Jei norėtume aplankyti visus Lietuvos dvarus – turėtume paskubėti. Vieni, lyg feniksai, kyla iš pelenų, kiti, deja, nyksta tiesiog akyse. Radviliškio krašte nei daug, nei mažai – virš dvidešimt dvarų. Čia galima rasti ir medinių, ir mūrinių dvarų, dvarų liekanų ir gyvybe alsuojančių kultūros židinių – kaip senais gerais laikais.
Atrinkome jums TOP 10 Radviliškio krašto dvarų, kurie traukia akį, kviečia užeiti ir pasakoja netikėčiausias istorijas. Sakote, 10 – per mažai? Visą sąrašą rasite ČIA.
Baisogalos dvaro parkas. Šis dvaras išsiskiria dydžiu ir tuo, kad į jo vidų – vis dar sunku patekti. Tiesa, po parką pasivaikščioti ne tik galima, bet ir privalu. Dvare įsikūręs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės institutas. Žali dvaro stogai atpažįstami nesunkiai, dvaro parke išsiskiria neįprastas šulinys – žavus, raudonas, bokštelį primenantis statinys tikrai patraukia akį.
Fotosesija su žirgais prie Raudondvario dvaro. Užsukus į Raudondvario miestelį, aplanko keistas jausmas – kurortu gal ir nepavadinsi, bet miestelis tikrai neįprastas. Vanduo, senąsias poilsiavietes menantys pastatai ir didis grožis – dvaro rūmas: tikrai yra į ką paganyti akis. Tiesa, šiandien dvaras be stogo, dalinai be langų, bet jo savitumas – neblanksta. Išskirtinis įėjimas ir pagrindinės spalvos kuria gerą foną fotosesijoms. Beje, puikių kadrų galima pasidaryti ir Šeduvos žirgyne: čia siūloma užsisakyti žirgus fotosesijai ir pasidaryti nepakartojamo grožio nuotraukų.
Nakvynė Burbiškio dvare. Burbiškio dvaras jums asocijuojasi su tulpėmis? Norime patikinti – savo svečiams jis gali pasiūlyti kur kas daugiau. Angliško tipo dvaras ir jo sodai dvelkia ramybe. Dvaro prieigose dvi netikėtos skulptūros – Vytautui Didžiajam ir poetui Adomui Mickevičiui.
Ar esate nakvoję dvare? Burbiškio dvare tai galima padaryti. Tiesa, jūsų, kaip dvariškių, nelepins pieno voniomis, bet ši nakvynė gali įsiminti ilgam. Tik turėkite omenyje: dvaro darbuotojai pasakoja, kad čia… Vaidenasi.
Šaltibarščių festivalis Pakiršinio dvare. Garsiausiai Pakiršinio dvaro vardas skamba rugpjūčio mėnesį – tada visų keliai veda į Šaltibarščių čempionatą! Šiemet tai bus jau penktasis čempionatas.
Pakiršinio dvare įsikūręs ir Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centras, todėl čia galima pamatyti darbščių rankų kurtus gaminius. Ir ne tik pamatyti, bet ir dalyvauti edukacijose ir patiems išbandyti rankų darbą: megzti, pinti, lipdyti. Ištisus metus čia verda gyvenimas.
Diktariškių dvaras ir muzikinė jo istorija. Diktariškių dvaro valdos ilgus amžius priklausė Šemetų giminei. Klasicistiniai dvaro rūmai XIX a. pr. statyti Tado Šemetos. Tai vienaukštis mūrinis pastatas su dviaukšte centrine dalimi. Jo fasadą puošia 6 kolonų portikas, iš kiemo pusės centrinė dalis akcentuota 6 piliastrais ir trikampiu frontonu. T. Šemeta rūmus pavertė kultūros židiniu. Čia 1811 m. grojo dvaro orkestras, vadovaujamas Juozapo Vaitkevičiaus, o 1822 m., manoma, veikė muzikos mokykla. Nuostabi dvaro istorija, tiesa? Šiandien dvaras laukia geresnių dienų, bet jo rūmą galima aplankyti. Beje, tarybiniais laikais čia veikė mokykla, pro langus matyti likę artefaktai.
Radvilonių dvaras. Ištaigingi dvaro rūmai jau turi naujus šeimininkus. Didingos menės laukia naujų pokalbių ir susitikimų. Dėmesio vertas dvaro fasadas – įėjimas į rūmus medinis, ornamentuotas ir labai puošnus, per du aukštus. Dvaro parkas apleistas, ramiai sava vaga teka upė Šaka.
Pašušvio dvaras, du svirnai ir dvaras raudonu stogu, alėja. Balandiškyje tarsi genio galva kyla raudonas Pašušvio stogas. Upė Šušvė davė dvarui vardą, jos vaga dar dabar vingiuoja visa netoli pagrindinių dvaro rūmų. Iš lauko akmenų sumūrytas dvaro svirnas dar ilgus metus gali stovėti, jis toks didelis, dviejų aukštų. Kiek liūdniau atrodo medinis svirnas, bet juo vis vien reikia grožėtis ir stebėtis – kaip tais laikais taip pastatyti, kad iki šių dienų stovėtų… Į dvarą veda nuostabi alėja.
Maldžiūnų rožiniai rūmai stovi Pakalniškių seniūnijoje. Net du hektarai parko ploto, kuriuose įvairiausi pastatai ir kažkuo Italijos vilas primenantis Maldžiūnų dvaro rūmas. Koks keistas jausmas apima žvelgiant į šį dvarą – rūmas tarsi miestietis vyrukas kažkur kaimo pakrašty. Toks ne šiai vietai, per geras. Kol XIX a. šeimininkavo dvarininkai baronai von Ropp, gyvenimas klestėjo. Šiandien rūmai laukia gerų šeimininkų ir naujo gyvenimo.
Gražūs Gražionių dvaro bokštai. Kaip toj dainoj – gyvenimas vėtė ir mėtė. Gražionių dvaras 2011 m. jau sutvarkytas ir jaukus, bet stiprūs vėjai viesulai – nusiaubia dvarą. Viesulas visiškai sugriovė maždaug prieš 150 metų statytą dvarvietę ir jos parką. Šiandien žavus raudonas bokštelis stovi, dvarą juosia raudona tvora.
Birželių medinukas paskutinis šiame sąraše, bet grožiu nenusileidžia kitiems išvardintiems dvarams. Radviliškio rajono pakraštyje besąs medinis dvaras – vis dar traukia akį, nors pašiuręs, nors ir kreivėja. Senųjų meistrų rankomis sukurti drožiniai, kiti dvaro papuošimai išlikę dailūs iki šių dienų. Dvaro klojimas akmeninis, ne šiaip bet kaip sumūrytas – pasistengta, kad ir tvirtai stovėtų, ir kiemą puoštų.