – vandens telkiniai jau išsilaisvinę iš ledo, o miškuose galima pastebėti pirmųjų žydinčių pavasarinių žibučių. Apsilankykite Ginučių vandens malūne, užkopkite į Ladakalnį, nuo kurio atsiveria panorama į šešis ežerus, arba pasivaikščiokite po vieną seniausių Lietuvoje Palūšės kaimą su autentiška medine architektūra.

Žemaitijos nacionalinis parkas su Platelių ežeru – didžiausiu Žemaitijoje – siūlo unikalią galimybę pamatyti bundančią žemaitišką gamtą. Šilumos pritraukti vandens paukščiai jau grįžta į ežerą, o nuo Šeirės pažintinio tako apžvalgos bokšto atsiveria įspūdingas vaizdas į ežero platybes ir salas. Būtinai aplankykite ir Plokštinės požeminę raketų bazę – šaltojo karo reliktą, dabar paverstą muziejumi, kuriame aptiksite ne tik istorijos, bet ir unikalią požeminę ekosistemą.

Dzūkijos nacionalinis parkas kviečia pažinti vieną miškingiausių Lietuvos regionų. Čia, tarp pušynų, teka krištolinio vandens Ūla, vadinama šalčiausia Lietuvos upe. Ankstyvą pavasarį jos pakrantėse pradeda žydėti retos rūšys, o vandens skaidrumas leidžia pamatyti smėlėtą dugną. Aplankykite ir Čepkelių raistą – didžiausią Lietuvos pelkę, pavasarį tampančią ypač vandeningą ir paslaptingą.

Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?
Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?

Gamtos rezervatai ir draustiniai – paslėpti lobiai

Lietuvos gamtos rezervatai ir draustiniai – mažiau žinomos, bet dažnai stulbinančiai gražios vietos, kur galima atrasti retų augalų ir gyvūnų bei pasigrožėti ypatingais kraštovaizdžiais.

Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas Tauragės rajone – tai teritorija, kur žmogaus pėdsakų beveik nesimato. Nors į patį rezervatą galima patekti tik su gidu, aplink jį įrengti pažintiniai takai, kuriais vaikštant galima pamatyti nepaliestos gamtos fragmentus. Ankstyvą pavasarį čia galima stebėti grįžtančius paukščius ir pirmąsias sprogstančių medžių bei krūmų puokštes.

Kamanų rezervatas Akmenės rajone – unikalus savo pelkine ekosistema. Nors į patį rezervatą įžengti taip pat galima tik su gidu, įrengta 3,6 km ilgio pažintinė trasa su apžvalgos bokštu leidžia pamatyti įspūdingą pelkės panoramą. Pavasarį čia galima stebėti pelkinius paukščius ir kitus gyvūnus, kurie tampa aktyvesni kylant temperatūrai.

Žuvinto biosferos rezervatas – pirmasis ir seniausias Lietuvos rezervatas, ypač vertingas dėl čia gyvenančių paukščių. Ankstyvą pavasarį jau galima stebėti grįžtančias vandens paukščių rūšis. Rezervato lankytojų centre galima gauti informacijos apie paukščių stebėjimo vietas ir sužinoti apie čia saugomas gamtos vertybes.

Įspūdingi geologiniai objektai – žemės istorijos liudytojai

Lietuvos kraštovaizdis slepia nemažai geologinių stebuklų, kurie ypač įspūdingai atrodo ankstyvą pavasarį, kai netrukdo lapija ir turistų minios.

Anykščių regioninis parkas garsus savo unikaliomis geologinėmis formacijomis. Būtinai aplankykite Puntuko akmenį – antrą pagal dydį riedulį Lietuvoje su iškaltu Dariaus ir Girėno bareljefu. Netoli jo stūkso Puntuko brolis – dar vienas didžiulis riedulys, kurį galima pamatyti tik nusekus Šventosios upei. Anykščių šilelis, apdainuotas Antano Baranausko, išties vertas dėmesio – pavasarį čia pirmieji pradeda sprogti pumpurai, o miško takai kvepia bundančia gamta.

Šiaurės Lietuvos karstinis regionas su garsiosiomis įgriuvomis (smegduobėmis) – unikalus gamtos reiškinys, susiformavęs tirpstant gipso klodams po žeme. Čia verta aplankyti Karvės olą, kuri apsemta tik iš dalies, todėl galima pasižvalgyti po urvą. Pavasarį karstinės įgriuvos tampa ypač įspūdingos, nes prisipildo vandens, kuris atspindi dangų ir aplinkinius medžius.

Šeirės geologinis takas Platelių apylinkėse – tai 4,2 km ilgio maršrutas, vedantis per ledynų suformuotą kraštovaizdį. Čia galima pamatyti įspūdingus riedulynus, ozus ir kitas ledynmečio paliktas formas. Ankstyvą pavasarį takas lengvai praeinamas, o aplink jau skleidžiasi pirmieji žiedai.

Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?
Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?

Vandens telkiniai – upės, ežerai ir pelkės

Vandens telkiniai pavasarį įgauna ypatingą žavesį – ledas jau ištirpęs, vanduo skaidrus, o pakrantės pradeda žaliuoti.

