Šiemet, lyginant su pernai metais, karstinių įgriuvų Biržų regioniniame parke sulaukėms mažiau, – pernai iki liepos mėnesio jau buvome užfiksavę 12 įgriuvų, šiais metais – tik 5. Tačiau šiemet Užubalių ir Šlepščių kaimuose įgriuvo dideli žemės plotai.
Užubalių smegduobė – buvo pastebėta sausio 12 dieną. Tuomet jos didysis skersmuo siekė 17,2 m, vėliau byrant sienelėms įgriuva prasiplėtė ir jos skersmuo dabar siekia 21,5 metro. Vandens lygis įsivyravus vasariškiems orams taip pat nuslūgo, geriau matoma piltuviška smegduobės forma, gylis iki vandens sausį siekė 2,1 m, o dabar – 4,5 metro. Pavyko išmatuoti ir visą smegduobės gylį, jis siekia – 8 metrus. Smegduobė tikriausiai dar plėsis, – žemės paviršiuje matomi įtrūkimai.
Šlepščių smegduobė pastebėta kovo 6 dieną. Tada išmatuotas jos didysis skersmuo siekė 12 m, šiuo metu smegduobė prasiplėtusi iki 14,5 m skersmens. Vandens lygio dugne likę vos keliasdešimt centimetrų, visas smegduobės gylis siekia 7 metrus.
Specialistai skaičiuoja, kad Biržų regioniniame parke dabar yra apie 9 tūkst. smegduobių, o visoje Šiaurės Lietuvoje – apie 15 tūkstančių. Ir jų nuolat daugėja.
Nederlingiausi smegduobių metai buvo 2020-ieji, – tuomet atsivėrė vos 7 smegduobės, o štai 2000-aisiais, – žemė įgriuvo net 51 vietoje.
Mokslininkai mano, kad smegduobių formavimasis priklauso nuo metinio kritulių – lietaus ir sniego kiekio. Turi tam įtakos ir žmogaus veikla.
Biržų regioninio parko informacija ir nuotraukos