Vilniaus etninės kultūros centras pristato projektą „Virtualūs sodai kiekvienam“, skirtą vienai unikaliausių lietuvių paprotinės dailės rūšių – šiaudiniams sodams. Šis projektas – tai informaciją apie šiaudinius sodus talpinanti interneto svetainė www.sodai.eu bei joje įdiegta virtuali sodų galerija.
Pastaruoju metu vis labiau augant susidomėjimui šiaudiniais sodais, šiai tautodailės sričiai Lietuvoje skiriama nemažai dėmesio: rengiamos parodos, konferencijos, sodų rišimo mokymai, dirbtuvės, stovyklos, tačiau iki šiol informacija apie sodus virtualioje erdvėje nebuvo susisteminta. Vilniaus etninės kultūros centre dirbančiai Eglei Kašėtienei kilo mintis straipsnius, filmus ir kitą informaciją apie sodų tradiciją patalpinti vienoje visiems prieinamoje platformoje.
Pagrindinis šios svetainės akcentas – tai virtuali sodų galerija, kurioje trimatės kompiuterinės grafikos pagalba galima pamatyti 28 unikalius šiaudinių sodų modelius. Skirtingai nei realioje parodoje, šiuos galima sukioti, priartinti ir apžiūrėti detales iš visų pusių.
Virtualios sodų galerijos kūrėjai, kuriems teko nelengva užduotis – atkurti 3D sodų modelius pagal originalių kūrinių nuotraukas, džiaugiasi galėję prisidėti prie šio projekto ir nematerialaus kultūros paveldo populiarinimo, pasitelkdami kompiuterines technologijas. „Tikimės, kad ši svetainė suteiks galimybę gilintis į unikalias mūsų krašto tradicijas ir iš arčiau pažinti stebuklinguosius sodus“, – sako techninis projekto įgyvendintojas, UAB „URAGA“ direktorius Andrius Gricius.
Tradiciniai lietuviški sodai – tai ne tik Lietuvos tautodailės paveldas, bet ir labai svarbi baltų kultūros dalis, atspindinti senąją pasaulėžiūrą, tradicijas. Baltų kultūroje sodui skirta labai svarbi ir pagarbi vieta, jo struktūra ir simboliai tiesiogiai atspindi senąją baltų religinę pasaulėžiūrą. Vertikalioje ašyje sodas kuriamas naudojant „dangus-žemė-požemis“ modelį, o horizontalioje ašyje atsispindi keturios pasaulio šalys. Be to, sodas – universalus, pasaulyje žinomas Gyvybės medžio, taigi ir tvarkingos Visatos visumos, simbolis, kuriame susikerta žemės, erdvės ir dangaus sferos, praeitis, dabartis ir ateitis.
Šiuo metu sodas paprastai naudojamas kaip dekoratyvinis interjero elementas, kabinamas įvairiose namų vietose. Dalis žmonių tebesieja jį su šeimos, kalendorinėmis šventėmis. Nemažai jaunavedžių užsako vestuvinius sodus arba išnuomotais puošia vestuvių puotos patalpą, kai kurie įsigyja sodą ir vestuvių metinėms arba krikštynoms.
Šiandien vis daugiau randasi ir sodų rišėjų – tradiciją praktikuoja tiek iš tėvų išmokę, tiek edukacinius mokymus lankę žmonės. Svarbu tai, jog meistrai laikosi nuostatos rišti arba, kaip jie sako, auginti sodą mąstydami tik apie teigiamus dalykus ir jų linkėdami.
Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Marija Liugienė, besirūpinanti šios tradicijos nacionaliniu ir tarptautiniu pripažinimu, sako, jog sodo rišimas nėra lengvas, tačiau ypatingas procesas, įvedantis į meditatyvią būseną: „ne tik rišėjas kuria sodą, bet ir pats sodas formuoja, keičia, transformuoja tą žmogų“.
Projektas „Virtualūs sodai kiekvienam“ – tai dar vienas būdas praturtinti karantino kasdienybę, kuomet nėra galimybės lankytis parodose, dalyvauti gyvose dirbtuvėse. Svetainėje www.sodai.eu yra gausu straipsnių, vaizdo įrašų bei mokomųjų filmų, kuriais vadovaujantis galima savarankiškai mokytis sodo ar mažesnių šiaudinių dirbinių kūrimo.
Galerijoms užsidarius, kviečiame eksponatus „pačiupinėti“ išmaniųjų įrenginių pagalba: www.sodai.eu.