Pandemija stipriai kirto ne tik verslui, bet ir menininkams ir kultūros atstovams: ne pilną mėnesį veikė ir Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre Giedriaus Paulausko paroda „Laisvės kariai“, kurioje pristatomos atkurtos autentiškos partizanų uniformos.
Paskutinį gegužės savaitgalį autorius kviečia apsilankyti visus istorijos, meno ir dizaino gerbėjus bei šeimas su vaikais. Šį savaitgalį lankytojai ras ir vaikams pritaikytą edukacinę užduotį, kuri jaunąją kartą supažindins su šia nelengva Lietuvos istorijos dalimi.
Ekspozicijai suteikė gyvumo
Drabužių dizaineris Giedrius Paulauskas pirmą kartą visuomenei pristato šešerius metus trukusį istorinį dizaino tyrimą ir jo rezultatą: atkurtą autentišką partizanų uniformą ir jos simboliką.
„Ieškodami idėjų įgyvendinti parodą, išsikėlėme tikslą, kad ji būtų „gyva“. Nenorėjome ekspozicijos padėti po stikliniu gaubtu. Ieškojome sprendimų, kad parodoje žmogus išjaustų kuo daugiau emocijų“, – pasakoja parodos autorius G. Paulauskas.
Nors tema nepaprastai rimta, o uniformos, karių atributika bei archyvinės nuotraukos suaugusiems kelia pagarbą, tačiau mažamečiams vaikams yra gana sudėtinga ilgai išlaikyti dėmesį tokio pobūdžio parodose. Jose nėra spalvingų paveikslėlių ar kitokių interaktyvių veiklų, o parodos tematiką nėra emociškai lengva paaiškinti.
„Ilgai svarstėme, ar dėl karantino uždarytą parodą atnaujinti. Bet nusprendėme, kad tegul tai būna bendrystės gestas šiuo visiems, ypatingai meno kūrėjams, sunkiu metu. Norime suteikti paskutinę galimybę apsilankyti tikrai daug dėmesio sulaukusioje parodoje“, – teigia Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro direktorius Marius Urbanavičius.
Užduotis slepiasi ekspozicijoje
Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras bei dizaineris Giedrius Paulauskas sugalvojo būdą, kaip tėvams su mažamečiais vaikais apsilankyti parodoje ir ramiai apžvelgti visą ekspoziciją.
Parodoje vaikų lauks užduotis: surasti pasislėpusius žvėrelius, kurių pavadinimai buvo naudojami kaip partizanų slapyvardžiai. „Rengdami parodas pastebėjome, kad dažnai vaikai nesugeba ilgam sukaupti dėmesio. Nenorėjome eiti lengviausiu keliu ir pastatyti stalą su popieriumi ir pieštukais. Taip gimė idėja. Visi ekspozicijoje esantys gyvūnai atkartoja partizanų slapyvardžius. Tai yra puikus būdas vaikams susipažinti su Lietuvos istorija bei praleisti kokybišką laiką parodoje kartu su tėvais“, – teigia M. Urbanavičius.
Vaikai, atlikę užduotį, gaus pažymėjimą su dizainerio G. Paulausko bei M. Urbanavičiaus parašais. Parodos autorius tiki, kad tai puiki idėja, ne tik tėvams, bet ir ateityje galėtų būti ir puiki alternatyva įprastai istorijos pamokai.
Apie parodą „Laisvės kariai“
Parodos organizatorius – VDA Dizaino inovacijų centras. Paroda veiks 2020 m. gegužės 30-31 d. (šeštadienį, sekmadienį), 12-18 val.