Dubysos regioninis parkas – tobula vieta pasivaikščiojimams palei vieną gražiausių Lietuvos upių. Dubysos slėnis išraižytas įspūdingų raguvų ir griovų, o upė vingiuoja tarp aukštų šlaitų. Ankstyvą pavasarį, kai vanduo upėje pakyla, Dubysa tampa ypač vaizdinga. Verta atkreipti dėmesį į Padubysio piliakalnį ir greta tekančią Luknę – vieną šalčiausių Lietuvos upelių.

Tauragno ežeras – giliausias Lietuvos ežeras, esantis Aukštaitijoje. Jo krantai statūs, apaugę miškais, o vanduo ypač skaidrus. Pavasarį, kai medžiai dar neturi lapijos, nuo pakrančių atsiveria įspūdingi vaizdai. Aplankykite Taurapilio piliakalnį, nuo kurio atsiveria panorama į ežerą ir apylinkes.

Amalvos pelkė Marijampolės rajone – tai viena didžiausių aukštapelkių Lietuvoje, kur pavasarį galima stebėti grįžtančius vandens paukščius. Pelkę supa Amalvos ežeras ir miškai, o specialiai įrengtos apžvalgos vietos leidžia saugiai stebėti šią unikalią ekosistemą.

Mažiau žinomos, bet vertos dėmesio vietos

Be plačiai žinomų turistinių objektų, Lietuva slepia nemažai mažiau žinomų, bet itin įspūdingų vietų.

Rambyno regioninis parkas prie Nemuno ties Pagėgiais – tai vieta, kur galima pajusti tikrąją Mažosios Lietuvos dvasią. Rambyno kalnas – legendomis apipinta vieta, nuo kurios atsiveria nepakartojama Nemuno kilpų panorama. Pavasarį, kai Nemunas pakyla nuo tirpstančio sniego, upės vaizdas tampa ypač įspūdingas.

Lavoriškių apylinkės netoli Vilniaus slepia nuostabių miškų ir ežerų. Ypač verta aplankyti Balžio ežerą su jo skaidriu vandeniu ir pušynais apaugusiomis pakrantėmis. Pavasarį čia jau galima rasti pirmųjų žibučių ir kitų anksti žydinčių augalų.

Merkinės apžvalgos bokštas Dzūkijoje – vieta, nuo kurios atsiveria stulbinanti panorama į Nemuno ir Merkio santaką bei aplinkinius miškus. Ankstyvą pavasarį, kai medžiai dar neturi lapijos, matomas vaizdas yra daug platesnis nei vasarą, o upių vandenys dėl pavasarinio potvynio – įspūdingai galingi.

Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?
Kur ieškoti įdomiausių Lietuvos gamtos stebuklų?

Artėjančio savaitgalio kelionių praktiniai patarimai

Planuojant kelionę ilgąjį savaitgalį, verta atkreipti dėmesį į keletą praktinių aspektų:

  1. Oras gali būti nenuspėjamas – nors prognozuojamas šiltas savaitgalis, pavasarį orai gali greitai keistis. Pasiimkite tiek šiltesnių, tiek lengvesnių drabužių.
  2. Daugelis gamtinių takų gali būti šlapi – po žiemos šlapias dirvožemis dar nespėjo išdžiūti, todėl pasiruoškite tinkamą avalynę.
  3. Nepamirškite žiūronų – pavasaris yra puikus metas stebėti grįžtančius paukščius, o su žiūronais juos matysite daug geriau.
  4. Atsižvelkite į saulėlydžio laiką – nors dienos jau ilgėja, tamsoje keliauti gamtoje nerekomenduojama, todėl planuokite maršrutus taip, kad spėtumėte grįžti iki sutemų.
  5. Patikrinkite lankytinų objektų darbo laiką – nors gamta atvira visada, kai kurie lankytojų centrai ar muziejai gali turėti specialų darbo grafiką švenčių dienomis.

Lietuvos gamta ankstyvą pavasarį atskleidžia ypatingą žavesį – bundanti, dar neapsunkinta žalumos naštos, ji leidžia pamatyti formas ir kontūrus, kurie vasarą paslepiami po lapija. Artėjantis šiltas ilgasis savaitgalis – puiki proga atrasti šiuos unikalius gamtos stebuklus.

Nesvarbu, ar pasirinksite pasivaikščiojimą nacionaliniame parke, ar geologinių darinių tyrinėjimą, ar tiesiog ramų poilsį prie ežero – Lietuvos gamta dovanoja daugybę galimybių kiekvienam. Pasinaudokite šiuo ypatingu metų laiku ir ilguoju savaitgaliu – atraskite savo gamtos stebuklą čia pat, Lietuvoje.

8 paprasti patarimai, kaip surengti pikniką gamtoje net jei dar šalta

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Velykų šventė namuose: paprasti ir žavingi dekoravimo sprendimai

Kaip išsirinkti kokybišką peilį: kuris bus ilgaamžis ir tinkamas jums?

Pavasario aromatas namuose: prieskoniniai augalai, kuriuos verta sėti kovo mėnesį

Įdomu sužinoti

Kodėl verta skaityti lietuvių autorius? Rekomenduojame 10 įkvepiančių kūrinių iš Lietuvos šimtmečio knygų šimtuko

Mėlyni bananai užkariauja pasaulį. Kuo jie skiriasi nuo mums įprastų bananų?

Įdomybių redaktorius

Iš kur Žemėje atsirado vanduo? Moksliniai tyrimai, teorijos ir stulbinantys faktai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"