Daniel Tur, vienas iš „Naked Noah“ įkūrėjų, tapo vieninteliu Lietuvos atstovu, kuris šių metų „Top 50 Baltic Sommeliers Awards“ konkurse atstovauja natūralių vynų projektą. Šis prestižinis apdovanojimas yra svarbus tarptautinis įvertinimas tiek jam asmeniškai, tiek „Naked Noah“ komandai, prisidedant prie natūralaus vyno kultūros sklaidos Baltijos regione.
„Top 50 Baltic Sommeliers Awards“, kurį organizuoja „Baltic Wine & Drinks Awards“ kartu su „Liebherr“, yra viena svarbiausių Baltijos regiono someljė apdovanojimų iniciatyvų. Šie apdovanojimai siekia išskirti tuos, kurie daro reikšmingą indėlį į vyno kultūrą regione.
Šiais metais ypatingas dėmesys skiriamas someljė, dirbantiems su natūraliais vynais – sritimi, kuri sparčiai populiarėja tiek dėl savo tvarumo, tiek dėl autentiško skonio.
Finalininkai ir nugalėtojai bus paskelbti 2024 m. lapkričio 23 d. iškilmingoje ceremonijoje Rygoje, prieš prestižinį „Top 100 Wines + Chefs“ renginį „Hanzas Perons“ erdvėje.
Tai suteiks galimybę geriausiems Baltijos someljė susitikti su tarptautiniais ekspertais, dalintis patirtimi ir toliau plėtoti vyno kultūrą regione.
Daniel Tur – natūralaus vyno entuziastas ir švietėjas
Daniel Tur, someljė, kurio dėmesys sutelktas į natūralių vynų pasaulį, yra aktyvus šios srities populiarintojas Lietuvoje. Jo siekis – parodyti, kad vynas gali būti ne tik gėrimas, bet ir ryšys su gamta, vynuogių auginimo kultūra bei tvarumu.
Jo ir Jūratės Plungytės iniciatyva, „Naked Noah“, tapo vieta, kurioje lankytojai gali atrasti ir pažinti natūralų vyną. Čia skatinamas ne tik vyno ragavimas, bet ir domėjimasis jo kilme bei gamybos principais, pabrėžiant autentiškumą ir ekologiją.
„Mūsų tikslas – sukurti vietą, kurioje žmonės galėtų ne tik paragauti unikalaus skonio vynų, bet ir susipažinti su jų kilme, gamybos būdu ir tvarumo principais. Mes tikime, kad natūralus vynas ne tik atspindi regiono unikalumą, bet ir skatina sąmoningą vartojimą“, – teigia Daniel Tur.
Someljė profesijos transformacija
Per pastarąjį dešimtmetį someljė profesija reikšmingai keitėsi. Anksčiau someljė buvo laikomas vyno specialistu, dažniausiai turinčiu formalų sertifikatą, dirbančiu restoranuose ir besivadovaujančiu tam tikromis taisyklėmis, pavyzdžiui, kam ir kada pilti vyną.
Vis dėlto, vyno kultūros plitimas ir natūralaus vyno judėjimo iškilimas paskatino naują požiūrį į šią profesiją, kuri tapo mažiau formalizuota. Šiuolaikinė vyno kultūra nebėra susijusi vien su taisyklėmis ar formalumais, bet labiau orientuojasi į tai, kad vynas būtų prieinamas ir suprantamas platesnei auditorijai.
Natūralaus vyno šalininkai, tokie kaip Daniel Tur ir jo projektas „Naked Noah“, aktyviai skatina šį pokytį Lietuvoje. Jie parodo, kad vynas gali būti įdomus, neformalus ir kupinas naujų patirčių.
„Mes ne tik patariame žmonėms, ką gerti, bet ir kviečiame juos į kelionę – kartu atrandame naujus skonius, dalinamės vyno kilmės istorijomis ir diskutuojame apie tvarumą. Tai kuria daug gilesnį ryšį su klientais“, – sako D. Tur.
Dabar vis daugiau vyno profesionalų vengia „someljė“ ar „somm“ titulų, ieškodami naujų apibūdinimų, kurie labiau atitiktų jų požiūrį į vyną. Jie vadina save „vyno žmonėmis“, „vyno ekspertais“ ar net „vyno didžėjais“, siekdami nutolti nuo senų, per daug formalių apibrėžimų.
Balsavimas už „Top 50 Baltic Sommeliers Awards“ vyksta iki lapkričio 20 d. Šiame konkurse Daniel Tur ir „Naked Noah“ atstovauja natūralaus vyno kultūrą ir kviečia visus palaikyti Lietuvą tarptautinėje arenoje.
Daugiau informacijos apie konkursą ir balsavimo procesą galite rasti oficialioje svetainėje: vote.balticwinelists.com
Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar, visgi, mes aludarių kraštas